Az ELI új fejezete: Szegeden tanácskoznak a lézerfizika jeles tudósai + VIDEÓK
2011. november 15., kedd
November 14-én kezdődött, s egészen november 18-áig, péntekig tart Szegeden a LEI (Light at Extreme Intesities) nemzetközi konferencia. A tudományos tanácskozás szorosan kapcsolódik az ELI (Extreme Light Infrastructure) lézerközpont projektjéhez.
Köztudott, 2015 végéig Prága és Bukarest mellett Szegeden épül föl ELI, az Európai Unió egyik kutatási nagyberendezése. A dél-alföldi város ezért kapta idén a lehetőséget a kétévente megtartott tudományos világkonferencia megszervezésére. (2009-ben Brassóban találkozott az ELI-hez kötődő közösség.) Hat tudományterület legjelesebb művelői konzultálnak Szegeden: több mint 30 országból 220 résztvevő érkezett a Novotel szállóba. A LEI konferencia – mely a Szegedi Tudományegyetem tudományos életében is különös jelentőségű – lehetővé teszi, hogy azon tudományos közösségek értekezzenek egymással, melyek az ELI projekt valamely részterületének kutatásában érintettek. A nemzetközi találkozón megvitatják a legfontosabb tudományos eredményeket, a szuperlézer működésével kapcsolatos előzetes téziseket, a kutatóközpont kivitelezésekor felmerülő kérdésköröket, így például a komplexum infrastruktúráját és terveit. A program résztvevői – többek között – a plazmafizika, a röntgen sugárzás és részecskegyorsítás témaköréről hozzák nyilvánosságra kutatási eredményeiket.
Az attoszekundumos lézertudományág találkozóján a szakterülettel foglalkozó tudósok, szakemberek, az ezzel foglalkozó intézmények vezetői munkatársai beszélik meg friss kutatási eredményeiket ezen a héten. „A tanácskozás konklúziói az ELI szempontjából is érdekesek, beépülhetnek a 2015 végig megépülő lézerközpont tudományos feladatai közé. A most hallott megoldásokat megpróbáljuk megvalósítani a lézerberendezés tervezése és kialakítása során” – nyilatkozta Lehrner Lóránt, az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezetője. Megtudtuk: a kft. 2012. január 15-ig szeretné beadni pályázatát a kormánynak, majd ezt követően Brüsszelnek, s bíznak a mihamarabbi pozitív döntésben. „Azt követően már visszafordíthatatlanul robog előre a projekt: haladunk a lézerberendezés tervezésével, a külföldi, illetve belföldi intézményekkel, egyetemekkel, cégekkel építjük ki az együttműködést. Az öthalmi terület rendezése és az oda megálmodott épület is sok feladatot ad: most fejeződtek be a talajmechanikai vizsgálatok Szegeden, a tervezésre hamarosan pályázatot írunk ki, ezzel párhuzamosan pedig zajlik az üzleti modell kialakítása” – árulta el a szakember. A tanácskozáson részt vevő Tóth Csaba (az amerikai Lawrence Berkeley Intézet munkatársa) elmondta: a Novotel szállóban több tudományág képviselteti magát, melyek mindegyike az ultrarövid impulzusokhoz tartozik, tehát az egyre rövidebb fényimpulzusokról szól. „A másodperc milliomod részének a milliárdod része az az időskála, melyen fizikai folyamatokat tanulmányoznak az itt jelen lévő tudósok, akiknek célja új impulzusok mérése, illetve alkalmazása a biológiai, kémiai folyamatokban” – fogalmazott. Hozzátette: az internet világában is rendkívül fontos a személyes eszmecsere. Szegeden is lehetőség nyílik arra, hogy megbeszéljék a kísérletek részleteit, az apró kis trükköket. A tudósok által vizsgált folyamatok felhasználása a mindennapi életre is komoly jelentőséggel bír – ezt már Krausz Ferenc professzor (a müncheni Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója) árulta el. „Tudni kell, hogy bizonyos betegségek kialakulása is mikroszkopikus folyamatokkal kezdődik: azáltal, hogy megmozdul egy elektron egy molekulában, megváltozik a molekula formája, alakja, funkciója, azaz nem tud már úgy működni a testünkben, ahogy kellene. Ahhoz, hogy például a rák különböző fajtáinak gyógyítására megfelelő terápiákat tudjunk kifejleszteni, szükséges a mikroszkopikus folyamatok minél jobb megértése” – világította meg. A Németországban élő szakember szerint a konferencia abból a szempontból is rendkívül hasznos, hogy olyan együttműködések szerveződését indukálja, melyek az ELI-hez szükségesek. A személyes diszkussziók során kristályosodnak ki azok a megállapodások, melyek körülhatárolják, ki milyen szerepet tud vállalni a nagyprojekt megvalósításban.
Vágólapra másolva!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.