Közélet

A hideg beköszöntéig kell küzdenünk a poloskákkal

A hideg beköszöntéig kell küzdenünk a poloskákkal

2018. október 8., hétfő
A hideg beköszöntéig kell küzdenünk a poloskákkal
A patkányok mellett a poloskák száma is megsokszorozódott az elmúlt hetekben Szegeden. A kellemes, kora őszi időjárás kifejezetten kedvez a kártevőknek, egy rovarirtással foglalkozó szakember szerint, a leghatékonyabban csak a lehűlés tudja felvenni a harcot a büdös bogarak ellen.

„Elviselhetetlen. Már amit lehetett leszigeteltem, elzártam minden apró rést ahol bejuthatnak a poloskák a lakásba, de még mindig özönlenek. Nincs nap, hogy ne találnék egy dögöt. Kiírthatatlanok?” – panaszkodott Péter, kiskundorozsmai lakos.

„A 3 éves kislányom visongatva hívott be éjszaka, mert ott döngicsélt a szobájában. Ráadásul nem is egy kisebb fajta- akkora volt, mint a hüvelykujjam. Rosszabbak, mint a csótányok.” – írta nekünk Eszter, aki Újszegeden, a Fő fasoron tapasztalja nap, mint nap a poloskainváziót.

„Kertes házban lakom Szőregen. Amikor hazaérek a munkából, átlagosan negyedórát töltök azzal, hogy levadászom a veranda körül repkedő, zümmögő büdös bogarakat. Kezd már a hócipőm tele lenni ezekkel csodabogarakkal. Jobban irritálnak, mint a szúnyogok, mert azokat legalább következmények nélkül le lehet csapni.” – mesélte a 32 esztendős József.

A trópusokról jöttek

A poloska - vagy más néven büdös bogár - egy mezőgazdasági kártevő, amely általában a gyümölcsök nedvéből táplálkozik. A kereskedelem révén, a trópusokról került hazánkba és az évek során akklimatizálódott. Nincsen természetes ellensége. Ismertető jele, hogy amikor veszélyben érzi magát, akkor a bűzmirigyein keresztül kellemetlen szagot áraszt magából. Egészségügyi kockázattal nem fenyegeti az embert.

„Idén a megszokottnál is több hívás érkezik hozzánk poloska-ügyben.” – kezdte Horváth István, a rovarirtással foglalkozó Fedora Kft. ügyvezetője. „ A mezőgazdaságban dolgozók növényvédő szerrel szoktak védekezni a büdös bogarak ellen. Az ilyenkor használatos méreg olyan erős, hogy a lepermetezett gyümölcsöt a kezeléstől számított két hétig tilos fogyasztani, és magába a gyümölcsösbe sem szabad napokig bemenni. Jogszabályilag ilyen szerekkel nem lehet lakossági rovarirtást végezni, erre a célra egészségügyi mérgek állnak rendelkezésünkre” – magyarázta Horváth.

Hangsúlyozta, ezek a mérgek annyira le vannak gyengítve, hogy még véletlenül sem jelenthetnek veszélyt az emberekre, ugyanakkor csak 12 óra alatt fejtik ki hatásukat, addig pedig a poloskák zavartalanul repkedhetnek otthonainkban.

„Nehéz védekezni a poloskák ellen, mi azt javasoljuk, hogy tartsák zárva nyílászáróikat. Az időjárás tudja a leghatékonyabban felvenni a harcot a poloskákkal, ugyanis 10 fok alatt a rovarok életműködése leáll. Amíg kellemes, kora tavaszias idő van, addig nap, mint nap meg kell küzdenünk a kártevőkel.” – zárta gondolatait.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.