Közélet

Hajléktalan balhé Szeged belvárosában

Hajléktalan balhé Szeged belvárosában

2018. június 28., csütörtök
Hajléktalan balhé Szeged belvárosában

Úgy tűnik Szegednek nagy szüksége volt az alkotmánymódosításra.

A múlt héten, a országgyűlés által megszavazott módosítás során bekerült az alaptörvénybe "az utcán életvitelszerű lakhatás" megtiltása. Az elmúlt hetek tapasztalatai alapján erre a módosításra Szegednek nagy szüksége volt. Tucatjával kéregető hajléktalanok a belvárosban, hajléktalan telepek a város szélén és a belvárosban illetve a legújabb: állatkínzás és testi sértés a Dugonics téren fényes nappal.

Napközben a városban kéregetnek

Mint ahogy azt megírtuk, az

árvízi emlékmű alatt

és a

körtöltés oldalában tanyázó hajléktalanok

helyzetére a terület szocialista önkormányzati képviselői csak félmegoldásokat találtak eddig, ígéretből persze nem volt hiány. Mondhatnánk, hogy kit zavar, ameddig nincsenek szem előtt, de egyrészt embertelen körülmények között élnek a szerencsétlen sorsú emberek, másrészt, ahogy szintén megírtuk

lenne helyük a város hajléktalanszállóin

. Reggelente, a munkába indulók már hajnalban találkozhatnak az olykor erőszakosan kéregető hajléktalanokkal a Széchenyi téren és a Dóm tér környékén. Igaz, az utóbbi gócpontot a Dóm-projektnek köszönhetően a napokban megszüntették.

A Dugonics téren a "kistesco" előtti füves területen kora este, a napközben összekoldult pénz elköltése után randalíroznak, nem zavartatva magukat az ott járóktól dolgukat végzik, így nemegyszer átható hugyszag lengi be a területet.

De a Somogyi és Zrínyi utca sarkán lévő éjjel nappali is kedvelt találkozási pont, helyben fogyasztják a napi betevőt, ha pedig elfogyott az alkohol és a pénz a közeli vendéglátóhelyek teraszain ülőktől kéregetnek- igen agresszíven. Késő éjszaka a bódult dajdajozás vagy az egymás közti vitás kérdések hangos, néha tettlegességig fajuló rendezése a program.

A jó idő beálltával a Dóm téri árkádsor alatti padok átmeneti szállóvá változtak. Több hajléktalan is odaköltözött, állandó lakhelynek választva a város egyik legszebb terét. Az alvás mellett rendszeresen kéregettek és ezt legtöbbször erőszakosan tették. Többször hiányos öltözetben, megbotránkoztató viselkedéssel riogatták az arra járókat. A Szeged-Csanádi Egyházmegyéhez tartozó, műemlékvédelem alatt álló területről tegnap eltűntek a kő ülőkék, illetve az ott maradó padokra kovácsoltvas elválasztó/„karfa” került. Az egyházmegye tájékoztatása szerint a két mészkő ülőke a Dóm-projekt részeként készült, amelyet 2015. nyarán helyeztek el a Nemzeti Emlékcsarnokban. A padok mára elszennyeződtek, megkoptak, több helyen megsérültek, így karbantartásuk időszerűvé vált. A felújításra elszállított padokat a későbbiekben várhatóan visszaviszik a Pantheonba, a kovácsoltvas beépítéssel pedig a térre látogatók kényelmét szeretnék szolgálni. Ennek a felújításnak köszönhetően viszont a szabadtéri kezdetére eltűntek a térről a hajléktalanok. Van amikor ezzel az éjszakát sem várják meg. Szerdán délután a Dugonics téren, a szökőkútnál látta fotóriporterünk, ahogy rendőrök vittek el egy láthatóan utcán élő fiatalembert, miközben a mentősök éppen, egy szintén hajléktalan nő sebeit látták el. A rendőrségtől kapott tájékoztatás szerint egy 22 éves férfi előzetes szóváltást követően egy asszonyt és egy kutyát bántalmazott Szeged belvárosában. A feltételezett elkövetőt a rendőrök előállították. Ellene súlyos testi sértés kísérlete és állatkínzás miatt indult eljárás. Mindez fényes nappal, Szeged belvárosában a turista szezon elején.

Ismét a kormány segít

Ahogy azt több cikkünkben is megírtuk, a városi önkormányzat és a városi képviselők nem urai a helyzetnek, félmegoldásokkal és ígéretekkel próbálják elodázni a probléma megoldását. Erre jelenthet megoldást a parlament által elfogadott alkotmánymódosítás. Az ehhez kapcsolódó szabálysértési törvénymódosítást is benyújtotta a kormány az országgyűlés elnökének, annak tervezete a parlament honlapján már olvasható.
Ebből kiderül, hogy módosul a szabályzás, az összes közterületen tilos lesz az életvitelszerű tartózkodás, szemben az eddigiekkel, ami csak a világörökségi részeken, illetve az önkormányzat által kijelölt területeken tiltotta azt. Akiéletvitelszerűen közterületen tartózkodik, ésa hatóságok felszólítása ellenére sem hagyja el a területet, azszabálysértést követ el. Külön szól a módosítás arról, hogy a helyszín elhagyásának minősül az is, ha a hajléktalan bemegy egy szállóra.
Szigorodnak a szankciók is. A jelenleg érvényben lévő törvény szerint első körben közérdekű munka szabható ki aki nem tartja be ezt a törvényt, ha ezt nem vállalja a hajléktalan, pénzbírság jön, ha pedig féléven belül harmadszor is elkapják akkor elzárással büntetik. A tervezet szerint már első körben jöhet az elzárás, ha a közérdekű munkát nem vállalja a hajléktalan- pénzbírság akkor sem szabható ki köztéren élés miatt. A módosítás szerint az önkormányzatoknak október 15-ig hatályon kívül kell helyezniük azokat a rendeleteket,amelyekben kijelölték, hogy hol jogellenes az életvitelszerűenmegvalósuló közterületi tartózkodás. A témával kapcsolatban a szegedi önkormányzatnak is elküldtük kérdéseinket, azt kérdeztük, hogy egyetértenek az új rendelettel vagy sem, illetve annak életbelépése esetén okozhat valamilyen problémát a hajléktalanok ellátása Szegeden. Amint megkaptuk a válaszokat, cikkünket frissítjük.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.