Megvédte olimpiai bajnoki címét Janics Natasa és Kovács Katalin kettőse!

2008. augusztus 23., szombat

Fotók: Gémes Sándor

A tegnap megszerzett arany, ezüst és bronz után szombaton újabb érmeket reméltek a magyar szurkolók a kajak-kenu válogatott tagjaitól. A hat 500 méteres fináléból ötben állt rajthoz magyar hajó. Sajnos az érmek számában elmaradtunk a várakozástól, hiszen csupán egy egységünk állhatott dobogóra: a szegedi Janics Natasa Kovács Katalinnal az oldalán viszont ismét olimpiai bajnok lett! Kovács egyéniben negyedikként végzett, Vajda Attila kilencedik lett a rövidebb távon.

Először a férfi K-1 küzdelmeit rendezték, ahol kétszeres olimpiai bajnokunk,

Vereckei Ákos

is az esélyesek közé tartozott. Ugyanakkor gyakorlatilag a többiek is elmondhatták ugyanezt magukról, hiszen bombaerős mezőny jött össze, egyértelműen a világ kilenc legjobb férfikajakosa csapott össze az érmekért a rövidebb távon. 450 méterig az olimpiai és világbajnoki címvédő kanadai

van Koeverden

haladt az élen, ám óriási hajrát vágott ki az 1000 méter bronzérmese, az ausztrál

Ken Wallace

, s megszerezte az első helyet a kanadai és a hosszabb táv bajnoka, a brit

Tim Brabants

előtt. Vereckei a pontszerző hatodik helyen végzett. A második döntőt a kenusok vívták, köztük a tegnap Magyarország első pekingi aranyérmét megszerző szegedi Vajda Attilával. Attilának ez a gyengébbik száma, 500-on középdöntőznie is kellett, de szenzációs formája és ereje láttán nagyon bíztunk a sikerben. 1992-ben a bolgár

Buhalovnak

, 1996-ban a cseh

Doktornak

már sikerült a hasonló ötkarikás duplázás. Egy biztos: a magyar fiú mindenféle vesztenivaló nélkül vághatott neki a távnak. A rajt azonban sajnos nem sikerült a legjobban, s mint kiderült: innen már nem is volt felállás. Attila végig a mezőny utolsó helyén haladt, s távolról nézte azt is, ahogy az orosz

Opaljev

megnyeri a versenyt a spanyol

Cal

és az ukrán

Cseban

előtt. Elkeseredésre persze semmi ok, hiszen az 500-as döntő már csak bónusznak számított az 1000 méteren szerzett olimpiai bajnoki cím után.

Női K-1-ben világbajnoki és Európa-bajnoki címvédőnkért,

Kovács Katalinért

(második képünkön)

izgulhattunk, aki végre egyéniben is szeretett volna az olimpiai dobogó tetejére állni. Sajnos azonban ez az álma ezúttal sem vált valóra, hiszen bár 300 méterig a mezőny élén haladt, a végére elfáradt, s hárman is elhúztak mellette. Kati csak negyedik lett, ami hatalmas csalódás. Óriási meglepetésre az ukrán

Oszipenko-Radomszka

lett az olimpiai bajnok, az ezüstérmet az olasz Idem, a bronzot a német

Wagner-Augustin

nyakába akasztják. Kérdés, Katinak lesz-e ereje talpra állni, hiszen hamarosan

Janics Natasával

párosban is helyt kell állniuk. Következett a férfi K-2, s ott a nap legnagyobb meglepetése: a spanyol

Craviotto-Perez

páros megverte a szám többszörösen megkoronázott királyát, a német

Rauhe-Wieskötter

egységet. A germánok óriásit hajráztak, de nem tudták ledolgozni a korábban összeszedett másfél hajónyi hátrányt.

Kammerer Zoltán

Kucsera Gábor

sajnos érem nélkül távoznak Pekingből, hiszen a fehérorosz

Piatrushenka-Makhneu

hajó is eléjük került, így negyedikként értek a célba. A C-2 döntőjében nem voltunk érdekeltek, hiszen a