Szórakozás

Palacsintás családi darab a Kisszínházban + FOTÓK

Palacsintás családi darab a Kisszínházban + FOTÓK

2011. október 27., csütörtök
Palacsintás családi darab a Kisszínházban + FOTÓK

Péntektől a Kisszínház színpadán a nagysikerű Fésűs Éva-féle film színpadi adaptációja, a Palacsintás király, mely Toronykőy Attila rendező szavai szerint igazi családi darabnak ígérkezik.

Tóbiás király, Dínom-dánom ország uralkodója annyira szereti a palacsintát, hogy egy ültő helyében képes vagy hetvenet megenni, és még a fia feleségéül is azt a leányt szánja, aki a legjobb palacsintát süti. Ahogy az ilyenkor a mesében lenni szokott: a vállalkozó szellemű lányok mind kudarcot vallanak. Nem így Kökényszemű Katica, aki végül megnyeri a versenyt, ám neki rejtélyes okból nem kell a királyfi...

Mesefilm után, szabadon

Bizonyára sokan emlékeznek a '70-es évek mesefilmjére, melynek zenéjét Tamássy Zdenkó szerezte. Kiváló alakítást nyújtottak a szereplők, úgy mint például Kaló Flórián Derelye alakjában, Harsányi Gábor Csörögeként, vagy Csala Zsuzsa mint Aprólék hercegnő - sorolta portálunknak Toronykőy Attila, a szegedi bemutató rendezője. A film valahogy beivódott azokba, akik látták, jóllehet, sokáig nem vetítették, majd jött az ötlet, hogy színpadon is jó lenne megvalósítani. "Kaposváron a 2000-es évek elején játszották, onnan szereztük meg a szövegkönyvet, és adaptáltuk a darabot a szegedi színészekre" - magyarázta a rendező. "A filmben ugyan Ákombákom udvari tudós figuráját Rajz János, tehát férfi alakította, de mivel Fekete Gizi szeretett volna gyerekdarabban szerepelni, nálunk övé lesz ez a figura. Nagyon örültem neki, hogy vele dolgozhatom" - avatott be a részletekbe Toronykőy Attila. Derelye szerepében Székhelyi József lép színpadra, aki szintén nagyon jó komikus, de mellette a rendező elismerően szólt a darabon dolgozó színészi gárdáról Bánvölgyi TamástólMárkus Melindán át Galkó Bencéig - mindegyikőjüknek sikerült eltalálni a nekik való figurákat. Az udvari "talpnyalókat" az énekkarból válogatták ki, azért is, mert sok az énekelnivalójuk.

Nem csak gyerekeknek

"Klasszikus mai mesejáték, amit nagyon színesre szerettünk volna megcsinálni" - vallja a rendező. Az egyszerű, de színes díszletekkel és ruhákkal (díszlet- és jelmeztervező: Varsányi Anna) végre olyan előadás jöhet létre, amelyen egy kicsit felszabadulhat az ember - tette hozzá. Mint mondta, nagyon jó, hogy színház sokszor elgondolkodtat, de az is, mikor a sok gondból az ember beülhet egy előadásra, és végre elfelejthet mindent. "Ez a darab nem csak gyerekeknek készült" - szögezte le Toronykőy Attila. Nagyon divatos ma a "családi darab" kifejezés, de tényleg erről van szó. A rendező azt is elárulta, vannak az előadásban olyan viccek, kiszólások is, amiket a gyerek nem úgy ért, mint a felnőtt, sőt ő maga törekedett arra, hogy ne csak "gügyögő" gyerekelőadás jöjjön létre.

Őszintén

A rendező portálunknak úgy nyilatkozott, a gyerekműveknél egyáltalán nem arról van szó, hogy le kellene butítani a darabot. "A gyerek őszintén reagál, ha nem tetszik, vagy ha tetszik neki az előadás, megmondja. Az elején kiabál, hogy kezdődjön már el, a végén meg visszatapsol - kitombolják magukat" - magyarázta a rendező. Ha kicsit is leül a darab, rögtön elkezdenek beszélgetni. Ilyen szempontból nagyon tanulságos a színészeknek is. "Ha lekötjük a gyerek figyelmét, és végig tátja a száját, akkor igazolva látjuk azt, hogy jó tempójú, színes és működőképes előadás született" - így Toronykőy Attila.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.