Híres szegediek: A világhírű fizikaprofesszor pályája csúcsán Szegeden dolgozott

Budó Ágoston kísérleti fizikus ugyan nem Szegeden született, de pályája csúcsán a városban, a szegedi egyetemen dolgozott. A professzor Budapesten született 1914. március 4-én, egyetemi tanulmányait a Budapesti Tudományegyetemen végezte később Berlinben a Kaiser-Wilhelm-Institut ösztöndíjasa volt, a Nobel-díjas Peter Debye professor mellett dolgozott. 1940-től a Budapesti Tudományegyetemen volt tanársegéd, és még ugyanebben az esztendőben a molekulák fizikája témakörben magántanárrá habilitálták. 1949-től a Debreceni Tudományegyetem tanára volt.

Pályája csúcsán Szegeden dolgozott
A Szegedi Tudományegyetem Kísérleti Fizika tanszékének élére 1950-ben nevezték ki, két évvel később itt érte el a fizika tudományok doktora fokozatot. Az MTA levelező tagjainak sorába 1950-ben, rendes tagjai közé 1960-ban választották be, később az akadémia elnökségének is tagja volt. Két tanéven át a Természettudományi Kar dékánjává választották, ezzel egyidejűleg az MTA Luminescencia és Félvezető Tanszéki Kutató Csoport vezetését is ellátta.
Jelentős a tudománypolitikai és tudományszervezői munkássága is, behatóan foglalkozott az oktatás korszerűsítésének kérdéseivel. Jeles egyetemi tankönyvíró volt. Tudományos munkásságának egyik fontos területe a kétatomos molekulák színképvizsgálata. Tudományos közleményeit gyakran publikálta német, angol nyelven.
Nemzetközileg elismert fizikus volt
Az 1954- 1969 között Szegeden kiadott Acta Physica et Chemica címú folyóiratot szerkesztette. Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat vezetőségi tagja volt, 1950-től ennek a társulatnak a Csongrád megyei csoportjának elnöke lett.
Életének utolsó két évtizedét Szegeden élte le a Kisérleti Fizikai Tanszék élén és Berzsenyi utcai otthonában, de mint tudományos közéleti tevékenységéből láthatjuk, a budapesti és - az.
MTA-n keresztül - a nemzetközi szakmai körökkel is folyamatosan tartotta a kapcsolatot. Budó rövidebb külföldi tanulmányutakat is tett szerte Európában.

1969. december 23-án a Budapest és Szeged között közlekedő vonaton érte a halál, a szegedi Belvárosi temetőben a nyugszik. A jeles professzoról nevezték el az egyik legizgalmasabb fizikai vetélkedőt: a Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Versenyt, amit 1975 óta rendeznek megminden évben.

