Egy megújult közösség épül a szegedi jobboldalon. A korábbinál nyitottabb irányvonalat szabtak, új hangnemben kommunikálnak és a konstruktív együttműködést szorgalmazzák.
- Kezdjük a legfrissebbel. Önt választották a Fidesz ifjúsági tagozatának, a Fidelitas elnökének. Milyen tervekkel vállalta el a feladatot?
- Megtisztelő volt a bizalom, amit a tagságtól kaptam. Amikor szóba került, hogy induljak az elnöki posztért, akkor tájékozódni kezdtem, hogy mi az amiben erősödnie kell a szegedi Fidelitasnak. Elsősorban szeretnénk, ha bővülne a tagság, szeretnénk minél több helyi fiatalt bevonni a közéletbe, mert egy egyetemi városnak szüksége van a fiatalok adta impulzusra.
Ne feledjük, a BYD érkezésével rengeteg dolog változik majd Szegeden, ennek a fiatalok is haszonélvezői lesznek, ezért fontos, hogy képviseljük az ő érdeküket is.
Fontosnak tartom, hogy a szegedi Fidelitas tényező legyen országosan is, ahogy az az ország legnívósabb egyetemének városához, a harmadik legnépesebb településéhez méltó. Szeretnénk a helyi események mellett regionális és országos programokat is szervezni. Aktív munkával szeretném meghálálni az egyhangú támogatást.
- Ha már a BYD érkezését említette. Fiatal, a pályája elején járó önkormányzati képviselőként milyen lehetőséget lát ebben a beruházásban?
- Nem csak Szegedre, de az egész országra hatással lesz a világ vezető autóipari cégének érkezése. Az első szembetűnő változások a hatalmas infrastrukturális beruházások lesznek, amivel együtt járnak olyan fejlesztések, amelyek nem csak a gyár hasznára lesznek. Gondolok itt az város és a városba vezető úthálózat fejlesztésre, vagy éppen a Szeged felé irányuló vasúti közlekedés teljes megújulására. Közép és hosszú távon, úgy gondolom, hogy Szegedre egyébként nem lehet majd ráismerni ezután.
A szegedi városvezetés által rendszeresen kritizált, támadott kormány döntött arról, hogy városunkba irányítja ezt a beruházást, ezzel is bizonyítva, hogy a városházi kommunikációval ellentétben Szeged igenis fontos a kormányzatnak.
BYD érkezésével olyan lehetőséget kapott a város, amivel hosszú évtizedekre fejlődő pályára kerülhet. Fontos azonban, hogy ezt nem készen kapjuk, ezért meg kell dolgozni, elsősorban a városvezetésnek.
- Az októberi alakuló közgyűlés után Ön is azt mondta, hogy a helyi baloldali képviselőkkel egy konstruktív együttműködésre, higgadt párbeszédre készül önkormányzati képviselőként. Ez segíthet az előbb említett lehetőségek kiaknázásban. Hogy érzi, partner ebben a másik oldal?
- Mi majd próbáljuk a legjobbunkat nyújtani, és akár városfejlesztési szakembereket is bevonva a saját oldalunkról is tanácsokat adni, meg javaslatokkal bombázni a közgyűlést, hogy jó irányba menjenek a dolgok. Reméljük, hogy hallgatni fognak ránk bizonyos dolgokban és nem politikai harcot folytatnak. Az nem áll sem a város, sem a szegediek érdekében. A Szegedre érkező beruházásokkal együtt nagyon sok megoldandó feladat is érkezik és ezeknek nem lehet hátat fordítani.
Úgy érzem, hogy a korábbiakkal ellentétben történt elmozdulás a másik oldalon is, de még mindig sokszor érzem, hogy az ellenséget és nem a partnert látják kormányoldalon.
Mi mindenesetre nem adjuk fel, igyekszünk együttműködni. Magam is rengeteget járom a várost, tapasztalom, hogy hol, mit kell fejleszteni. Sok ember keres meg engem és képviselőtársaimat is, hogy mit és hogy kellene tenni azért, hogy Szeged még szebb, még erősebb legyen. Ahogy mi meghallgatjuk a másik oldalt és konstruktívan együttműködünk, úgy remélem a viszonzás is hasonló lesz. Ők sem csak a baloldali szegedieket képviselik.
- Új arcok ültek be a Fidesz frakcióba. Ez azt jelenti, hogy új szelek fújnak a helyi jobboldalon?
- Odáig lépnék vissza, hogy 2023 szeptemberében volt a szegedi Fidesz helyi szervezetének egy tisztújítása, ahol az elnök egy teljesen új, fiatal értelmiségi, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, Rádi Feríz lett. Alelnöknek szintén egy fiatal szegedi vállalkozót, a közéletben aktív szerepet vállaló Bíró Mátét választották meg. Ott indult el egy változás és ez az ami érződik a mai napig, és még nincs vége. Ez egyfajta hangnemváltozás is volt, tehát sokkalta inkább próbálunk ügyek mentén együtt dolgozni a városvezetéssel.
A szegediek kétharmada Botka Lászlót választotta polgármesternek, ezt nem hagyhatjuk figyelmen kívül. Az nem lehet, hogy az emberek akaratával szembe megyünk, ugyanis mi is azért ülünk ott a közgyűlésben, hogy azt cselekedjük, meg azt csináljuk, amit az emberek szeretnének, az ő képviseletükben járunk el.
Azt az elvet képviseljük, hogy ami jó Szegednek és jó a szegedieknek, azt mi támogatjuk és támogatni fogjuk. Ugyanakkor nyilvánvalóan, amivel mi nem értünk egyet, azt nem hagyjuk szó nélkül. A szegedieket sújtó helyi adóemeléseket vagy a szociális bérlakások díjának az emelését, vagy a parkolás és a tömegközlekedés esetleges további drágítását nem tudjuk támogatni.
- Ha már a fiatalokkal kezdtük, zárjuk velük. Nagyon sok jól képzett fiatal tűnt fel a választások idején a Fidesz és a KDNP kampánycsapatában, sőt, sokan jelöltként indultak. Meg tudták tartani ezt a lendületes csapatot?
- Nyilván mindenki, így magam is egy jobb választási eredményre számítottunk. Ugyanakkor mi fiatalok is éreztük, hogy nem volt hiába az a munka, amit elvégeztünk. Nagyon sok emberhez eljutottunk, rengeteg támogatást és biztatást kaptunk. Ez nem múlt el nyomtalanul senkiben és egy új, a kormányoldalnak helyben lendületet adó közösség kezdett épülni. Az idősebbekkel közösen egy nagyszerű és előremutató közösség.
Rengeteg terv és ötlet merült már fel az elmúlt félévben is, ami egytől egyig Szeged, és a szegediek érdekét szolgálja.
Azt érzem, hogy ez a lendület kitart, és sikeres, hasznos évek elé néz a szegedi polgári oldal. Ha pedig ez így lesz, annak egészen biztos mindenki nyertese lesz, politikai oldaltól függetlenül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.