Szeged

Városrészek: Alsóváros története II. rész

Városrészek: Alsóváros története II. rész

Szeged világhírű paprikakultúrájának a központja

Kovács György
2024. május 3., péntek
Városrészek: Alsóváros története II. rész

Városrészek sorozatunk legelső részében már kitértünk rá, hogy Szeged eredeti domborzata hármas tagozású volt. Ebből az egyik viszonylag egységes szigeten alakult ki Alsóváros, amelyen - mint az előző részben kitértünk rá - a szegedi magyarság átvészelte a török időket is.
 

Alsóváros a XVIII. században


A XVIII. századból való térképek Alsóvárost teljesen olyannak mutatják, mint amilyenek a többi úgynevezett alföldi kertesvárost. Főútvonala már a középkorban kialakult, és lényegében máig fennmaradt: a várból, illetőleg az előtte elterülő vásártérből (mai Roosevelt tér területéből) kiágazó Nagy utca (jelenlegi Oskola utca), illetőleg Sáncpart (a mai Kelemen és Zrínyi utcák vonala), a középkori Szentháromság utca, továbbá a Földmíves és Sárkány utca, Tompái kapu (a mai Vadkerti térnél), Fehérpart (kompátkelés a Tiszán a Temesközbe, illetőleg útkiágazás a Bácskába, Szerémségbe). Alsóváros mostani szabályos alaprajza az árvíz után bontakozott ki. 

Bálint Sándor szerint, még a török hódoltság egymásrautaltságának, összeforrottságának hatása, hogy Alsóváros népe hagyományaihoz, őstermelő életmódjához, vallásos hitéhez leginkább ragaszkodó területe volt Szegednek. Innen ered a jámbor város tréfálkozó és a félnépi Tabónia csúfolódó neve. Alsóvároson erős volt az endogámia, azaz az egymás között házasodás, amely még a XX. században is jellemző volt. Alsóváros emellett kiemelkedő volt a gyermekáldás területén, aminek hatására Szegedről túlnyomó számban az alsóvárosiakat telepítették át a délvidéki, főleg temesközi elnéptelenedett tanyavilágába.

Alsóváros egyúttal a főfészke Szeged világhírű paprikakultúrájának is, ezért meg paprikaváros név ragadt reá. 

Már a középkorban is említés történik a szegedi nép kertészkedő hajlamairól, amelyre később török források is utalnak. Ez a fogékonyság okul a hódoltság török kertművészetéből, de az alsóvárosi barátok kolostori növénykultúrájából is. A franciskánusoknak még a XVIII. század elején is hatalmas kertjük volt. Ebből a hármas összetevőből: középkori hagyományból, török és kolostori hatásokból bontakozott ki az alsóvárosi nép magasrendű kertkultusza. A változatos szegedi talaj, a tiszai árterek és kiöntések televénye volt ennek a készségnek iskolája. Nem csoda tehát, ha a XVIII. század legjelentékenyebb hazai dohánykultúráinak egyike éppen Szegeden bontakozott ki, amelynek hatása kirajzó szegedi gányók (dohánykertészek) révén messze vidékekre kiterjedt. 

A dohánytermeléssel szerzett készségükkel teremtik meg Szeged világraszóló paprikakultúráját is az alsóvárosiak, meg a belőlük a XIX. század folyamán kisarjadt szentmihálytelekiek, röszkeiek, alsótanyaiak. 

A XVIII. század közepétől kezdve szintén elsősorban ők telepítik Újszeged faiskoláit, virágkertészeteit. Egyidejűleg alsóvárosi kisparasztok, bérlők, nincstelen emberek szállják meg a hatalmas alsóvárosi pusztát, hogy megteremtsék a legszebb alföldi modern tájak egyikét, Alsótanyának népiségében, kultúrájában folyton terjeszkedő, hódító világát. 

Alsóvárost még a XX. században is ősi kertsáv övezte, amelyben szőlő, gyümölcs, konyhakerti vetemény termett. Ilyenek voltak a Bánomkertök (gyermekklinika és személypályaudvar közötti térség), Topolya (a pályaudvar és volt utászkaszárnya közötti rész), Feneketlen (vízállásos hely a kaszárnya helyén), Jató (földsáv a vasútvonal és a Hatytyas sor között), Ballagitó (a rendezőpályaudvartól délre), amely a legősibb és legműveltebb szegedi kertségek egyike. A középkorban pedig faluként is előfordul. Kundombja (a Ballagitó északnyugati, külön is emlegetett része, Móra Ferenc 1926. évi avarkori ásatásairól is nevezetes), Hattyas (régi kertség, egykor faiskolákkal, ma Klebelsberg-telep), Tompa (kertség, Hattyastól délnyugatra, a Tisza hajlatánál), Kénytelen (kertség, a mai Kecskés-telep). Az 1854. évi vasútépítés alkalmával kisajátított ballagitói földek gazdáit ezzel, az akkor még „nyomásfölddel" kártalanították. Innen a neve: kénytelenek voltak elfogadni. - Alsóváros Ballagitó sor táján elterülő részének Islik olt a neve. Itt terült el a XVIII. század első felében Schlick tábornok szálláshelye, amelyet régen Islikmajor néven is emlegettek. A hely a XVIII. században népesedett be. 

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.