Kutyachiphelyzet negyedéves távlatból



Január elejétől kutyát szabályosan csak úgy lehet tartani, ha az állat azonosítását elősegítő mikrochip-el is elláttatja a gazdája.
Nyilván, aki direkt akar megszabadulni felesleges kutyájától, annak esze ágában sem lesz bechipeltetni az ebet, viszont sok véletlenül utcára kerülő állat gyors hazajutását segítheti az azonosító chip megléte - hívja fel a figyelmet az Orpheus Állatvédő Egyesület, amely az utcáról menti meg a bajban lévő kutyákat. Január óta a megmentett állatok ötödében volt chip, a kutyák nagy részében továbbra sincsen. "Rengeteg az áprilisi télben utcán lévő kóbor állat. Az ebek nagy része csak ideiglenesen kóbor, a párzási időszak miatt szökik utcára" - ismerteti
Seres Zoltán
, az állatvédő egyesület vezetője. "Az állatokat sokan szabadosan tartják, a kapun engedik kiszökni, így tovább nőhet a felelőtlen (és tudatlanságból bekövetkező) szaporítás, kóbor kutyák gyarapodása. Az utcán született állatoknak - ha nem jut el az állatvédőkig - senki nem fog oltást és chipet adni" - figyelmeztet Seres Zoltán. Az Orpheus Állatvédő Egyesület jelmondata, hogy "Annak a kóbor állatnak a legjobb, amelyik meg sem születik". Az autók által elütött kutyák tetemeiben is ellenőrzi az egyesület a chipet, előfordul ugyanis, hogy míg a gazda nagy erőkkel kutatja az elkóborló kutyáját, azt már rég elgázolta egy jármű.
Bubu a chip azonosító révén került gyorsan haza
"Kutya nyüszít a garázsüzlet előtt. Amikor csak a hangot hallottuk, azt hittük valami aprócska kutyus van bajban. Amikor megláttuk, hogy a gyenge nyüszítéshez egy nagy harci kutya teste párosul, a libabőr is kirázott" - meséli egy kutyabarát Bubu
(nyitóképünkön)
történetét. A kan, staffordshire, robosztus kutya egy boltnál, sérülten próbált menedéket találni. Sokan megijedtek tőle, de kutyabarátok az Orpheus Állatvédő Egyesület állatmentő szakemberének kiérkezéséig biztonságba helyezték. A kutyában szerencsére volt chip, így rövid kutatás után a gazdát a
- gazdikereső azonosítani tudta. Kiderült az is, hogy a kutya egy költözködés miatt került utcára, a gazda az állatát így most még visszakaphatta.