Sport

Szegedi Sporttörténelem: A Szegedi Úszó Egylet története II.

Szegedi Sporttörténelem: A Szegedi Úszó Egylet története II.

Olimpiai bajnokok nevelkedtek Szegeden

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
2024. december 7., szombat
Szegedi Sporttörténelem: A Szegedi Úszó Egylet története II.

A Szegedi sporttörténelem című cikksorozatunk a huszadik és a huszonegyedik század legjelentősebb és legemlékezetesebb sporteseményeit, sportsikereit és Szeged legpatinásabb sportklubjainak történetét dolgozza fel. A Szegedi Úszó Egylet történetét folytatjuk.

 

Egy új korszak kezdődött

Szeged úszóéletében az 1946 őszén megszüntetett Szegedi Úszó Egyesület nélkül új korszak kezdődött.

A klub Szegedi Szakszervezeti Munkás Testedző Egyesület (SZSZMTE) néven folytatta tevékenységét. A város 14 úszószakosztályának áprilistól októberig a SZUE nyitott medencéje, míg a téli időszakban a Gőzfürdő 12,5 m-es medencéje nyújtott edzési lehetőséget. A mostoha uszodaviszonyok ellenére néhány fanatikus edzőnek (Szalay Károly, Faragó Sándor, Tombácz István) köszönhető, hogy nagyszerű úszók tűntek fel.

Az 1954-es városi ifjúsági bajnokságon győztes Dobay Gyula és Lantos László nevével néhány év múlva budapesti klubok színeiben találkozhattunk, akik világversenyeken és olimpiákon is bizonyították tehet-ségüket. Szegeden kezdte sportolói pályafutását, de már budapesti színekben lett 1952-ben olimpiai bajnok az úszó Littomeritzky Mária.

 

A '60-70-es évek

A 60-as évek első felében a Kinizsi, SZAK, SZVSE és a SZEAC úszói, összesen mintegy 250 versenyző adták a város minőségi úszósportját. A négy klub közül előbb a SZAK, majd a SZEAC szerepelt az úszók első osztályú csapatbajnokságán.

A szegedi úszóélet korszerűbb otthont kapott, 1979. április 4.-én átadták a Városi Sportuszodát. Jobb körülményeket biztosított a város Sportigazgatósága részükre: télen sátortető alatt edzhetnek a fedett sportuszodában.

Itt nevelkedett fel Czene Attila, Fodor Rajmund, Molnár Tamás a SZAK (1899), SZEAC jogutódja a SZEOL AK (1976), majd a Szeged SC úszó- és vízilabda szakosztályában. Ők olimpiai bajnoki címet szereztek.

Fotó: Fortepan

 

A '80-90-es évek

A 80-as évek elejére elfogytak Szegedről az úszószakosztályok, profiltisztítás révén csak egy minőségi szakosztály, a SZEOL-é maradt meg. Az 1985–86-os évek az akkori SZEOL-DÉLÉP úszószakosztályának legeredményesebb időszakaként szerepel az évkönyvekben.

A stabil edzőgárda, az új, korszerű uszoda hatása az eredményekben is megmutatkozott: a szakosztály bekerült az ország legjobb tíz úszószakosztálya közé. 

Az egyesület legfiatalabb tehetségei révén a szegedi úszósport kilépett a nemzetközi porondra.

Czene Attila, Alexa Zsuzsa és Szél Anita, mint korosztályos válogatottak külföldön versenyeztek. A magyar bajnokságon az úttörő korcsoportban Czene 7, Alexa pedig 3 első helyet szerzett. A 70-es és 80-as évek szegedi úszósportja sokat köszönhet azoknak az elhívatott edzőknek, akiknek lelkesedése és szakmai tudása garantálta az eredményeket: Kovács Iván, Veress Iván, Gyémánt Imre és Debreczeni Pál közéjük tartozott.

Az 1990-es ifjúsági úszó Európa-bajnokságon Vida Csaba tanítványa Szalai Szilvia pillangóúszásban egy arany (200 m) és egy ezüst (100 m) érmet szerzett.

 

Újjáalakult az egylet

Az úszó egyesület 1994-ben önállósodott, és újjáalakult a régi nevét újra felvéve. A SZUE első elnöke Nagy Pál volt.

A versenyzőik a nagy elődők nyomdokaiba lépve kiváló országos és nemzetközi eredményeket értek el. Szél Friderika hatszoros Magyar Bajnok úszónő. aki már a lisszaboni Ifjúsági Európa Bajnokságon ezüstérmet tudott nyerni, 2006-ban a budapesti Európa Bajnokságon képviselte a szegedi egyesületet. Az utánpótlás korú versenyzők az Országos Bajnokságokon, Seregszemléken kiváló eredményeket értek el.

A Szegedi Úszó Egylet a város egyik alapsport bázisa, mely feladatának tekinti az utánpótlást, úszó utódok Szegeden nevelését, és képviselni a várost bel- és külföldön egyaránt. Az egyesület a hazai bajnokságokon, kupákon egyéb versenyeken kívül sok nemzetközi viadalon is részt vett, mint pl. Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Finnországban.

A SZUE elmondhatja magáról, hogy a legrégebbi és legnagyobb utánpótlás bázissal rendelkező szegedi úszó egyesület.


A Tiszavirág Sportuszoda átadása

2021. január 29-én adták át az építők a létesítményt. A hivatalos megnyitót 2021. február 20-án tartották egy Magyarország – Szerbia vízilabda-mérkőzéssel. Egy modern, minden igényt kielégítő, versenysportra és szabadidősportra alkalmas létesítményt kaptak a szegediek.

A Tiszavirág Sportuszodával az úszó és a vízilabda sport is hatalmasat nyert.

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.