Atlétika: Országos csúccsal világbajnoki negyedik Márton Anita (FRISSÍTVE)

2015. augusztus 22., szombat
SZS20140227_marton_anita_007

Márton Anita hatalmas új országos csúcsot elérve a negyedik helyen zárta a pekingi atlétikai világbajnokság női súlylökésének a döntőjét - írja az nso.hu.

A fedettpályán Eb-aranyérmes súlylökő, Márton Anita 19,48 méteres országos csúccsal negyedik lett szombaton a pekingi atlétikai világbajnokságon. A 26 éves magyar dobóatléta saját tavaly felállított rekordját adta át a múltnak: a zürichi kontinensviadalon dobott 19,04 méter akkor bronzérmet ért számára. Márciusban a prágai fedettpályás Eb-n 19,23 méteres eredménnyel győzött, amely tető alatt elért magyar csúcsot jelentett. A Békéscsaba versenyzője az utóbbi időszakban rendre bizonyította rendkívüli versenyzői kvalitásait, s ezt szombaton ismét igazolta. Márton már a délelőtti selejtezőben is nagyon imponálóan lökött, s másodikra 18,85-nél, magasan a 18,30 méteres kvalifikációs szint fölött ért földet a súlygolyó, így készülhetett a 12-es döntőre. A helyi idő szerint 20 órától rendezett fináléban aztán minden kísérlete 18 méter feletti volt. Az első három kör után 18,23-mal a hatodik helyen állt, azaz folytathatta a versenyt a legjobb nyolc között, majd a negyedik szériában sikerült nagyon beletalálnia a dobásba, a súlygolyó pedig egészen 19,48 méterig repült. A folytatásban ezen ugyan már nem tudott javítani, de koncentrált maradt: 18,89-cel folytatta, majd 19,11 méterrel zárta a viadalt a negyedik helyen. Az aranyérmet a német Christina Schwanitz (20,37) nyerte a hazai Kung Li-csiao (20,30 m) előtt. A harmadik helyen pedig az amerikai Michelle Carter zárt (19,76), 28 centiméterrel megelőzve Márton Anitát. "Anita egészen nagyszerű teljesítményt produkált. Mindig a nagy világversenyeken dob a legjobban, amikor igazán kell" - mondta az MTI-nek Gyulai Márton, a magyar szövetség főtitkára. Az esti programban még két magyar, a hétpróbázó Zsivóczky-Farkas Györgyi és Krizsán Xénia volt érdekelt. A nap során mindketten jól teljesítettek, előbbi például a négyből három számban, 100 gáton, magasugrásban és 200 méteren is egyéni csúcsot ért el, s a súlylökésben is megközelítette egyéni legjobbját. Az idei U23-as Eb-n győztes Krizsán ugyan nem javított egyéni csúcsokat, ám szinte minden számban közel volt legjobb eredményeihez. Az első nap után Zsivóczky-Farkas 3705 ponttal a 17., míg Krizsán 3663-mal a 19. helyről várja a folytatást. Vasárnap előbb távolugrás vár a 33 fős mezőnyre, majd a gerelyhajítás, végül pedig a 800 méterrel zárul a hétpróba. A szombati utolsó döntőben, férfi 10 000 méteren nem történt meglepetés, a címvédő, olimpiai bajnok brit Mo Farah ugyanis kiváló hajrával megnyerte a versenyt, megelőzve az egyaránt kenyai Geoffrey Kipsang Kamworort és Paul Kipngetich Tanuit. Férfi 100 méteren még csak a középdöntőkre került sor, de a sportág legnagyobb sztárjainak "bemelegítése" így is a nap egyik csúcspontja volt. Ahogy az várható volt, a legjobbak, többek között a címvédő, hatszoros olimpiai bajnok Usain Bolt és az elmúlt két évben veretlen, ranglistavezető Justin Gatlin egyaránt nagyon könnyed futással biztosították a helyüket a másnapi elődöntőben. A legjobb időt Gatlin érte el, igaz, 9.83 másodperces idejét a megengedettnél nagyobb, 2,1 méter/másodperces hátszél segítette. Bolt 9.96 másodperccel, az ötödik legjobb idővel jutott tovább. Vasárnap magyar szempontból a férfi kalapácsvetés döntője (12.30 óra) lesz a legizgalmasabb, az ötkarikás bajnok Pars Krisztián lesz érdekelt. Rajta kívül még hétpróbában lesz magyar versenyző a vb második napján.

korábban írtuk

Az Index.hu hírportálon megjelent

hírek szerint

Márton Anita

korábbi országos csúcsán 25 centimétert javított. A tavaly Európa-bajnoki bronzérmet nyert, míg idén fedettpályás Európa-bajnok Márton a selejtezőben a negyedik legjobb eredményt lökve jutott a döntőbe. Reális esélye a dobogóra nem sok volt, a kínai

Licsiao Kung

(Lijiao Gong) és a német

Christina Schwanitz

stabil húsz méteren feletti dobók, és az amerikai

Michelle Carter

is jutott már idén húsz méter fölé. Kung már az első sorozatban sokkolta a mezőnyt, egy 20,30-as eredménnyel, Schwanitz 19,80-ig, Carter 19,45-ig jutott. Márton 18,02-vel kezdett, ezzel az első kör végén a hetedik helyen állt. Másodjára javítani tudott, 18,23-mal az ötödik helyre lépett. Két belorusz közé szorult, de már látszott, harcban lehet a negyedik helyért.

Aljona Dubickaja

nagyot javított, 18,52-jére kellett válaszolnia a magyar súlylökőnek. Ez nem sikerült, 18,06-ot lökött a harmadik sorozatban, a hetedik helyre csúszott vissza, mert a kínai

Jang Kao

(Yang Gao) is megelőzte. A negyedik sorozatban aztán megvillant, óriásit dobott, 19,48 méterrel új országos csúcsot állított fel, és ezzel megint a negyedik helyre került. Márton korábbi egyéni legjobbja, 19,23 volt. Carter 19,76-tal volt előtte, még harminc cenit javulás nem volt elvárható. Márton az ötödik körben 18,89-et teljesített, a hatodikban 19,11-et.