Kosárlabda: megrángatta az oroszlán bajuszát a Kosársuli

2013. január 13., vasárnap

Az NB I/B-s férfi kosárlabda bajnokság 11. fordulójában a listavezető Kecskeméti TE látogatott Vásárhelyre. A találkozó esélyesének egyértelműen az eddig százszázalékos vendégcsapat számított, de a negyven perc alatt volt pályán sima vendég fölényt hozott negyed, szenzációs hazai feltámadás, több perces gólcsend és kiemelkedő egyéni teljesítmény egyaránt.

Az első kosarat a Vásárhelyről elszármazott – édesapja és édesanyja is remek, I. osztályú kézilabdás volt egykoron –

Mészáros Máté

dobta, majd

Wittmann Krisztián

pontjai után

Nyilas István

triplája hozta az első hazai mezőnypontokat. Wittmann azonban tovább sziporkázott, remekül mozgatta csapatát, emellett elkezdte szórni a triplákat is (3. perc: 4-8). A következő percekben azonban sokat hibázott a listavezető és feljöttek a vásárhelyiek (5. perc: 8-10), sőt több egyenlítési lehetőségük is volt. A negyed hajrájában azonban egyre feltűnőbb volt, hogy a vendég “kisemberek” sokkal gyorsabbak, dinamikusabbak a hazaiaknál, szinte szétzilálták a vásárhelyiek védekezését és ennek következtében a különbség elkezdett egyre nőni a kecskemétiek javára (7. perc: 9-16, 9. perc: 9-21). Az első negyed igazolni látszott az előzetes esélylatolgatásokat, a vendégek jelentős előnyhöz jutottak, sőt félő volt, hogy a vásárhelyiek hazai pályán is beleszaladhatnak egy nagy zakóba. A második negyedben Wittmann nyitotta a kosarak sorát, sőt

Karahodzic

14 pontosra növelte a vendégek előnyét (11. perc: 11-25). A magabiztos előny talán túlzottan megnyugtathatta a kecskemétieket, míg a hazai vállakról levehette a terhet.

Schéda Martin

Vass Péter

révén elkezdett zárkózni a Kosársuli (13. perc: 16-25). Három perc gólcsend következett, amelyet Wittmann tört meg, majd a rendkívül gyenge dobóteljesítményt produkáló vendég center,

Bencze Zoltán

is megszerezte első pontjait (16. perc: 16-28), de ezt követően félelmetes hajrát vágott ki a Kosársuli. A Hódtói Sportcsarnok közönsége csak ámult és bámult amikor

Czibere

tripláját követően Nyilas, Vass és

Utasi Gábor

is beszállt a pontgyűjtésbe (18. perc: 25-28). A vendégek mestere,

Sztojan Ivkovics

idegesen járkált a pad előtt, vitatkozott egy-egy játékvezetői ítélet után, de sem ezek, sem a folyamatos cseréi, sem az időkérése nem használt. A negyed végére mindössze két pont (20. perc: 33-35) maradt meg a KTE korábbi 12 pontos előnyéből. A szünetben a szurkolók egy része arról beszélt, hogy talán nem véletlen, hogy ez a kecskeméti csapat nem vállalta az NB I-es szereplést. Kétségtelen, hogy az NB I/B-ből kiemelkednek, de ezen a napon csak Wittmann klasszisának köszönhetik a vezetést és amennyiben a Kosársuli rendelkezne egy igazi centerrel, akkor akár más is lehetne az eredmény. A szünet nem múlhatott nyomtalanul a vendégek öltözőjében, mert elsöprő lendülettel kezdtek a kecskemétiek, amelynek következtében két perc alatt tíz pontra (33-43) nőtt az előnyük. A hazaiak azonban nem hagyták magukat, Czibere, Schéda, Nyilas és

Mócsai

révén négy perc alatt nyolc pontot lefaragtak a hátrányukból (26. perc: 45-47). Mindkét csapat megtorpant azonban, így a negyed vége előtt egy perccel 48-52-t mutatott az eredményjelző. Az utolsó percet sajnos nagyon elrontották a hazaiak, ismét jöttek a vendég kisemberek, a mezőny legjobbja, Wittmann mellett Mészáros is remekül dobott és pillanatok alatt újra jelentős lett a vendég előny (30. perc: 48-59). A záró negyed kosárlabdapályán ritkán látható első hat percet hozott. Lehetne azt mondani, hogy remekül védekeztek a csapatok, de talán inkább az áll közelebb az igazsághoz, hogy mindkét oldalon sok volt az eladott labda és a rossz dobás, amelynek következtében ez alatt az idő alatt mindössze egy-egy(!) pontot szereztek a csapatok (36. perc: 49-60). Sajnos a Kosársuli nem tudta kihasználni az újabb felzárkózási lehetőséget, pedig

Elek András

mind a tíz bevethető játékosát forgatta. A másik oldalon Sztojan Ivkovics már nem merte felvállalni cseréi szerepeltetését, a KTE 12-es keretéből mindössze nyolcan kaptak játéklehetőséget, ami azt jelentette, hogy a vendégek nagynevű mestere egyetlen percre sem érezte biztosnak a győzelmüket. A találkozó hajrájának elején azután ismét felváltva estek a kosarak (37. perc: 53-63, 39. perc: 55-66), de az utolsó másfél perc megint a Kecskemété volt a 31 pontig jutott Wittmann záró kosarával a találkozó legnagyobb különbsége alakult ki a lefújás pillanatában.

Kosárlabda NB I/B keleti csoport, 11. forduló:

EnterHód Vásárhelyi KS – Kecskeméti TE KK 55-71 (11-21, 22-14, 15-24, 7-12)

Hódmezővásárhely, 400 néző. Vezette: Vétek, Radnóti, Vadász.

Vásárhely:

Vejinovic 1, Mócsai 4, Czibere 12/6, Vas P. 13/3, Nyilas 16/9.

Schéda 5/3, Utasi 4, Szilágyi L., Grezsa B., Czuprák Á.

Elek András.

Kecskemét:

Pongó Máté 6, Wittmann 31/15, Dénes 10/6, Pongó Martin, Karahodzic 5.

Mészáros M. 10/6, Hegedűs G. 7/3, Bencze Z. 2.

Sztojan Ivkovics. Elek András:

"Becsülettel helytálltunk, de ennyi hibát elkövetve nem lehet legyőzni egy Kecskemét szintű csapatot."

A 11. forduló további eredményei:

Tiszaújvárosi Tisza TV-Phoenix KK – Konecranes-Salgótarjáni KSE 65-102, Óbudai Kaszások – Bajai Bácska FKE 92-79 , Debreceni EAC – EKF-Eger-HÉSZ SE 78-91 . A Mezőberény KK – Nagykőrösi SKE találkozót később játsszák.