Atlétika: Horváth Luca - formajavulás fokról fokra

2011. október 20., csütörtök
Sorozatunkban Menyhárt Zoltán, a Titán Triatlon Club atlétaedzője mutatja be az egyesület legtehetségesebb ifjú sportolóit, ezúttal Horváth Lucát.Horváth Luca 2009 tavaszán csatlakozott a Titán Triatlon Club atlétáihoz - két osztálytársa ekkor már közel egy éve ott taposták a kilométereket. A rendszeres edzések nem voltak számára idegenek, mivel az atlétika előtt gyorskorcsolyázott. Alkatilag inkább a rövidtávfutókhoz lehetett sorolni, szemben két osztálytársával, akik inkább a kenyai hosszútávfutókhoz hasonlított edzője. Luca 2009. május 6-án, első versenyén 60 méteren 9,87-es időt futott kézi méréssel, míg távolugrásban 321 cm-t teljesített. A Titán TC atléta lányai közül ő volt a leggyorsabb és a legruganyosabb az 1999-es évfolyamban, hiszen jó alapokat hozott a gyorskorcsolyából, amit az atlétikában némi futóiskolával a szárazon is kamatoztatni tudta tudását. A fővárosi első megmérettetésen 9,70 másodperccel 4. lett 60-on, míg az őszön, a Viharsarokban, Békéscsabán már 9,51-es (kézi mérés) eredménnyel ért célba. Távolugrásban egy centiméterrel 350 alatt teljesített, ami inkább a gyakorlás hiányosságát mutatta. Az első komolyabb alapozást megcsinálva, az első fedettpályás versenyén: 9,10-es (kézi mérés) eredményt elérve 3. lett 60 méteren, míg távolugrásban már 374 cm-ig jutott, ám ez kevés volt a dobogóhoz. Szorgalmának köszönhetően tavaszra már több mint negyedmásodpercet lefaragott idejéből, 8,76-ot ért el fedettpályán, amivel 2. lett Vas Evelin mögött. Ettől a versenytől kezdve ők ketten sok csatát vívtak egymás ellen, illetve az ország többi sprinterével szemben, amiből többször ők jöttek ki jobban. Távolugrásban az igazi áttörés 2010 szeptemberének közepén jött el, amikor 410 cm-rel győzött az őszi megyei gyermekversenyen. Október elején a Gyermek Csapatbajnokságon már 430 cm-rel évfolyamában harmadik, az év végi bonyhádi fedettpályás versenyen 455 cm-rel pedig már a dobogó tetejére állhatott. A 2011-es versenyek számára is az utolsó gyermekkorcsoportos idényt jelentették. A fedettpályás idényt 442 cm-es, győzelemmel felérő ugrással kezdte, míg 60-on 8,60 szekundumot (kézi mérés) ért el. Márciusban, az utolsó fedett versenyen eredménye már 8,45 s 60 m-en a fővárosban. Osztálytársaival részt vesznek a Diákolimpiai Mezei sorozatban is, amelyben az országos döntőig jutottak, és ott a fiatalabb évfolyamot képviselve 6. helyezést értek el. Ezután következtek a pályaversenyek, amelyekből a június elején rendezett Ki a leg… Gyermekbajnokságot kell kiemelni, ahol Luca Vas Evelin mögött 8,62-vel második helyet ért el, igaz a selejtező körben 8,56-ot is futott. Pár nappal később sajnos neki sem sikerült a Diákolimpián, ugyanezen a távon döntőbe jutni az egy évvel idősebbek között. Luca szintén részt vett az augusztus elején tartott edzőtáborban, amely után hazai és nemzetközi versenyek jöttek. Augusztus végén edzőtársaival Lengyelországban szerepelt, ott távolugrásban 468 cm-rel új egyéni csúcsot ért el és négypróbában ötödik helyezést szerzett. Szeptember közepén 60 m-en és távolugrásban döntőbe került az European Kids Athletics Games brnói versenyén, ahol a selejtező körben 8,59 másodperces eredményt ért el, amit a döntőben 8,54-re cserélt, új egyéni csúcsot elérve - ez az 5. helyre volt elég. Távolugrásban 432 cm-es ugrással került döntőbe, majd 452-vel ezüstérmet szerzett. A Gyermek Csapatbajnokság keretén belül rá hárult a feladat, hogy a Titánok minél jobb eredményt érjenek el távolugrásban. Az országos megmérettetésen 460 cm-rel végül 4. helyezést ért el, csak kevéssel elmaradva egyéni legjobbjától. Luca szeptember 23-án, Szegeden a Lépd át az időhatárokat elnevezésű versenyen az időelőfutamban, gépi időméréssel 8,61-et, majd a döntőben 8,57-es időt ért el. Legközelebb a nála két évvel fiatalabb Halasi Blankával ismerkedünk meg, aki a távfutások mellett, szintén a távolugrás szerelmese.