Vízilabda: a Dunaújváros ellen megy a döntőért az Universitas

2011. március 11., péntek
A csütörtök este óvás miatt megismételt Dunaújváros - Eger (11-6) mérkőzéssel véget ért a női vízilabda OB I középszakasza, melynek során a Taylor&Nash Universitas Szeged együttese a negyedik helyen zárt, így a bajnoki elődöntő szombati első mérkőzésén, az első helyen végző Újvárosiakkal találkozik. Múlt szombaton befejezte szereplését az Universitas Szeged női vízilabda-együttese az OB I középszakaszában, s bár ekkor még a harmadik helyen álltak Dalmády Szandráék, a komoly meccshátránnyal bíró Eger azóta pótolta mérkőzéseit, pontokat szerzett, ennek folytán végül a negyedik helyen zártak a Godova-lányok. Azóta eldőlt az első három sorrendje is, mivel a Dunaújváros hatalmas csatában, az utolsó pillanatban a vezetést megszerezve, legyőzte az időközben LEN-kupa elődöntőt is vívó Szentest (11-10), győzött Egerben (10-6), majd a megismételt dunaújvárosi találkozón is diadalmaskodott (11-6), a Szentes magabiztosan győzte le a BVSC-t, a hevesiek pedig utóbb pótolt négy találkozójuk során mindössze egyszer győztek, Nagy-Britannia ellen (8-5), holott velük kétszer meccseltek, a szigetországiak szegedi szerepléséhez hasonló lebonyolításban (az első, múlt szombati találkozón meglepetésre kikaptak 9-8-ra). Az így kialakult végső sorrend alapján a középszakaszt a Dunaújváros zárta az első helyen, a Szentes a második, Eger a harmadik, az Universitas pedig a negyedik. A kiírás szerint a bajnoki rájátszással folytatódik a bajnokság a továbbiakban - ráadásul hamarabb, mint az eredeti tervek szerint. A március végi Franciák elleni Európa-bajnoki selejtező ugyanis kissé felpörgette a menetrendet. A válogatottkeret - melynek Szegedről Drávucz Rita és Tóth Ildikó is tagja - összetartása március 21-26. között lesz Budapesten, ennek utolsó napján kerül sor a válogatott mérkőzésre 15.45-től a Kőér utcai uszodában. Emiatt nem április elején, hanem már most szombaton, március 12-én a rájátszással folytatódik az OB I. Az első és a negyedik, valamint a második és a harmadik helyen végzett együttesek vívják egymással az elődöntőt (jelen esetben Dunaújváros - Universitas, Szentes - Eger párharcok lesznek). Az elődöntősök összesen 7 pont megszerzéséig játszanak legalább két mérkőzést egymással, a középszakaszban előrébb végzett fél +1 pontról indul. Ez azt jelenti, hogy a Dunaújvárosnak és a Szentesnek elég kétszer legyőznie az Universitast, illetve az Egert, míg utóbbiak a döntőbejutáshoz legalább három mérkőzést kell vívjanak, melyből legalább kettőt meg is kell nyerni. A párharc az előrébb rangsorolt együttes pályaelőnyével indul március 12-én. Mind a döntőt, mind a harmadik helyért zajló megmérettetést három nyert mérkőzésig vívják, a pályaelőny itt is a középszakaszban jobb helyezést elért csapatot illeti meg. Az Universitas tehát már szombaton 17 órakor vízbe száll a Fabó Éva Uszodában. A Dunaújváros elleni találkozókról korábban már többször is írtunk, jelenleg a legfontosabb azt kiemelni, hogy Primász Ágnesék március 7-e, azaz hétfő óta három bajnoki mérkőzést vívtak, a szombati Drávucz Ritáék elleni elődöntő első mérkőzése hat nap alatt a negyedik tétmeccsük lesz. Velük ellentétben az Universitas szombaton játszott utoljára, több idejük volt pihenni a lányoknak, ráadásul az előzetesen kitűzött minimális cél, azaz a négy közé jutás biztos tudatában vívhatták utolsó mérkőzéseit a középszakaszban, vagyis volt idő és lehetőség élesben kísérletezni, készülni az elődöntőre. Ettől függetlenül papíron a holnap otthon kezdő Dunaújváros az esélyesebb. "Nem számítunk arra, hogy a mi két héttel ezelőtti sorozatterhelésünkhöz hasonlón most át esett dunaújvárosiak fáradtak lesznek" - mondta el megkeresésünkre Varga Árpád, az Universitas technikai vezetője. "Az Eger elleni két egymás követő meccsüket nagyon simán húzták be, nem úgy tűnt, hogy meg kellett volna erőltetniük magukat. A csapat nem veszi félvállról az elődöntőt, attól függetlenül, hogy a szezon előtti célkitűzésünk a legjobb négy közé, azaz a rájátszásba kerülés volt. Az igazi jutalomjáték az lenne, ha döntőbe kerülnénk, ám a kiírás miatt erre csak úgy lehet esélyünk, ha már az első találkozón győzni tudunk idegenben" - teszi hozzá Varga Árpád. Akár döntőt játszanak Dalmády Petráék, akár a harmadik helyért kell csatázniuk, mivel a középszakasz negyedik helyén végeztek, így mindegyik leendő ellenfelük pályaelőnnyel bír velük szemben.