Kosárlabda: Amerikai parádé orosz színekben

2010. január 6., szerda
Az amerikai kosárlabda-varázslókkal felálló Szpartak Moszkva 77-58-ra legyőzte a Szeviép-Szeged együttesét az újszegedi sportcsarnokban. A 19 pontos vereség ellenére a szegedi csapat nem játszott alárendelt szerepet az Euroliga-mérkőzésen, sőt az egyik negyedet megnyerte az olimpiai bajnokokkal felálló orosz gárda ellen. Az Európa-verő sztárcsapat, a háromszoros Euroliga-címvédő Szpartak Moszkva megmozgatta a szegedi sportszerető és kevésbé elhivatott drukkerek fantáziáját is: a főlelátók megteltek az újszegedi sportcsarnokban az Euroliga-mérkőzésre. A Szeviép-Szeged a kosárlabda-varázslók együttesével pótolta a novemberben elmaradt találkozót, így beteljesült az álom, amerikai olimpiai bajnokok sora pörgette a labdát a szegedi arénában. A „harlemi lányok” Bird, Taurasi, Fowles eljöttek Szegedre, nem pihentek, vállalták a hosszú utazást. A mindössze tíz játékossal érkező orosz csapatot hatfős személyzet dédelgette a bemelegítésnél és a mérkőzés alatt. A három edző mellett ugyanennyi gyúró segédkezett, hogy a szupercsapat játékosai komfortosan érezzék magukat a szegedi csarnokban. A 7. percre melegedett be a Szpartak, ekkor már tizenegy ponttal vezettek. A szegedi betegek, Németh, Laczi, Vincze, Lengyel szerepeltek a hivatalos jegyzőkönyvben, de pályára az első félidőben közülük csak Lengyel lépett, ő is egy percet játszott. Az első negyedben a hazai gárda 10 pontos hátrányt szedett össze, ami belefért, bár több olyan helyzet is volt, amit értékesíthettek volna a lányok.
A második játékrész meglepetéssel kezdődött, a helyzeteit kihasználó Szeviép feljött három pontra, 22-25. A minimális különbség nem törte össze a moszkvai gárdát, két perc alatt dobott 10 pontot, védekezésben pedig minden hazai támadást meghiúsított, és a 15. percben már 35-22 volt az állás. A Szeged küzdött, próbált ellenállni, ami többé-kevésbé sikerült is, és a negyedet csak egy ponttal nyerte a Moszkva. Bencze Tamás vezetőedző egyik célkitűzése ezzel megvalósult, legalább egy játékrészben partiban lenni az ellenféllel. A nagy pontszórás is elmaradt az orosz csapatban, a játékosok közösen leosztották a kosarakat. De azért Miller és Taurusi bemutatta néhány távoli dobásnál, hogy mit is tud. Az első félidőben Fürész és Ciglar is remekül dobott, és a Szeged partiban maradt. A szünet után jobban kezdett a Moszkva, majd fokozatosan feljött a Szeged, és amire senki sem gondolt, az orosz együttes vezetőedzője, Pokey Chatman időt kért a 24. percben, amikor 39-46 lett az eredmény. Az orosz megbeszélés azzal kezdődött, hogy a főnökasszony kikérte két segítője véleményét, akik nyugodtan, fél perc alatt elmondták, hogy mit láttak, mit javasolnak, majd a nagyasszony higgadtan elmondta tanácsait. Bencze Tamás sem maradt le az „ötletelésben”, ráadásul a szegedi hölgykoszorú meg is valósította az edző elképzeléseit, és ennek eredményeként maradt egészen a negyed végéig az öt-hat pontos különbség. Aztán Taurusi, a női Michael Jordan, bevágott három triplát, és így „csak” egy ponttal nyerte a játékrészt a Szeviép-Szeged. De már ez is szenzáció volt, amit a közönség nagy tapssal honorált. Az utolsó játékrészben elfáradt a hazai gárda, ami nem csoda, hiszen Bencze Tamás mindössze hét játékost tudott pályára küldeni. A foghíjas Szeged így is kitartott, és 20 ponton belül maradt, ami már nagy eredménynek számít a világ egyik legjobb női kosárlabda klubcsapata ellen. A Szeviép-Szeged ezzel hazai pályán befejezte az Euroliga csoportküzdelmeit. Idegenben, Törökországban és Csehországban még két kemény meccsre vár a szegediekre, de leginkább azért kell szurkolni, hogy a Brno nyerjen Lengyelországban a Gdynia ellen. Ez esetben a Szeviép-Szeged bármit játszik, továbbjut a legjobb tizenhat közé.

Női kosárlabda Euroliga-mérkőzés:

Szeviép-Szeged – Szpartak Moszkva 58-77 (15-25, 13-14, 23-22, 7-16) Újszegedi sportcsarnok, 1600 néző. Vezette: Grigorasz (román), Garaba (szlovák), Juras (szerb). Szeviép-Szeged: Ciglar 8/6, Fürész 16/6, Horváth 2, Sipaviciute 15, Zserzserunova 15/6. Csere: Russai , Lengyel 2. Edző: Bencze Tamás. Szpartak Moszkva: Bird 7/3, Taurasi 22/12, Jekabsone-Zogota 7/3, Fowles 11, McCarville 4. Csere: Karpunina 2, Petrovics 2, Korsztyin 9, Oszipova 4, Miller 9/9. Edző: Pokey Chatman. Sue Bird olimpiai és amerikai bajnok játékos: "Amikor reggel felébredtem, nem fájt semmim, és ennek nagyon örültem. Érdemes volt fél évet pihennem, regenerálódtam, feltöltődtem, és újra élvezem a kosárlabdát. Nem volt kérdés, hogy visszatérek Moszkvába." Pokey Chatman, a Szpartak Moszkva amerikai vezetőedzője: "A Szeged megnehezítette dogunkat, jó meccset játszottunk. Kötelező volt győznünk, és ezt megtettük. A klub magas követelményeinek nehéz megfelelni, de annak ellenére, hogy az egyesület tulajdonosának tragikus halála után több játékos távozott, nagyon jó közösség formálódott." Fürész Emőke, a Szeviép-Szeged csapatkapitánya: "Szenzációs élmény ilyen csapat ellen játszani. Láthatta mindenki, hogy nem tiszteltük nagy hírű ellenfelünket. Büszke vagyok a csapatra, hogy megfogyatkozva is ilyen eredményt ért el." Bencze Tamás, a Szeviép-Szeged vezetőedzője: "Erőn felül teljesítettünk. Nem volt elveszett labda, jól küzdöttünk. Többször megközelítettük a világ egyik legjobb csapatát, és ez nagy tett. Büszkén hagyhattuk el a pályát."A női kosárlabda Euroliga D csoportjának állása 8 forduló után
1.Moszkva (orosz)88-697-50416
2.Brno (cseh)853587-58513
3.Fenerbache (török)853582-60113
4.Gdynia (lengyel)826544-58510
5.Tarbes (francia)826552-61910
6.Szeviép Szeged826523-59110
Online tudósításunk statisztikáit az alábbiakban olvashatja újra.Szeviép-Szeged – Szpartak Moszkva találkozó eredményét ma 18 órától online közvetítésünkben kísérhették figyelemmel. Újszegedi sportcsarnok, 1600 néző. I. negyed: 2. perc: 3-4 4. perc: 5-8 6. perc: 8-16 8. perc: 11-19 10.perc: 15-25 PontszerzőkSzeviép-Szeged: Fürész 2, Horváth , Németh B. , Sipaviciute 5, Ciglar 6, Laczi , Vincze , Zserzserunova 2, Russai , Lengyel, Tóth, Kovats. Szpartak Moszkva (orosz): McCarville 2, Karpunina 2, Petrovic , Jekabsone-Zogota 4, Korstin 3, Bird, Osipova 2, Taurasi 4, Miller 6, Fowles 2. I. negyed: Szeviép-Szeged - Szpartak Moszkva (orosz) 15-25 II. negyed: 2. perc: 20-25 4. perc: 22-30 6. perc: 24-35 8. perc: 28-39 10.perc: 28-39 PontszerzőkSzeviép-Szeged: Fürész 7, Horváth 2, Németh B. , Sipaviciute 9, Ciglar 8, Laczi , Vincze , Zserzserunova 2, Russai , Lengyel, Tóth, Kovats. Szpartak Moszkva (orosz): McCarville 2, Karpunina 2, Petrovic 2, Jekabsone-Zogota 4, Korstin 3, Bird 5, Osipova 2, Taurasi 9, Miller 6, Fowles 4. II. negyed: Szeviép-Szeged - Szpartak Moszkva (orosz) 13-14 Félidőben: Szeviép-Szeged - Szpartak Moszkva (orosz) 28-39 III. negyed: 2. perc: 32-42 4. perc: 39-46 6. perc: 44-50 8. perc: 48-55 10.perc: 51-61 PontszerzőkSzeviép-Szeged: Fürész 12, Horváth 2, Németh B. , Sipaviciute 15, Ciglar 8, Laczi , Vincze , Zserzserunova 12, Russai , Lengyel 2, Tóth, Kovats. Szpartak Moszkva (orosz): McCarville 4, Karpunina 2, Petrovic 2, Jekabsone-Zogota 4, Korstin 5, Bird 7, Osipova 4, Taurasi 20, Miller 6, Fowles 7. III. negyed: Szeviép-Szeged - Szpartak Moszkva (orosz) 23-22 A mérkőzés állása: Szeviép-Szeged - Szpartak Moszkva (orosz) 51-61 IV. negyed: 2. perc: 51-61 4. perc: 52-68 6. perc: 52-70 8. perc: 56-72 10.perc: 58-77 PontszerzőkSzeviép-Szeged: Fürész 16, Horváth 2, Németh B. , Sipaviciute 15, Ciglar 8, Laczi , Vincze , Zserzserunova 15, Russai , Lengyel 2, Tóth, Kovats. Szpartak Moszkva (orosz): McCarville 4, Karpunina 2, Petrovic 2, Jekabsone-Zogota 7, Korstin 9, Bird 7, Osipova 4, Taurasi 22, Miller 9, Fowles 11. IV. negyed: Szeviép-Szeged - Szpartak Moszkva (orosz) 7-16 A végeredmény: Szeviép-Szeged - Szpartak Moszkva (orosz) 58-77