Politika

XXI. Század Intézet: Stabil a Fidesz előnye, négy párt juthat a Parlamentbe

SzegedMA
Szerző: SzegedMA
2026. április 2., csütörtök
A választások előtti utolsó tíz napba lépve a legfrissebb mérések izgalmas végjátékot vetítenek előre, miközben a nemzetközi események és a hazai kampányakciók tovább fokozzák a politikai feszültséget. A XXI. Század Intézet kutatása alapján a Fidesz továbbra is stabilan őrzi vezető helyét, ám a Tisza Párt szoros követése és a Demokratikus Koalíció váratlan erősödése miatt reális esély mutatkozik egy színes, négypárti parlament kialakulására.
XXI. Század Intézet: Stabil a Fidesz előnye, négy párt juthat a Parlamentbe
Fotó: MTI. Továbbra is vezet a Fidesz a XXI. Század Intézet szerint.

Tíz nappal a választás előtt a jelenlegi állás fennmaradása esetén a Fidesz győzelmére lehet számítani, és reális esély van egy négypárti parlament kialakulására – derül ki a XXI. Század Intézet legújabb kutatásából.

Tíz nappal a választás előtt a Fidesz magabiztosan vezeti a pártok rangsorát. Fotó: XXI. Század Intézet
Tíz nappal a választás előtt a Fidesz magabiztosan vezeti a pártok rangsorát. Fotó: XXI. Század Intézet

Az elemzésben rámutatnak, hogy az  elmúlt időszak eseménydúsan alakult: az iráni konfliktus eszkalációjának veszélye globális energiaválságot vetít előre, a Barátság kőolajvezeték továbbra sem üzemel, miközben Magyarország titkosszolgálati műveletek színterévé vált. Eközben Orbán Viktor folytatta országjárását,  ugyanakkor napvilágot látott egy újabb Tisza-terv, amely a sajtóhírek szerint többek között megszüntetné az üzemanyagok védett árát. Intenzív hetek, sűrű napok ezek, és még mindig van hátra tíz, eseményekkel teli nap.

 

Stabil a Fidesz előnye

Az intézet legutóbbi adatfelvétele óta az egymással versenyt futó két nagy párt erőviszonyaiban nem történt érdemi változás:

a Fidesz továbbra is 46 százalékon áll, a Tisza 41 százalékon.

Abban sincs változás, hogy a Mi Hazánk változatlanul a parlamenti küszöb felett, hat százalékon teljesít.

A kutatás alapján változás van abban – feltehetőleg a sok Dobrev-plakátnak és a növekvő szavazási kedvnek köszönhetően –, hogy a Demokratikus Koalíció (DK) egy százalékot erősödött, így elérné az öt százalékot. 

Az intézet szerint ez veszélyes forgatókönyv is lehet a Fidesz számára a Tisza–DK esetleges koalíciója miatt.

A Kutyapárt „unortodox” kampánya viszont eddig nem hozott érdemi elmozdulást, az ő esetükben komoly véghajrára lenne szükség a parlamentbe jutási esélyek reális fenntartásához.

 

Módszertan

Jelen kutatás a XXI. Század Intézet “A társadalmi nyilvánosság szerkezetváltozása” elnevezésű kutatási projektje keretében készült, 2026 március 26-27. között, 1000 fő telefonos megkérdezésével. A minta reprezentálja a felnőtt magyar társadalmat nem, életkor, lakóhely és iskolai végzettség alapján. A véletlenszerűség, valamint az egyes csoportokban az interjúszámok maximalizálása miatt, a különbségeket súlyozással pontosítjuk. A súlyozott adatbázisból a politikailag aktívak bázisán vizsgáljuk a pártpreferencia adatait. Politikailag aktívaknak azokat nevezzük, akik arról nyilatkoztak, hogy biztosan részt vennének egy most vasárnap esedékes választáson. A biztos pártválasztókat egy halmazba soroljuk azokkal, akiknek politikai szimpátiája a politikai issuek-ra vonatkozó további kérdések alapján valószínűsíthető. Így áll elő az egyes pártokat támogató szavazó (pl. “Fidesz-szavazó”). A kutatás tehát az összes aktív, részvételében biztos választópolgár preferenciáját tartalmazza, direkt közlés vagy segédkérdések segítségével történő beazonosítás alapján a pártok valószínűsíthető országos listás eredményeire vonatkozóan.

További híreink:

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.