Politika

A kormány szerint új szintre léptek a Magyarországot érő fenyegetések

2026. február 15., vasárnap
A kabinet válaszlépésnek tekinti a nemzeti petíciót az ukrán és brüsszeli nyomásra. A miniszter szerint katonai fenyegetések is elhangzottak, miközben a kormány továbbra is a békepárti politika mellett érvel. A magyarok három fontos ügyben mondhatnak véleményt a nemzeti petícióval: a háborús kiadásokról, Ukrajna hosszú távú támogatásáról és az esetleges rezsiemelésről.
A kormány szerint új szintre léptek a Magyarországot érő fenyegetések
Fotó: AFP / Alexandra Beier. A kormány szerint új szakaszba léptek a Magyarországot érő ukrán fenyegetések

Gulyás Gergely arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány szerint új szakaszba léptek a Magyarországot érő ukrán fenyegetések - számolt be a Magyar Nemzet. A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta: már katonai jellegű kijelentések is elhangzottak, és felidézte, hogy egy, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök által kitüntetett katonai vezető Magyarország megtámadásával fenyegetőzött. A kormány álláspontja szerint a nyilvánosságra kerülő tervek egy része a magyar belpolitikába való beavatkozás lehetőségét is felveti. A magyarok a nemzeti petícióval üzenhetnek Brüsszelnek és Ukrajnának.

Orbán Viktor a kaposvári háborúellenes gyűlésen ismertette a nemzeti petíció kérdéseit
Orbán Viktor a kaposvári háborúellenes gyűlésen ismertette a nemzeti petíció kérdéseit. Fotó: Facebook. 

Nemzeti petíció mint válasz

Gulyás Gergely szerint a kormány válaszlépésnek tekinti a nemzeti petíciót, amelynek célja, hogy a magyar társadalom jelezze: nem fogadja el a fenyegetéseket. A miniszter a Politico értesüléseire hivatkozva arról is beszélt, hogy egy Zelenszkij és az Európai Bizottság közötti terv két ponton sértené Magyarország érdekeit: egyrészt a magyar ellenzéki erők hatalomra segítését célozná, másrészt megszüntetné az uniós döntéshozatalban az egyhangúság elvét.

Hangsúlyozta, Magyarország továbbra is a béke pártján áll, és tévesnek tartja azt az európai politikát, amely szerinte hozzájárul a háború elhúzódásához. A miniszter elfogadhatatlannak nevezte, hogy Brüsszel vagy Ukrajna a magyar belpolitikai folyamatokat befolyásolja.

A kormány ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy Magyarország az orosz támadás után humanitárius segítséget nyújtott Ukrajnának, menekülteket fogadott be és elítélte a katonai akciót, de álláspontja szerint ez nem jelenti a békepárti politika feladását. Gulyás Gergely kijelentette: a magyar kormány irányáról a magyar választók dönthetnek.

Orbán Viktor a kérdésekről

Ahogy arról lapunk is beszámolt Orbán Viktor a kaposvári háborúellenes gyűlésen ismertette a nemzeti petíció témáit. A kormányfő akkor arról beszélt, hogy Ukrajna esetleges uniós tagsága közvetlen katonai konfliktust jelentene az EU és Oroszország között, ezért Magyarország számára biztonsági kockázatot hordozna, mint fogalmazott:

Ukrajnának kívül kell maradnia az Európai Unión, beengedni őket életveszély és Magyarország számára folyamatos háborús veszélyt jelent.

A petíció három kérdésben ad lehetőséget véleménynyilvánításra:

  • az orosz–ukrán háború finanszírozásának elutasításáról,
  • Ukrajna hosszú távú támogatásáról,
  • valamint arról, hogy ezek következményeként emelkedjenek-e a rezsiköltségek.

 

További híreink:

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.