Szlovénia az első posztkommunista ország, amely legalizálja az azonos neműek házasságát és örökbefogadását - tudósít az EuroNews az AFP alapján, amit a Bennfentes szemlézett.
A Jugoszlávia felbomlásából létrejött Szlovénia az első, egykori kommunista ország Európában, amely jóváhagyta ezt, mivel a legtöbb szomszédja nem engedélyezi a polgári házasságot vagy az azonos neműek házasságát.
A legközelebb Észtország kormánya állt ehhez 2016-ban, amikor beleegyezett a más országokban létrejött azonos neműek házasságának elismerésébe. Horvátországban, a Cseh Köztársaságban, Magyarországon és Montenegróban törvények biztosítják az azonos neműek élettársi kapcsolatát.
Ezért azonnali hatállyal felfüggesztette a vitatott cikkelyeket, és kötelezte a parlamentet, hogy hat hónapon belül módosítsa a szöveget.
"Ezekkel a változtatásokkal elismerjük az azonos nemű párok jogait, amelyekkel már régóta rendelkezniük kellene"
- mondta Simon Maljevac államtitkár a képviselőknek a módosítás előterjesztésekor.
A legfőbb ellenzéki párt, a Szlovén Demokrata Párt bírálta a bíróság döntését, és több tüntetést szervezett az új törvény ellen. "A legjobb apa soha nem fogja helyettesíteni az anyát és fordítva" - mondta Alenka Jeraj, az SDS parlamenti frakciójának elnöke a vita megnyitóján.
Tatjana Bobnar belügyminiszter korábban - a kerítés bontásának megkezdésekor - azt mondta: "a migráció nem állt le és nem is fog leállni, a szögesdrót azonban egy teljesen aránytalan intézkedés”. Hozzátette: az idő megmutatta, a kerítés nem tudja megállítani a migrációt, de több tragédiát okozott már, hiszen megpróbálták megkerülni, és többen a Kolpa folyóba vesztek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.