Az ókor és a huszadik század találkozik a Kass Galériában nyílt tárlaton, ahol egyiptomi sírkamrába léphet be a látogató, és Kass János grafikáit is megcsodálhatja.
A fáraók Egyiptoma címűt tárlaton az ókori egyiptomiak túlvilágát ismerhetik meg az érdeklődők, egy több mint 2000 éves férfi szarkofág és mintegy 70 műtárgy segítségével. „A múzeum fennállásának eddigi legnagyobb kiállítását szerveztük meg, amely nem jöhetett volna létre a Szépművészeti Múzeum támogatása nélkül. A jövőben is olyan tárlatokkal készülünk, amelyek nemcsak a szegedieknek, de az ide látogató turistáknak is olyan élményt jelentenek majd, hogy emiatt ajánlják majd a város meglátogatását másoknak is” – fogalmazott a Kass Galéria előtt tartott megnyitón
Fogas Ottó
múzeumigazgató. Hozzátette, céljuk az is, hogy a Kass Galériára ismét ráirányítsák a figyelmet.
Solymos László
alpolgármester a fáklyás megnyitón
Hérodoszt
idézte, aki Egyiptomot a Nílus ajándékának nevezte, s úgy fogalmazott, hogy a most megnyílt kiállítás a Móra Ferenc Múzeum ajándéka a szegedieknek. „A halált követően az arra érdemes üdvözültek emberfeletti tulajdonságokkal és hatalommal felruházott lényekké váltak, akik többek között az átváltozás képességével is rendelkeztek, így akár egyes istenek alakjában is meg tudtak jelenni” – erről már
Liptay Éva
, a Szépművészeti Múzeum Egyiptomi Gyűjteményének a vezetője beszélt. A szakember emlékeztetett, bármennyire is művészien kidolgozottak az ókori egyiptomi sírkamrákból előkerült tárgyak, ezeknek a célja alapvetően az volt, hogy a halál utáni újjászületést segítsék. Ezért az akkori művészek nem azt ábrázolták, amit láttak, hanem egy láthatatlan világot tártak fel szimbolikájukkal. A sírok egyfajta mikrovilágok, amelyek a túlvilág jelképes másaként vették körül az isteni lénnyé vált alakokat.
A galériában
Kass János
ókori témájú grafikái, illusztrációi kötik össze az egyiptomi fáraók világát és a 20. századot.
Feledy Balázs
művészeti író ennek e két korszaknak az egyedi találkozásáról beszélt, hiszen a régészet és a képzőművészet kapcsolódik össze ezúttal Szegeden. Méltatta Kass munkásságát, kiemelve, hogy azon kevés művészek közé tartozik, aki több területen, így a grafika mellett a fotó és az írás területén is otthonosan mozgott, s kiemelkedő alkotásokat hozott létre. A fáraók Egyiptomának második helyszíne a Fekete Ház lesz, ahol május 9-én nyílik kiállítás, míg a Móra Ferenc Múzeumban június 21-étől várják a látogatókat. Mindhárom tárlat december 16-áig tekinthető meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.