Több mint 200 ezer oldalnyi anyagot tett elektronikusan elérhetővé, kereshetővé, kutathatóvá a bibliotéka, mely november 9-én mutatta be legújabb szolgáltatásait.
Két jeles alkalomhoz, az Egyetem Napjához, illetve a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódott az SZTE Klebeslberg Kunó Könyvtár sajtótájékoztatója, ahol három egyedülálló digitális adatbázis elkészültét jelentették be.
Mader Béla
főigazgató valamennyi kollégájának megköszönte a közreműködést, s úgy fogalmazott: rendkívül büszke a megvalósított fejlesztésekre.
Kokas Károly
főigagató-helyettes ismertette: több évvel ezelőtt kezdték meg a digitális adattárak (repozitóriumok) összeállítását, az úgynevezett Contenta szolgáltatás keretében először a szegedi egyetemen készült doktori disszertációkat fogták össze, majd majd a diplomamunkák egyre bővülő tárát tették hozzáférhetővé. Az elmúlt időszakban a bibilotéka szakemberei három új adattárat alakítottak ki, ezzel páratlan lehetőséget kínálnak az érdeklődőnek, illetve új távlatokat nyitnak a sajtó- és tudománytörténeti kutatásokban. Aprólékos munkával – speciális gépek segítségével – bővítették digitális archívumukat, s tevékenységük révén immár a valaha volt összes szegedi egyetemi folyóirat, tudományos acta és évkönyv elérhető elektronikusan is. Az egyetemi kiadványok új tudományos és szépirodami adatbázisában több mint 90 esztendő bő 170 ezer oldalon megjelent 11 ezer cikkét böngészgethetik a látogatók 46 millió keresőkifejezés segítségével. A főigazgató-helyettes kiemelte: ez az első repozitórium kiválóan reprezentálja az universitson folytatott kutatások történetét.
Digitalizálták emellett a Szegedi Tudományegyetemhez és jogelődjeihez köthető egyetemtörténeti jelentőségű kiadványokat, hallgatói lapokat is, ennek keretében többek között virtuálisan hasonmásban és teljes szövegben is olvasgatható, lapozgatható már a hatvanéves Szegedi Egyetem című újság valamennyi száma. A folyamatosan bővülő adattár a felsőoktatási intézmény történetének eddig rejtett, alig elérhető forrásait 26 ezer oldalban teszi közzé. Kokas Károly szerint ezt az anyag az egyetem-, illetve a kultúrtörténészek és az újságírók számára is értékes adalékokkal szolgál. A harmadik átadott adatbázis pedig az előbbi két kategóriába nem tartozó, digitálisan elérhető folyóiratok és periodikák kincsestára – ahogy a főigazgató-helyettes fogalmazott, a külvilág számára néhány év múlva feltehetően ez lesz a legizgalmasabb. Összesen egyébként több mint 200 ezer oldalt tett most elektronikusan elérhetévő az SZTE Klebelsberg Könyvtár, ám ez a szám Kokas Károly becslése szerint négy-öt esztendőn belül akár 2-3 millió oldalra is emelkedhet. A digitális adatbázisokban külön-külön is lehet keresni – akár szavakra –, illetve azok virtuálisan egyesíthetőek, s közös keresőszolgáltatás is kapcsolódik hozzájuk. A repozitóriumok Contenta gyűjtőnév alatt találhatók meg az intézmény honlapján, illetve
. A sajtótájékoztatón elhangzott: a feldolgozott anyag bizonyos része szerzői jogi megfontolásokból teljes egészében csak az egyetemi számítógépes hálózatból érhető el, ugyanakkor jogász szakemberek bevonásával a könyvtár azon dolgozik, hogy a hozzáférést minél szélesebb körben tegye lehetővé.
Tekintse meg a Telin Televízió Keveházi Katalinnal készített interjúját! (Szeged Ma hírműsor, 2012. november 9.)
http://www.youtube.com/watch?v=7vcltjdwtxo
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.