Az Amerikai Könyvtárak Szövetsége és a Könyvtári Egyesületek és Intézmények Nemzeti Szövetsége 2011 óta ünnepli világszerte a Könyvtárosok Világnapját. Ehhez kapcsolódik idén második alkalommal április 14-én csütörtökön 13 órától a Somogyi-könyvtár, ahol az érdeklődőket színes programokkal várják, így például bepillanthatnak a könyvtároskulisszák mögé. A rendezvények ingyenesek, nemcsak a beiratkozott olvasókat, hanem minden érdeklődőt invitálnak a könyvtárba.
„Ezen a napon szeretnénk megmutatni az olvasóknak és érdeklődőknek a könyvtárunk munkáját, bevonni őket néhány napi munkafolyamatba, ízelítőt adni a munkánkról” – mondta el portálunknak
Bozsó Katalin
könyvtáros, a nap szervezője. Több színes rendezvény várja majd az ide látogatókat: saját ex librist (könyvjegyet) készíthetnek a gyerekek pecséttel, a felnőttek linótechnikával. Az „Alfától az omegáig” címmel az olvasók által nem látogatható területekre engednek bepillantást, a könyvtári feldolgozómunkát lehet megtekinteni a könyv beszerzésétől a katalógusba kerüléséig. Megmutatják azt is, hogy lehet az online katalógusban keresni. Nyereménnyel végződő játékokra is számíthatnak a könyvtárba betérők, például a „Liszt nyomában” című játékos promenádnál, amellyel a zeneszerző születésének 200. évfordulójára hívják fel a figyelmet, a Liszttel kapcsolatos, újonnan megjelent könyveket mutatják be, egészen a Somogyi-könyvtár Liszt-kéziratig.
Változik a világ, változnak a könyvtárak – mondja
Sikaláné Sánta Ildikó
általános igazgatóhelyettes. A bibliotékák mindig igyekeznek megfelelni az őket igénybe vevő olvasók elvárásainak. „Tudathasadásos állapotot élünk, számos pályázat terel afelé, hogy az itt felgyülemlett szellemi értéket elérhetővé tegyük mindenkinek, minden percben, a nap 24 órájában, online szolgáltatásokkal. A másik oldalon viszont erősíteni szeretnénk a hagyományos részt is, hogy jöjjenek hozzánk az olvasók, ténylegesen, fizikálisan is használják a könyvtárat, jöjjenek be, válogassanak az itt kínált könyv- és folyóirat-gyűjteményben, illetve a rendezvényekből” – teszi hozzá. A Könyvtárosok Világnapjához kötődő programok is a könyvtárak azon részét mutatják meg az olvasóknak „csalogatóként”, amikkel nem találkozhatnak a mindennapi rutin során.
Sokat hallani a digitalizáció előretöréséről. A tartalmak online megjelenítése a jövő, bár már egy-két éve elkezdődtek az erre irányuló törekvések – tudtuk meg az igazgatóhelyettestől. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a magyarországi, illetve a világ könyvtárhasználati statisztikáit nézve az elmúlt 5-6 évben a ténylegesen könyvtárba járók száma ugyan lényegesen nem nőtt, de nem is csökkent! Viszont az online igénybevevők évről évre egyre többen vannak. A Somogyi saját statisztikáját nézve az ő számuk éves szinten 30-40 ezerrel emelkedett az elmúlt 4-5 évben. A magyarországi digitalizációs koncepció azt irányozza elő, hogy ne minden könyvtár a saját maga által fontosnak tartott dokumentumokat tegye elektronikussá, hanem létezik már egy nagyon jól használható digitális könyvtár, a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK), több mint 9 ezer darab dokumentummal, az egyes könyvtárakra pedig inkább a helyismereti jellegű dokumentumokat, értékeket digitalizálásának kötelezettsége hárul. Természetesen emellett a jelentős régi gyűjteménnyel rendelkező könyvtárak, mint a Somogyi, az ódon kötetek elektronikus formában történő elérését is célul tűzi ki, egyrészt állományvédelmi okokból, másrészt a sokszor több százéves dokumentumok elérhetővé tétele tartalomszolgáltatási szempontból is fontos. „Ha minden nagyobb könyvtár a saját helyismereti anyagát elkészíti, akkor ez végül egy nagy helyi jellegű adatbázisként áll majd a felhasználók rendelkezésére” – összegez Sikaláné Sánta Ildikó. Az Egyetemi Könyvtárral például a Somogyi-könyvtár azügyben kezdett egyeztetéseket, hogy a helyismereti jellegű folyóirat-állományt közösen digitalizálják. Ennek első lépése lesz például a kiadó bevonásával a Délmagyarország eddigi számainak digitalizálása.
A digitalizáló gépek egyik típusánál a könyv gerincét felvágva percenként nagy sebességgel „ledarálható”, beszkennelhető a kívánt dokumentum. A másik típus az ódon könyvek megkímélésére hivatott. A Somogyi-könyvtár rendelkezik egy kimondottan a régi dokumentumok digitalizálására alkalmas géppel. Ez a könyv gerincét úgy kíméli, hogy felülete két, egymástól függetlenül mozgatható A3-as lapból áll. A nagyon jó minőségű felvétel így mentes lesz az árnyéktól. Egy korábbi, 2005-ben beszerzett ilyen szkennerrel már 2,5 millió (!) felvételt készítettek (ebben természetesen benne vannak azon egy-két oldalak is, amelyeket például régi könyvek ábráiról tankönyvi illusztrációnak kérnek a könyvtártól). A technikai eszközt egy TIOP 1.2.3. pályázattal szerezték be, a ráépülő, 24 órás online tartalomszolgáltatások pedig a TÁMOP 3.2.4. keretében valósulnak meg. A digitalizálás és az elektronikus szolgáltatások felvetik azt a problémát is, hogy a használókat meg kell tanítani a számítógép olyan szintű ismeretére, hogy a kínált új lehetőségeket is igénybe tudják venni. A Somogyi-könyvtár számos ilyen jellegű tanfolyamot jegyez már, a felnőttképzésben komoly módszertannal rendelkezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.