Közélet

A szegedi drukkerek 1949-ben sem akartak jófiúsági versenyt nyerni

A szegedi drukkerek 1949-ben sem akartak jófiúsági versenyt nyerni

2022. április 2., szombat
A szegedi drukkerek 1949-ben sem akartak jófiúsági versenyt nyerni

A régi fotón a Fradi-pálya, alul a közönség, fölöttük a Vezér portréja. Persze nem a Rákosi kép sarkallja a focistákat nagyobb küzdelemre. Inkább a beígért marhapörköltvacsora meg a szerény prémium.

A közönséget is hidegen hagyja a vetélkedő, hogy melyik csapat szurkolói a leginkább fegyelmezettek. Ugyan már, egy virtigli drukkert sosem lehetett ilyennel megszelídíteni.

Fotó: Fortepan/ Bojár Sándor

Puska a stadionban?

A szegedi közönség legendásan kemény volt. Hát persze, alföldi fiúk… A csapattal vándorszurkolói az Üllői úton, a Fradi barlangjában sem húzták meg magukat félősen. Hangjukat kieresztették, volt ám… szóval mindenféle ez-az. Nem részletezhetem. Mindenesetre, ahogy az 1949-es képen látni, a stadion hatalmas tábláján, közvetlenül a Rákosi-kép alatt ott a szigorú figyelmeztetés: mielőtt az ellenfelet vagy a bírót szidná, nézze meg a közönségverseny állását. Nos, látható: a Szeged szurkolócsapata az NB I-es „szelídségi” rangsorban az utolsó előtti. Ők soha nem akartak benevezni jófiúsági vetélkedőbe. De nem is ez a nagy kérdés, hanem az: mi a fenét keres a pálya szélén a rendőr, vállán a puskával? Ja, hogy 1949-ben járunk…

Élelmesek, kerítéstámasztók

Jól van, nem csak nálunk, Ladányban vannak sóher focidrukkerek – írja két éve a neten az 1966-os fotót látva Hajdu Tibor. A kintről kukkolás oka azért nem csak a spórolás volt. Voltak persze, akiknek nem futotta focimeccsjegyre pár tízes (plusz egy bélás az Edzett ifjúságért mozgalom támogatására). De a legtöbbnek inkább kalandot jeentett; ha már úgyis bicajjal érkezett, mit bajlódjon bármivel, biciklilakatolás meg jegyért sorban állás, inkább kívül marad. És volt még egy sajátos ok. Ezt az ismert szegedi szurkolók egyikétől, Gyólai Ferenctől olvastam: „Még a 80-s években is ugyanígy nyomtuk ugyanitt! Régen több NB-s meccs volt Szegeden, SZEOL, Szegedi Dózsa, SZVSE, DÉLÉP, és ha rossz volt a játék, vagy kíváncsi volt valaki a másik meccs alakulására, akkor a bicajjal „körkapcsolásra” indult. – Na kérem, a mai szemmel nézve különös látvány humort is fakaszt! Zsoldos György is e szellemben teszi fel a kérdést: : Oké, de melyik nyerte a sárga trikót? Hegyesi István frappáns szót kreál: Kerítésbérlet. Hajdara István másokhoz hasonlóan emlékezik: Apám is járt ide támasztani a falat…

Fotó: Fortepan/Kovács Márton Ernő


A legendás Baga emlékére

Ez egy jó három évtizedes történet. 1989 nyara, lezárult az NB II-es bajnokság. A Szeged SC a keleti csoportban második lett, osztályozót játszhat az élvonalban a 14. helyen végzett Vasassal. Az első, angyalföldi meccsen 1-1 lett az eredmény, így a szegedi találkozón a mieinknek egy gól nélküli döntetlen is elég. A 90. perben az állás éppen ez! És akkor Németh Lajos játékvezető vitatható döntést hoz: kezezés miatt a Vasasnak 11-est ítél. Gól. Kudarc. Hatalmas botrány, olyat még nem látott a stadion. A bíró csak hajnalban tudott kimenekülni. A legendás sportriporter, aki tavaly ment el örökre, a mindig száz fokon égő Bagaméry László sírt. És a 18 ezres közönségből még sokan…

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.