Közélet

Szegedi árvizek ősapja: a régiek szavával a Nagyvíz

Szegedi árvizek ősapja: a régiek szavával a Nagyvíz

2022. március 20., vasárnap
Szegedi árvizek ősapja: a régiek szavával a Nagyvíz

1879. március 17-e akár kitüntetett nap is lehetett volna Szeged életében. Az ám, hiszen ő császári és királyi fensége, Ferenc József érkezett a városba! Csakhogy nem tisztelgő látogatás volt az: katasztrófaszemle. Együttérzés jele a mély gyászban.

Akkor már ötödnapja minden órában temettek valakit: egyre-másra kerültek elő a vízből meg a romok alól a holttestek. A tragédia láttán szakadt ki az uralkodóból a sóhaj: „A veszély sokkal nagyobb, mint aminőnek a lapok mondják.” Mikszáth Kálmán a Szeged pusztulása című drámai krónikájában ír egy régi jövendölésről. A jeles velencei mérnök, Paleocapa 33 évvel korábban fogalmazta meg: „… a Tisza-szabályozás eddig elfogadott rendszere előbb- utóbb Szegedet öli meg.” 1879 kora tavaszán már jelzést küldött a folyó. De kétkedőből sok volt.

Manci veszélyt jelez

Mikszáth írja: „Március 11-én, kedden, mikor a kelő nap nyájasan bemosolygott az ablakokon, s a csendes időjárás tavaszi lehelete csapta meg az arcokat, mindenki azt hitte, megszabadultunk. Délben a »Hétválasztó« című vendéglőben azt mondá Kende Kanuth ebédlőtársai, Lukács és a vörös bort kedélyesen szopogató Herrich füle hallatára egy Budapestről jött mentőnek: – Önök akár hazamehetnek! Nem lesz itt már baj.” De lett! Őrült szelek járták a vidéket, felkorbácsolva a folyó vizét. A hetek óta erősített gátak a hullámverésben egyre gyengültek.

Éjjel 2 óra: félrevert harang

Elérkezett Gergely napjának előestéje. „8 órakor az »Új-világ«-ba mentünk vacsorálni, egy jármas ökör bődítette el magát a Dugonics téren, mintegy kilenc óra felé pedig a városház előtt egy ló nyerített föl keservesen. – »Manci« veszedelmet érez – mondá a gazdája pokrócot terítve rá. S egy fél óra múlva rá kitört az iszonyatos vihar. … Majd egy borzalmas hír szállott szárnyra, sebesebben a szélnél.” Éjjel kettőkor megszólaltak a harangok. Azt hírlelték, hogy Petresnél átszakadt a percsórai gátszakasz. Mikszáth szavaival: „A leghatalmasabb kapu megnyílt a rakoncátlan elem ereje előtt. Zúgva közeledett hatalmas hullámgyűrűkben, hogy összezúzza Szegedet.”

Hintó a víz alatt, holtakkal

Sürgöny megy Pestre, Tisza Kálmán miniszterelnöknek: „A katasztrófa megtörtént. Szeged víz alá került. … A hajóhídon emberek ezrei törtetnek Újszeged felé. Segélykiáltások hangjait hordja szét a szél.” Jókai Mór ír le egy dermesztő történetet: a vészharangot hallva egy bérkocsis a hintójába ültette feleségét meg kisgyermekét, és vágtában indult Újszeged felé. De jött a vízár, a kocsis lerepült a bakról. Aztán ahogy tudott, rohant vissza. Szörnyű látvány fogadta: „Mélyen, a háromöles víz fenekén lehetett látni a hintót, előtte a két összerogyott lovat. Az asszony ott ült a kocsiban, s kisgyermekét szorítá magához.” Akár egy látomás. Csakhogy ez valós volt… Szeged megmaradt népe gyászolt. És aki tudott, ment, hogy segíthessen. A katasztrófa szörnyű áldozattal járt. És példát adott: embermentő hősöket is termett.

Kiemelt kép: Vágó Pál: A szegedi nagyárvíz

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.