Jelentős összegeket fordít az állam a magyar HPC-kre, vagyis szuperszámítógépekre, amelyeknek mintegy 440 teraflopsnyi kapacitásuk lesz majd - írja a Magyar Nemzet.
A Magyar Közlönyben
kormányhatározat szerint a jövő évtől jelentős forrásokat biztosítanak arra, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) irányításával korszerű és erős HPC-infrastruktúra épüljön ki Magyarországon – írta meg a
informatikai szakoldal. A HPC, vagyis High Performance Computing nem más, mint a magyar szuperszámítógép-hálózat, amely a kormányhatározat szerint két szakaszban valósulna meg; az első szakasznak 2022. február végéig kell befejeződnie. A fejlesztésre és a fenntartásra a pénzügyminiszter biztosítja a forrásokat. A fejlesztésre az elkövetkezendő két évben közel 870 millió forintot költ az állam. A második fejlesztési szakasznak 2025-re kell lezárulnia. Ennek a szakasznak a finanszírozását uniós támogatásokból biztosítanák. A végső cél, hogy öt év múlva európai szinten kiemelkedő teljesítményű HPC-infrastruktúra jöjjön létre.
A világ jelenleg legerősebb HPC-jének elméleti maximális teljesítménye több mint 400 petaflops. Magyarországon ehhez képest szerény HPC-kapacitásokról beszélhetünk, noha minden nagyobb egyetemi városban (Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged) működik szuperszámítógép. A magyar HPC-k üzemeltetését, valamint a mintegy 440 teraflopsnyi kapacitás kiosztását a KIFÜ alá helyezett Nemzeti információs infrastruktúra-fejlesztési program koordinálja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.