Közélet

Nagy elvtárs kimondta, Rákosi elvtárs visszavonta

Nagy elvtárs kimondta, Rákosi elvtárs visszavonta

2020. július 15., szerda
Nagy elvtárs kimondta, Rákosi elvtárs visszavonta

1953: amikor még „a rendőr elvtársak is elbizonytalanodtak s egy helyben topogtak”

Akkor is nyár volt, július dereka, és aki csak tehette, menekült a hőség elől, ment a Sárgára, az uszodába, vagy a diófa alá, a kiskertbe. Ám a hírek utolérték az embereket a munkahelyen, s a nyaralókhoz is eljutottak, bár a szánnivalóan szerény Sokol rádió még mutatóba se volt; az csak 1960 táján lett a szocialista valóság jelképe. Később szinte státusszimbólum lett, olykor egyedi megjelenési formával: hátul két Perion laposelem befőttesgumival ráerősítve, kényszertáplálás így megoldva.

De a hírek már előtte is jöttek-mentek, a madzagos Néprádió által, vagy csak úgy, szárnyon jártak. Március ötödikén a városban azonnal körbeszaladt két szó: meghalt Sztálin. Hogy hányan kezdtek zokogni, arról nem készült kutatás, a spontán népi kommentárokról sincs szöveghű gyűjtemény, bizonyos értelemben szerencsére!

A Birodalomban megkezdődött a személyi kultusz bírálata, megindultak a reformfolyamatok. A periféria is megkapta a nyílt parancsot, júniusban az MDP meghozta a maga határozatait a gazdasági-társadalompolitikai korrekciókról. Igaz, a dolgozók pártja a dolgozókkal ezt nem közölte. Volt aztán nagy meglepetés, amikor július 3-án az országgyűlés a leköszönő Rákosi helyett Nagy Imrét választotta kormányfővé. Igaz, a gyeplő a pártelnöknél maradt. A kormányfői programbeszéd fölvillanyozta az embereket. Ahogy a városmonográfia fogalmaz: Szeged lakosságát meglepetésként érte. A pártapparátus nem tudott csoportos rádióhallgatásokat szervezni, ezért az emberek „ellenőrizetlen közegben” értesültek az eseményről. A beszédet kedvezően fogadta a szegedi lakosság, s „nem maradt hatás nélkül a pártaktivistákra sem, akik közül sokan rádöbbentek az eddigi tevékenységük folytatásának lehetetlenségére.” Több üzemben a népnevelő aktivisták megtagadták a pártmunkát. A pártállam erőszakszervezeteinek alkalmazottai elbizonytalanodtak, egy rendőrségi jelentés szerint „a kormányprogram megjelenése után a rendőr elvtársak egy helyben topogtak, elnéztek a szabálytalanságok felett”. A parasztság hangulatára is hatással volt a beszéd, a termelőszövetkezeti tagság nagy része jelezte kilépési szándékát, az Új Élet tszcs tagságának például 99%-a. A kuláknak tartott gazdák közül többen jelezték, hogy igényt tartanak korábbi tulajdonaikra. Hasonlóképpen jártak el az államosított lakások tulajdonosai.

És akkor jött a pártfőnök! Rákosi Mátyás a július 11-i pártaktíván megnyugtatta a pártapparátust: minden megy tovább, ahogy eddig. Az aktivisták július közepétől belendültek, egyre-másra röpgyűléseket tartottak, agitáltak a párt irányvonala mellett, s végül az emberek megértették a pártvezető beszédének lényegét: „Nincs semmi változás, mert amit Nagy elvtárs elmondott, azt Rákosi elvtárs visszavonta”. Nem volt tehát már akadálya, hogy a rendőr elvtársak is magukra találjanak, s ne egy helyben topogjanak, hanem képviseljék azt, amit kell: a kíméletlen erőt.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.