Közélet

Tetemes a Fidesz előnye a biztos szavazók körében

Tetemes a Fidesz előnye a biztos szavazók körében

2020. július 16., csütörtök
Tetemes a Fidesz előnye a biztos szavazók körében

A biztos pártválasztók és a teljes népesség körében is tetemes a Fidesz előnye a ZRI Závecz Research Intézet legújabb reprezentatív kutatása szerint. Utóbbi csoportban a dobogó második és harmadik helyét elfoglaló DK és Momentum egy számjegyű szimpatizánst tudhat maga mögött, az MSZP-t pedig pont a parlamenti küszöb alatt mérték - írja a Magyar Nemzet.

Tetemes a Fidesz előnye nyár közepén a ZRI Závecz Research Intézet friss reprezentatív kutatásának az ATV-n bemutatott eredményei szerint. A felmérés szerint a biztos pártválasztók csoportjában a Fidesznek 52 százalékos a tábora. A kormánypártot a DK követi; híveinek részvételi hajlandósága valamivel nagyobb, mint a Momentumé, ezért ebben az aktív körben 15 százalékon mérték. A Momentum 11 százalékon áll, a Jobbik hétszázalékos, míg az MSZP-nek öt százaléka van az elkötelezett választók csoportjában. A biztos pártválasztók három-három százaléka szavazna az LMP-re, a Mi Hazánk Mozgalomra, a Kétfarkú Kutyapártra, egy százalék a Párbeszédre.

A teljes népességet nézve is messze megelőzi a Fidesz a többi pártot a 35 százalékos támogatottsággal és 2,8 millió fős szavazótáborral. A második-harmadik helyen lényegében holtversenyben lévő pártok támogatottsága egy számjegyű: a DK kilenc-, a Momentum pedig nyolcszázalékos, ami 700, illetve 650 ezer szimpatizánst jelent. Tőlük lemaradva a Jobbik öt százalékon áll, 400 ezer támogatóval.
Az MSZP mögött a választópolgárok mindössze négy százaléka, nagyjából 300 ezer fő sorakozik fel. Utánuk szorosan a Kétfarkú Kutyapárt következik három, az LMP és a Mi Hazánk két-kkét százalékkal, vagyis 250 ezer illetve 150-150 ezer szimpatizánssal. A Párbeszéd jelenleg egyszázalékos, 50 és 100 ezer fő között van a táboruk nagysága. A pártnélküli választópolgárok 30 százalékot tesznek ki, 2,4 millióan tartoznak ebbe a csoportba.

Az elemzésben kitértek a baloldalnak a 2022-es választás előtti jelölt- és listaállítási stratégiájára. Mint írták, az ellenzéki szavazók eléggé egységesek abban, hogy mind a 106 egyéni választókerületben „ki-ki alapon” kellene versenyezni a Fidesszel, azaz közös ellenzéki jelöltet kellene állítani – 87 százalékuk ezen a véleményen van, négy százalékuk ellene, kilenc százalékuk nem tudott véleményt mondani ebben a kérdésben.

A kutatás szerint a pártlisták számának kérdésében az ellenzéki szavazók nagy többsége – 83 százalékuk – ugyancsak a kooperáció híve, azt tartja célszerűnek, ha egyetlen listát állítanak. Több listát tartana hasznosabbnak az ellenzékiek 5 százaléka, míg 12 százalékuk bizonytalan. – Amíg a közös jelöltekkel való indulást az érintett ellenzéki pártok hívei azonos arányban tartják szükségesnek, addig a közös listát illetően vannak enyhe különbségek a szavazótáborok véleményében.

Az ellenzék két legerősebb pártja táborában kevésbé – bár ők is nagy többséggel – támogatják a közös listát: a DK szavazók 80, a Momentumosok 81 százaléka. A többi ellenzéki párt szavazói körében 88-91 százalékos az egyetlen közös lista preferálása. Ugyanakkor fontos eredmény az is, hogy a DK és a Momentum táborában sem ellenzik a közös listaállítást (csak négy, illetve hét százalék), inkább a bizonytalanság jellemzi őket, 16 illetve 12 százalékuk nem tudja eldönteni, hogy egy vagy több listával lehet nagyobb sikert elérni – áll az elemzésben.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.