Közélet

Száz év után láthatók Tornyai-festmények Szabadkán

Száz év után láthatók Tornyai-festmények Szabadkán

2020. február 21., péntek
Száz év után láthatók Tornyai-festmények Szabadkán

Több mint száz év után láthatja újra a szabadkai közönség Tornyai János (1869–1936) festőművész alkotásait a délvidéki városban, ahol a vásárhelyi közgyűjtemény több mint hatvan műtárgyából – kiegészítve a bajai Türr István Múzeum három Tornyai-festményével – nyílt kiállítás szerdán a Szabadkai Városi Múzeumban, amelyhez kapcsolódva szakmai tanácskozást is rendeztek.

A tárlat résztvevőit Hulló István, a házigazda közgyűjtemény igazgatója köszöntötte, a kiállítást Dr. Nagy Imre művészettörténész, a vásárhelyi múzeum Tornyai-emlékévének kurátora ajánlotta a megjelentek figyelmébe. A nagyszabású Tornyai-kiállítás a Közös művészeti örökségünk nyomában című pályázatnak köszönhetően mutatkozik be Szabadkán, amelynek előzményeként 2019 decemberében a vásárhelyi Alföldi Galériában nyílt Átívelés címmel tárlat Oláh Sándor (1886–1966) festőművész és Nemes Fekete Edit (1944) iparművész alkotásaiból.

A vernisszázst követően Hódmezővásárhely és Szabadka képzőművészeti kapcsolatairól rendeztek tanácskozást, amelyen Terendi Viktória, a Tornyai János Múzeum néprajzkutatója Tornyai János néprajzi gyűjtéséről tartott előadást. A konferencián Nagy Imre művészettörténész szólt Tornyai János művészeti pályafutásának korai korszakáról, Nagy Vera néprajzkutató főmuzeológus a hódmezővásárhelyi Majolikatelep történetét ismertette, valamint a magyarkanizsai Majolikáról Pajić Ilona tartott előadást. A május végéig megtekinthető Tornyai Szabadkán című kiállítás kurátora Dr. Ninkov K. Olga művészettörténész, a Szabadkai Városi Múzeum múzeumi tanácsosa.

A Szabadkai Városi Múzeum szakmai napján a vásárhelyi Tornyai-múzeum és a bajai Türr István Múzeum munkatársai megismerkedhettek a vajdasági város kulturális örökségeivel, a magyar szecesszió két remekművével, a zsinagógával és a városházával, valamint megtekintették a közgyűjtemény állandó kiállításait is.

A két város közgyűjteményeinek közös kiállításai és tanácskozásai a Közös művészeti örökségünk nyomában című együttműködési program keretében valósult meg.

(Forrás: Emlékpont, kiemelt kép: Kolovics Szvetlana/Szabadkai Városi Múzeum)

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.