Közélet

Múltidéző 40. rész: Trianon hatása Szegedre

Múltidéző 40. rész: Trianon hatása Szegedre

2019. június 4., kedd
Múltidéző 40. rész: Trianon hatása Szegedre

1920. június 4-én írták alá a trianoni békeszerződést, amely következményeként Magyarország elveszítette területének kétharmadát, Szeged pedig határ közeli településsé vált. Csak a szerencsének köszönhető, hogy a város egyáltalán Magyarország területén maradt, hiszen a szerbek és a románok is igényt formáltak rá. A magyar sorstragédia paradox módon pozitív hatással is volt Szegedre, amely a határmódosításnak köszönhetően lett egyetemi város.

Egy tollvonással határ közeli település lett Szeged

A trianoni békeszerződés után Szeged közel került a román és a szerb határhoz, ezáltal elvesztette vonzáskörzetének nagy részét, és a jelentősége is számottevően csökkent. A mezőgazdaság is megsínylette a békeszerződést, ugyanis nem jutott annyi termény és állatállomány a városba, mint korábban. Bizonyos szempontból mégis szerencsésnek mondható Szeged, hiszen Magyarország része maradt annak ellenére, hogy a románok és a szerbek is igényt formáltak a városra. A szerbek két éven át megszállva tartották Újszegedet.

Trianon elleni tüntetés a szegedi városháza előtt 1920-ban (Fotó: Fortepan)

Újszeged elszakítása

1918. novemberében szerb csapatok a Belgrádi egyezményt felrúgva a kijelölt demarkációs vonalon túli területeket foglaltak el. November 17-én mintegy 1000 szerb katona vonult be Szőregre, akik sikerükön felbuzdulva néhány nappal később

Újszegedet is megszállták.

A következő hónapok eseményei egyértelművé tették, hogy a szerbek maguknak szeretnék a Tisza-Maros-szög településeit. 1919. február 4-én Újszegedet teljesen elszakították Szegedtől. A hídon attól kezdve már csak útigazolvánnyal lehetett átkelni. Aznap megalakították Újszeged községet, amely ezzel közigazgatásilag is elszakadt Szegedtől. A visszatérés nagy napja két és fél évvel később, 1921. augusztus 21-én, vasárnap jött el. Az elhúzódó békealku szerint a szerbek előző nap ki kellett, hogy ürítsék Újszegedet. Éjjel 2 óra tájban egy magyar járőr Szegedről átkelt a hídon és azt tapasztalta, hogy a szerbek valóban kivonultak.

Trianon szülte Gyálarétet

A trianoni békediktátum értelmében a Szegedtől mintegy tíz kilométerre található Gyála község a Szerb–Horvát–Szlovén Királysághoz került. A település egy kis része azonban Magyarországon maradt és Gyálarét néven önálló községgé szerveződött. Gyálarét 1921 és 1945 között Csanád–Arad–Torontál egyesített vármegye, majd öt évig Csanád vármegye Torontáli járásának volt a része. 1950-ben Csongrád megye Szegedi járásához került. 1973 óta pedig Szeged részét képezi.

Egyetemi város és egyházmegye székhely

A sok negatívum mellett pozitív változások is történtek a város életében a határmódosításokból kifolyólag. 1921-ben a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetem Szegedre, a Dugonics térre költözött. Az eredetileg fogadalmi templomnak épült

szegedi dóm

pedig 1930-ban székesegyházzá vált, miután a trianoni határok véglegesítését követően az egyházmegye püspöke Temesvárról áttette a székhelyét Szegedre.

Trianon öröksége: a hármashatár

Kübekházától mindössze négyszáz méterre található a romániai Óbéba (Beba Veche) és ezer méterre a szerbiai Majdán-Rábé település. Általában május utolsó hétvégéjén az eurorégiós együttműködés jegyében ünnepélyes keretek között megnyitják a hármashatárt a három ország és a három település között.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.