Közélet

„Igazságos választási rendszer márpedig nincs”

„Igazságos választási rendszer márpedig nincs”

2017. szeptember 22., péntek
„Igazságos választási rendszer márpedig nincs”

Népes közönség előtt tartott kerekasztal-beszélgetést az SZTE Móra Ferenc Szakkollégiumban Mráz Ágoston Sámuel, Fábián György és Löffler Tibor. Mindhárom politológus egyetértett egy kérdésben: igazságos választási rendszer nincs!

Bal- és jobboldali nézőpontból is izgalmas álláspontokkal ismerkedhettek meg a közelgő országgyűlési választásokkal kapcsolatban azok, akik részt vettek a Szegedi Tudományegyetem Móra Szakkollégiumában tartott kerekasztal-beszélgetésen.

Korábban

beszámoltunk róla, az újszegedi intézményben konferenciát rendezett Nézőpont Csoport, az SZTE-ÁJTK Politológiai Tanszék, az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium és a Szegedi Politológus Hallgatók Egyesülete. Milyen választási rendszer lenne a megfelelő? Bojkottálni kellett volna a balliberálisoknak a 2014-es választást? Bekövetkezhet, hogy a Fidesz elveszti az abszolút többségét? Tartsanak velünk, hogy e kérdésekre választ kapjanak!

A választási rendszer miatt gyenge az ellenzék?

„Minden választás során vannak győztesek és vesztesek. *-*Általában az arányos és a többségi választási rendszerekről megy a vita a politikai pártok között, pedig a kettő között nincs is olyan nagy különbség” – vélekedett

Fábián György

politológus, egyetemi oktató. Megjegyezte, hogy a mi rendszerünk köztudottan vegyes, amit teljesen önálló struktúraként kezel. Természetesen kölcsönhatások vannak az egyéni választókörzetek eredményei és a listás voksok tekintetében. „Szabad és tisztességes” – leginkább ilyen választási rendszerekről kellene beszélni Fábián György szerint.

„A rendszer működőképessége a döntő érv” – vallja

Löffler Tibor

, a Politológiai Tanszék docense. Egyetértett abban az előtte szóló kollégájával, hogy nincs igazságos választási rendszer, mert általában az egyik fél ezt mindig megkérdőjelezheti. Ő személy szerint inkább az arányosság-aránytalanság, valamint a felülreprezentáltság témáit érintené, de természetesen az igazságosság kérdéséről is lehet politikai vitákat folytatni.

Mráz Ágoston Sámuel

, a Nézőpont Csoport vezetője az USA példájával indított, ahol

Hillary Clinton

hiába kapott 3 millió szavazattal többet, mint

Donald Trump

, mégsem győzött, mert ott az elektori mandátumok, szavazatok száma a döntő. „Akkor az amerikai rendszer jobb lenne, mint a magyar?” – tette fel a költői kérdést Mráz Ágoston Sámuel. A politológus szerint a mindenkori választási rendszer alapvetően egy hatalmi kérdés. Elárulta, hogy az ő véleménye az, hogy a magyar ellenzék nem a jelenlegi választási feltételek miatt ennyire megosztott és gyenge. *-*„Kizárólag a kétharmados parlamenti többséget lehet a mostani rendszer számlájára írni, de a 2010 előtti, 1989-ben elfogadott struktúra alapján is minimum abszolút többsége lenne a Fidesz-KDNP-nek ma, mivel ehhez adott a két párt társadalmi bázisa” – emelte ki Mráz Ágoston Sámuel. Löffler Tibor szerint a parlamenti küszöböt lehet ostorozni, mert például 3-4 százalékos pártlisták esetében úgymond elveszik több százezer értékes szavazat. Az LMP-t példaként felhozva csak annyit mondott, hogy a zöld párt 2010 után 3 százalékra szerette volna levitetni a parlamenti küszöböt. „Nem tartom jónak a jelenlegi választási rendszert” – folytatta Fábián György. Kitért arra is, hogy míg 1989-ben négy százalék volt a parlamentbe jutás feltétele, ez 1993-ban már öt százalékra emelkedett. Az ő véleménye az, hogy az a kormányozhatóság miatt szükséges lépés volt, így az előző választási rendszert az „arányosságra törekvő, de aránytalan hajlamú” jelzőkkel illette, ahol szintén az egyéni választókörzetekben született eredmények voltak a döntőek.

„A jelenlegi választási rendszer stabilitásra, és nem arányosságra törekszik” – fogalmazott Fábián György. Azonban a mai ellenzéket sem kívánta felmenteni a felelősség alól, akik saját hibájuk miatt tartanak ott, ahol éppen vannak. Mráz Ágoston Sámuel hozzáfűzte, hogy érdekes módon 1993 decemberében az egész parlament egységesen fogadta el az 5 százalékos parlamenti küszöböt… *-*„A Fidesz 2011-ben tulajdonképpen egy gesztust tett az ellenzéki pártoknak, amikor nem vitte le a parlamenti határt. Hiszen azzal alkalma nyílt volna gyengíteni őket” – mondta Mráz Ágoston Sámuel.

Bojkottálni kellett volna a balliberális pártoknak a választásokat?

Egy rendszer legitimitását mindig a politikai gyakorlat dönti el Löffler szerint. Voltak, illetve napjainkban is vannak olyan politikai pártok, melyek illegitimnek tartják a mostani választási feltételeket. A külső környezet és a politikai szereplők együttesen döntik el ezt a kérdést. *-*„2014-ben a balliberális ellenzék eljátszott egy pillanatig azzal a gondolattal, hogy mi lenne, ha ők bojkottálnák a választásokat, majd osztottak-szoroztak, és rájöttek, hogy csak veszítenének az egésszel, mert lengyel mintára egy tisztán jobboldali parlament alakulhatott volna” – hívta fel a figyelmet Löffler Tibor. Óriási butaság lett volna Mráz szerint a balliberális ellenzék részéről, ha 2014-ben a választásokat bojkottálják. A politológus példaként hozta fel a 2016-os 98 százalékos népszavazást, illetve az 1920-as szociáldemokrata bojkottot, ami után egy 80 százalék feletti jobboldali parlament alakult meg. Nem ment el szó nélkül

Tamás Gáspár Miklós

mellett sem, aki 2014-ben szintén ezt a megoldást támogatta. Mráz egyetértett Löfflerrel abban, hogy a politikai gyakorlat legitimálja a választási rendszert, így jelen esetben a 2011-ben elfogadott Alaptörvény a mérvadó. Fábián György a két kollégájával szemben ellentétes véleményen volt. Az ő megítélése az, hogy legitimációs deficittel küzdenek a kormánypártok, mert egyedül fogadták el anno az új választójogi törvényt. A szakember erről népszavazást tartott volna. A német választási rendszert hozta fel példaként, ahol a kompenzációs lista alapján plusz 33 mandátumot osztottak szét, és így 598 képviselőről 631 főre emelkedett a honatyák száma. „A bojkott rossz megoldás, kétélű fegyver lenne. A Fidesz a mostani feltételek mellett is legyőzhető, ha minden választókörzetben egy ellenzéki jelölt indulna, de persze nem ördögtől való a választójogi törvény megváltoztatásáról sem beszélni.” – ismertette álláspontját Fábián György.

A kormánypártok részéről – Mráz Ágoston Sámuel ismeretei szerint – kizárólag az képezte a vita tárgyát, hogy egy vagy két fordulós legyen az új rendszer, illetve az öt százalékos parlamenti küszöb kérdése. Úgy gondolja, a konszenzus nem lehet elvárás. Löffler Tibor szintén azon a véleményen volt, hogy a konszenzus nem elvárható, de veszélyes, ha nincs.

Káosz az ellenzék padsoraiban

*-*„A baloldali ellenzéket anarchia jellemzi” – kezdte Löffler Tibor. Példaként említette

Botka

és

Gyurcsány

szembenállását. Amikor pedig Gyurcsány azt üzeni, hogy ez háború, akkor a szavazók mégis mit várhatnának még tőlük. Az MSZP-s Fábián György viszont nem kívánt minősítgetésekbe belemenni, azonban azt megjegyezte, hogy az egyetlen megoldás ebben a rendszerben a közös ellenzéki lista lenne, ám ezt csakis a Jobbik nélkül tudja elképzelni. „A Jobbikot nem tartom egy demokratikus ellenzéki pártnak” – hangsúlyozta Fábián. *-*„A baloldalon és a liberálisoknál már csak az egyéni túlélésről szól a dolog” – fejtette ki Mráz Ágoston Sámuel. Löffler Tibor vette át a szót, aki

Karácsony Gergely

korábbi elképzelésére emlékeztette a hallgatóságot, miszerint a balliberális erőknek össze kell fogniuk a Jobbikkal, melynek célja egy technikai együttműködés lenne. „Ezt a nyilvánossággal közölni egyszerűen nem más, mint stratégiai hiba. A Fidesz-közeli sajtó rögtön szét is szedte őket” – emelte ki Löffler. Mráz Ágoston Sámuel óva intett mindenkit attól, hogy messzemenő következtetéseket vonjanak le pár időközi választás végeredményéből. „Veszprémben és Tapolcán pusztán a kétharmados többség volt a kérdés, és nem a miniszterelnök személye” – mutatott rá Mráz. Fábián György számára nagyon úgy tűnik, hogy az ellenzéknek nem lesz közös listája, és a tavaszi választás kimenetéről ismét az egyéni választókörzetek döntenek.

A 2018-as választások: a közhangulatra figyelni kell

*-*„Ha a Fidesznek nem lesz abszolút többsége, akkor szinte biztos, hogy technikai koalíció lesz a Jobbik és a baloldali pártok között” – húzta alá Mráz Ágoston Sámuel. Majd folytatta azzal, hogy kicsi esély van rá, hogy a Fidesz 50 egyéni választókörzetet elbukjon, mivel legrosszabb esetben is maximum 30-at veszíthet el, és még akkor is 76 választókörzetben győzne. Véleménye szerint valahol 50 és 55 egyéni választókörzet között van az a fordulópont, amire minimális esélyt lát. Fábián György véleménye az, hogy a Fideszt képes lehetne egy közös baloldali lista az abszolút többség megszerzésében megakadályozni, és hosszú még az idő a választásokig, ezért bármi elképzelhető. Löffler Tibor az 1998-as országgyűlési választások egyik tanúságának gondolja a közhangulat alakítását, amire minden politikai pártnak érdemes odafigyelnie, így a Fidesz-KDNP-nek is. Mráz álláspontja az, hogy a szubjektív „jólét” érzet sokkal jobb, mint 2010-ben, illetve még a magukat ellenzékinek való személyek 30-40 százaléka is arra számít, hogy a Fidesz-KDNP ismét győzni fog. Továbbá pozitívumként említette meg a parlamenten kívüli pártok állami támogatását, és szót emelt a bizniszpártok ellen.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.