Közélet

Stumpf András: 10 évvel ezelőtt még kimondhatta volna az ÉS-es gárda, hogy Őszöd nem elfogadható egy demokráciában

Stumpf András: 10 évvel ezelőtt még kimondhatta volna az ÉS-es gárda, hogy Őszöd nem elfogadható egy demokráciában

2016. október 17., hétfő
Stumpf András: 10 évvel ezelőtt még kimondhatta volna az ÉS-es gárda, hogy Őszöd nem elfogadható egy demokráciában
StumpfCV

A Mandiner újságírója nemmel szavazott a kvótareferendumon, de nem nagy örömmel tette. A kormány helyzetértékelésével egyetért, a kampánnyal nem. Úgy látja, egyértelműen kimutatható a Kétfarkú Kutya Párt plakátjainak eredménye, de a protest szavazatokból nem lesz valódi voks 2018-ban. A demokrácia miatt viszont szerinte csak az aggódhat hitelesen ma, aki 2006-ban Gyurcsány ellen is tüntetett.

„A brüsszeli migránspolitikával nem értettem egyet, szerintem hibát hibára halmoztak. Az Orbán-kormány részéről megvolt az alapigazságok kimondása” – nyilatkozta a SZEGEDma hírportálnak

Stumpf András

, a Mandiner főmunkatársa. Ennek ellenére mégis egy pénzérme feldobásával döntötte el, hogy elmegy szavazni, s nemmel voksol, vagy inkább otthon marad.

Stumpf Szegeden

Október 20-án Stumpf András lesz a Tisza Lajos Közéleti Egyesület következő rendezvényének vendége. Az újságíróval Pető Bálint, a Szegedi Tudományegyetem oktatója beszélget a népszavazás utáni Magyarországról 18 órától Újszegeden, a Délvidék Házban.

Fortuna

azt dobta ki, hogy menjek el, így végül behúztam nemet. Legalább senki nem vetheti a szememre, hogy miattam nem lett meg az érvényesség” – mondta az újságíró. A népszavazás intézményét álláspontja szerint inkább az ellenzéki pártoknak találták ki, hiszen nekik nincs parlamenti többségük, így kikényszeríthetik a törvényalkotást egy komoly támogatottsággal bíró, de a kormány által nem támogatott ügyben is. Stumpf szerint hiba volt kiírni a referendumot, ráadásul előre látható volt, hogy külpolitikailag könnyen visszaüthet egy érvénytelen népszavazás, amelynek kampánya és megszervezése milliárdokba kerül az adófizetőknek, hangvétele pedig Stumpf szerint gusztustalan volt. Kiemelte: 10 éve nem volt olyan népszavazás, országgyűlési választás, amelyet elvesztett volna a jelenlegi kormánypárt, most viszont nem sikerült a kitűzött célt elérni, ami legalábbis üzenetértékű. https://www.youtube.com/watch?v=qT0IScMx-VY Belpolitikai szempontból viszont akár sikeresnek is nevezhető a Fidesz számára a kampány, hiszen sikerült elvinniük 3,3 millió embert az urnákhoz, akik bőven elegendőek egy választás megnyeréséhez 2018-ban. Letesztelték a kampánygépezet működését, kiderült, hogy Simicska kikerülhető a plakátkampányban, és az is, hogy hol működik, s hol nem a mozgósítás. Úgy gondolja, ott volt nagyobb a részvétel, ahol a jobboldal – Fidesz, Jobbik - hagyományosan erős, míg a baloldali fellegvárakban a megszokottnál több érvénytelen szavazatot adtak le. Hozzátette, a Jobbiknál érdekes a megoszlás: ahol a MIÉP helyét vette át a radiális párt, ott magas voksolási hajlandóság volt, míg az egykori MSZP-s területeken, mint Ózd, nem érvényesültek ezek tendenciák. „Budapesten 12 százalék volt az érvénytelen szavazatok aránya, ami félelmetesen magas” – fogalmazott az újságíró. Megjegyezte azonban, hogy ez biztos nem feleltethető meg egy 2018-as szavazatnak, mert nem ugyanaz protestálni, s szavazólapra rajzolni, mint érvényesen szavazni egy olyan ügyben, amin az ország jövője múlik. Arra viszont alkalmas lehet, hogy megossza szavazatokat a baloldalt támogató településeken, amivel a nevető harmadik fideszes jelölt járhat jól. „Kifejezetten ballib fellegvárakban működött a kétfarkú kutya kampánya, mint a XIII. kerületi Újlipótváros és Angyalföld, ahol mindig a baloldal nyer” – magyarázta. Természetesen rákérdeztünk arra az esetre, amikor

Kovács Gergő

, a Kétfarkú Kutya Párt elnöke azért

nem adott interjút a Mandinernek

, mert „nem tetszenek neki a kommentek”. „Nemhogy nem adott, hanem a másnap délelőttre megbeszélt interjút visszamondta egy egysoros e-mailben, hogy jaj, a kommentek csúnyák, inkább mégse. Ilyen nincs. Olyan van, hogy nem adunk interjút. Utána nem is lehetett elérni: ez se nem vicces, se nem cool, se nem laza” – vélekedett.

stumpfszeged

S miért tart itt a magyar a jobb- és baloldal működése, kommunikációja? „Az őszödi beszéd szerintem fordulópont, akkortól kezdve már egyik politikus sem bízik a másikban. Azzal, hogy

Gyurcsány Ferenc

nem mondott le, azt üzente, hogy bármit meg lehet tenni, maradunk hatalmon négy évig, nem kérünk bocsánatot, a politika logikájának nem kell találkozni azzal az erkölccsel, amit az ember a hétköznapokban megél. Ezzel precedenst teremtett” – így Stumpf András. „A ballib elit, mint

Nádas Péter, Esterházy Péter

, a régi megmondó Élet és Irodalmas gárda, az én – eggyel fiatalabb – nemzedékem számára 2006-ban vesztette el a hitelét, habár az első lépést megtették 2001-ben, amikor a strasbourgi romák kivándorlásánál azt írták, hogy 1956 után Franciaország másodjára is befogadta azokat, akik menekülni kényszerültek Magyarországról – ez azért elég hazaárulás-gyanús volt” – vélekedett az újságíró. Azt gondolja, 10 évvel ezelőtt még lett volna lehetősége – az elvileg nem pártpolitikai alapon irányított – értelmiségnek, hogy kimondja, ez nem elfogadható egy demokráciában. „Ezt csak néhány ember tette meg közülük, azok is inkább az én nemzedékembe tartoznak:

Hajós András

és

Lovasi András

. Aki ma a demokrácia csorbulása miatt kiakadt, annak lehet igaza, de az ő véleményének kisebb súlya van, mint azénak, aki most is és tíz éve is tiltakozott” – vélekedett Stumpf, aki tíz éve a Kossuth téren tüntetett, ma viszont inkább publicisztikákban fejezi ki ellenvéleményét – többek között a népszavazással kapcsolatban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.