Közélet

A Fülöp-szigetekről is érdeklődnek az ÁGOTA Alapítvány KÁSZPEM rendszertana iránt

A Fülöp-szigetekről is érdeklődnek az ÁGOTA Alapítvány KÁSZPEM rendszertana iránt

2016. augusztus 5., péntek
A Fülöp-szigetekről is érdeklődnek az ÁGOTA Alapítvány KÁSZPEM rendszertana iránt
fulopszigeteki_latogatok_agota01_gs

Szegeden, az ÁGOTA Alapítványnál és a Szeged-Csanádi Egyházmegye Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltatójánál vendégeskedtek szerdán, a Fülöp-szigeteki Manilából a Mária misszionáriusai szerzetesrendhez tartozó Acay, egy veszélyeztetett fiatalokat felkaroló alapítvány vezetői, munkatársai.

Portálunknak elmondták, a Fülöp-szigeteken is komoly kihívást jelent a családjukat veszített, utcán csellengő gyermekek sorsának rendezése, jövőjük biztosítása. Csak Manilában a hivatalos statisztikák 250 ezer veszélyeztetett gyermeket tartanak számon, nem hivatalos statisztikák pedig még magasabb számokról tesznek jelentést. Ezekkel a fiatalokkal egyrészről az állam is igyekszik foglalkozni erejéhez mérten, különböző központokat hozva létre, ahol elsősorban a 16 éven aluli, családjukat veszített, veszélyeztetett sorsú gyermekek élnek, találhatnak otthont.

fulopszigeteki_latogatok_agota02_gs

Sokkal nagyobb azonban a szerepük a civil szervezeteknek, alapítványoknak, egyházaknak – sok száz ilyen szervezet tesz komoly erőfeszítéseket nap mint nap az érintett gyermekekért. A 16-18 év közötti, legkritikusabb életkorban lévő gyermekekkel külön szervezetek, családok és állami intézmények foglalkoznak. A 18 éven felüliek pedig már felnőttnek tekintendők, ők kikerülnek az állami centrumokból. Rámutattak, sajátos és roppant bonyolult a helyzetük azoknak, akiket nem tud védőszárnyai alá venni a gyermekvédelmi rendszer. Ők gengekhez csapódnak, ezekben keresnek oltalmat, társaságot, ám ezek között a gengek között sokszor éles a harc.

fulopszigeteki_latogatok_agota03_gs

A filippínó vendégek elárulták, Manilában a magyar Edit nővér hozott léte és működtett egy az ÁGOTA-hoz hasonló, a veszélyeztetett fiatalokat támogató, felkaroló alapítványt. Az ő hazáját, gyökereit szerették volna megismerni magyarországi látogatásukkal, és a nővér egy volt gimnáziumi osztálytársa

Szabó Andrea

hozta össze az Acayt az ÁGOTA-val, melynek küldetése és programja rendkívüli módon felkeltette az érdeklődésüket. Bár a Fülöp-szigeteki szervezet jobbára a rendkívüli módon sérült, megsebzett gyermekek gyógyításában, kezelésében tud szerepet vállalni, az ÁGOTA pedig a prevencióban, a megelőzésben, a látogatók úgy fogalmaztak: több terápiás módszerüket, gyakorlatukat beépíthetőnek tartják a saját tréningrendszerükbe is. Elsősorban a 15 napos bentlakásos tréningjük első, önismereti fázisában lehet helye és szerepe az ÁGOTA-tól ellesett módszereknek. Mint mondták, jó lenne, ha Manilában is minél inkább a prevencióra lehetne a hangsúlyt, ám ez egyelőre távoli cél. Közös vonásként figyeltek fel arra, hogy az Acay és az ÁGOTA is a gyermekekre, a gyermekek szükségleteire fókuszál, a gyermekközpontú szemléletet tűzte zászlajára.

fulopszigeteki_latogatok_agota04_gs

A vendégek ellátogattak a Szeged-Csanádi Egyházmegye Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltatójának,

Foltán József

módszertani gyermekotthonába is. Ezzel együtt

Kothencz Jánossal

folytattak megbeszélést szakma módszertani kérdésekről. Mindkét fél együttműködni kíván a jövőben is egymással.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.