Közélet

B. Nagy László: Reális célokat tűzött ki a kormány, tartható lesz a jövő évi költségvetés

B. Nagy László: Reális célokat tűzött ki a kormány, tartható lesz a jövő évi költségvetés

2016. június 21., kedd
B. Nagy László: Reális célokat tűzött ki a kormány, tartható lesz a jövő évi költségvetés
b_nagy_laszlo03_gs

A befektetőknek kiszámíthatóságot jelent, hogy az Országgyűlés már a nyár elején elfogadta a 2017-es büdzsét – emelte ki B. Nagy László. A fideszes politikus hangsúlyozta, hogy az unió és az OECD is jelezte, reális a kormány által kalkulált több mint 3%-os gazdasági növekedés, ami ha megvalósul, akkor a magyar gazdaság stabilitása fenntartható lesz.

A Parlament 122 igen és 63 nem szavazattal fogadta el június 13-án hazánk jövő évi költségvetését

, a büdzsé 3,1%-os gazdasági növekedéssel és 2,4%-os GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol, míg az államadósság GDP-hez viszonyított aránya tovább mérséklődik. Szeged fideszes országgyűlési képviselője,

B. Nagy László

emlékeztetett, hogy a tavalyi gyakorlatot követte a kormány azzal, hogy már nyár elején elfogadták a következő évi büdzsét, ami befektetői szempontból érdekes. Mint elmondta, így már most kiszámítható, hogy az egyes befektetéseknek milyen feltételei lesznek jövőre, vagyis kalkulálható a megtérülés, ismerhető az állami támogatási és adórendszer, és ez a kiszámíthatóság pozitívan hat a piacra. A nem befektetői körnek is kap egyfajta garanciát, ugyanis látható, hogy milyen adózási, szociális és támogatási rendszerek lesznek. „A 3% körüli jövő évi gazdasági növekedés reális szám, ami azt jelenti, hogy amennyiben ez megvalósul, akkor a magyar gazdaság stabilitása fenntartható lesz. Ezt egyébként megerősítették az Európai Unióból és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettől, vagyis az OECD-től is” – fűzte hozzá. A 2,4%-ra tervezett költségvetési hiánnyal kapcsolatban kiemelte, hogy az állam túlköltése a gazdaságélénkítésre lesz fordítva, valamint a szociális területre és bérfejlesztésre, ami gazdasági és fogyasztás szempontjából is támogatni fogja a költségvetést. Ez a 2,4% még bessze belül van a maastrichti egyezmény 3%-os költségvetési hiány elváráson belül van, ami egyébként az európai országok döntő többségében nem is valósul meg. „Úgy gondolom, hogy az a stabilitás, ami ma Magyarországon makrogazdasági szempontból van, az tartható lesz 2017-ben is. Ha a külső veszélyforrások nem növekednek annál nagyobb mértékben, mint amit jelenleg tapasztalunk, gondolok itt az orosz-ukrán konfliktusból eredő orosz kereskedelmi embargóra, vagy éppen a migrációhoz kötődő más problémákra, akkor tarthatóak lesznek a büdzsé számai” – mondta el portálunknak. B. Nagy László a büdzsé kapcsán a személyi jövedelemadóval kapcsolatban megjegyezte, a jövőbeni célok között szerel annak 15-ről 5%-ra csökkentése, de annak azonban van ára, ráadásul a 15%-os mérték is nagyon jónak számít az uniós országok összehasonlításában. „A költségvetés bevételi és kiadási oldalának egyensúlyban kell lennie, ha állami bevételt veszünk el azzal, hogy csökkentjük a személyi jövedelemadót, akkor nyilvánvalóan egyéb költségvetési, adózási változásokat kell életbe léptetni azért, hogy az egyensúly továbbra is fennmaradjon. Akinek a 15% sok, az gondoljon vissza néhány évvel ezelőttre, a 20 fölötti és 30%-os progresszív adózási kulcsokra. Úgy gondolom, hogyha az embereknél marad a pénz, akkor ők el tudják dönteni, hogy mire költsék” – közölte a fideszes honatya.

Varga Mihály

a jövő évi költségvetést az adócsökkentés és az otthonteremtés büdzséjének aposztrofálta, akárcsak az ideit. Ezzel kapcsolatban B. Nagy László kiemelte, nem véletlen a pénzügyminiszter kijelentése, hiszen egy folyamatról van szó, hiszen az életbe léptetett otthonteremtési támogatások és egyéb kedvezménynek továbbgyűrűznek a következő évre is. B. Nagy elmondta, az áfacsökkentés is folytatódik, a sertéshús után 2017 januárjától 5%-ra csökken a tej, a tojás és a baromfihús áfája, ami jelentős támogatás a családoknak amellett, hogy a termelők versenyképességét is növeli, illetve a forgalom bővülését is hozza a kereskedelemben. Portálunknak kérdésére elmondta, hogy késlekedés van az uniós pályázatok kiírásában, aminek az oka részben abban keresendő, hogy rengeteg egyeztetés zajlik a háttérben Brüsszellel, így még mindig tart annak az átállásnak a folyamata, mely szerint az uniós forrásoknak a 60%-át gazdaságfejlesztésre kell fordítani. „Ez az átállás nem annyira egyszerű, minden lépésnél Brüsszel beleszól és egyeztetést kér, és súlyosan büntet is, ha hibát követ el a magyar fél” – fűzte hozzá. A szegedi képviselő a kiírt pályázatok mennyisége alapján arra számít, hogy a második félévben és jövőre felgyorsulnak az események, hiszen az a kormányzati cél, hogy 2017 júliusáig ki legyen írva az összes pályázat, ami úgy tűnik, realitás.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.