A gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjai számára szerveztek konferenciát 2024. december 13-án a Szegedi Tudományegyetemen. A résztvevők a rendőrség, az ügyészség, valamint a gyámhatóság képviselőitől értesülhettek a legfrissebb jogszabályi változásokról és legfontosabb szakmai tudnivalókról.
A gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények megelőzése, megszakítása és felderítése kiemelt társadalmi érdek. Ebben a jelzőrendszer valamennyi tagjának felelőssége van. Az elmúlt időszakban bekövetkezett jogszabályváltozások kapcsán a Szegedi Rendőrkapitányság és a Szegedi Tudományegyetem közös gyermekvédelmi konferenciát szervezett az SZTE Rektori Hivatal dísztermében.
A résztvevők a rendőrség, az ügyészség és a gyámhatóság képviselőitől tájékoztatást kaptak az új jogszabályi környezetről, valamint a gyermekeket érintő bűncselekmények kapcsán a jelzési kötelezettség teljesítéséről, a hatóságok munkájáról. Az eseményen résztvevőket Prof. Dr. Gellén Klára, az SZTE oktatási rektorhelyettese köszöntötte. Tájékoztató előadást tartott Dr. Simon Dominika, a Szegedi Járási Ügyészség csoportvezető ügyésze, valamint Lantainé Dr. Szecskó Nóra, a Szegedi Járási Hivatal Gyámügyi Osztály osztályvezetője.
Elhangzott, hogy akár két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, aki észleli a gyermek veszélyeztetettségét, de az ezzel kapcsolatos intézkedési kötelezettségét megszegi. Veszélyeztetettség lehet minden olyan – gyermek vagy más személy által tanúsított – magatartás, mulasztás vagy körülmény következtében kialakult állapot, amely a gyermek testi, értelmi, érzelmi, vagy erkölcsi fejlődését akadályozza. Kiemelt veszélyeztető ok például a gyermek szexuális vagy fizikai bántalmazására utaló körülmény, a gyermek súlyos elhanyagolására utaló körülmény, illetve a gyermek által megkísérelt öngyilkosság.
A rendezvény részeként Dr. Bereczki Csaba tanszékvezető egyetemi docens, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ igazgatója tartott előadást „Az egészségügyi ellátók feladatairól gyermekbántalmazás és elhanyagolás gyanúja esetén: felismerés, kezelés és megelőzés” címmel az általa és munkatársai által kidolgozott, és a Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkársága által kiadott egészségügyi szakmai irányelvről.
Szeged és hazánk meghatározó tudományos központja, a Szegedi Tudományegyetem a társadalmi felelősségvállalás jegyében minden lehetséges módon és eszközzel támogatja a hatóságok gyermekvédelmi tevékenységét, és részt vállal az ezzel kapcsolatos edukációból is.
Nyitókép: Kovács-Jerney Ádám
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.