Három kényes témában is kifejti álláspontját portálunkhoz eljuttatott levelében Péter László. Az írást változtatás nélkül közöljük.
A halálbüntetés helyett vezette be ezt a büntetésnemet a magyar törvényhozás. Az Európai Unió bírálja. Igaza van. Nem mintha a többszörös gyilkosok nem érdemelnék meg, hanem lélektani okból. Ha az elítéltnek nincs semmi reménye a valahai szabadulásra, magatartása elviselhetetlenné válik társai és őrei számára. Ha azzal kecsegtetik, hogy 30—40 év után még visszatérhet a társadalomba, remény van arra, hogy megszelidül, társas élete a börtönben, s ha megéri, kint a szabad társadalomban is emberivé javul. Ezt a büntetésnemet tehát el kell törölni.
Nem értem a képmutató fölháborodást, amely Orbán Viktornak e büntetésnem megvitatására való fölszólítását oly heves ellenzéssel fogadta, hogy mlg az Európai Unióból való kizárásunkkal is megfenyegetett. A szólásszabadság oly heves védelmezői egyszeriben eltiltanák még a tudományos elemzést is erről az emberiség történetével együttjáró, ősi büntetési formáról. Amely a világ legtöbb országában ma is elevenen gyakorlat, egyebek közt a szabadság e nagy híveitől ajnározott Egyesült Államok számos államában. Pedig igenis volna róla vitatkoznivaló, higgadtan, tudományos, lélektani alapon. Nagyon szabatosan és tüzetesen körülhatárolt esetekben föl kell újítani. Nincs ember, aki hitelesen bizonyítaná, hogy a halálbüntetésnek van vagy nincs elrettentő hatása. De nem ez a fő szempont, hanem az, hogy a társadalmat védjük meg a javíthatatlan gyilkos természetektől. Csak a minap is olvashattuk, hogy egy gyilkos letöltötte néhány éves büntetését, kijött a börtönből, s még aznap vagy másnap újra ölt. Egy másik meg kifejezetten sorozatgyilkos volt: négy-öt embert tett el láb alól. Az ilyentől meg kell védeni a társadalmat, nem érezhetünk kíméletet, nem játszhatjuk a humanistát. Ezekre vonatkozik a szellemes mondás:
1. Halálért halál, mint a Paló macskája. Ezt édesanyámtól tanultam. Veprődön (Bács m.) született, a szóláshasonlat mögött helyi anekdota húzódik, én már nem emlékszem, de lehet, hogy vajdasági olvasóink közt akad, aki ismeri. Egyébként népi ítélet, ha elavult is. 2. A francia Alphonse Karr (1808—1892) már a 19. század közepén fölvetette: el kell törölni a halálbüntetést? Helyes! Que messieurs les assassins commencent! Kezdjék a gyilkos urak! (Tóth Béla: Szájrul szájra. 1895. 322.) 3. A halálbüntetést a humanista gondolkodás elsősorban a téves ítéletek kockázatától való biztonság végett tiltotta, tiltja. Ez a veszély ma is fönnáll. 4. A halálbüntetés eltörlése után helyére a tényleges életfogytiglan lépett. A kilátástalanság fegyelmezhetetlenné teszi a rabot, tehát el kell törölni; nem a gyilkos védelmére, ahogy az Európai Bíróság kívánja, hanem a társadaloméra: az őrzés gondjainak és költségeinek enyhítésére. 5. Egyidejűleg a társadalmat a többszörös gyilkostól, akivel kapcsolatban az esetleges téves ítélet valószínűsége sem számít, a társadalmat mind igazságérzetének megtiprásától, mind a többszörös gyilkos tartásának fölösleges költségeitől meg kell szabadítani, tehát a visszaeső, kétszeres, kivált többszörös gyilkos számára a halálbüntetés valamely korszerű formáját (villamosszék, injekció) vissza kell állítani. 6. Ennek biztosan lesz visszarettentő hatása.
A homoszexualitás: rendellenesség
Audiatur et altera pars Grün újságolja Kohn bácsinak: - Hallottad, hogy az írek után nálunk is engedélyezik a melegházasságot? - Az hagyján, csak nehogy kötelező legyen! – válaszol Kohn bácsi. A homoszexualitás rendellenesség; a gének, a kromoszómák betegsége. A férfi és női természet cáfolata. Az egyistenhívők, keresztények, zsidók, mohamedánok számára halálos bűn. Átok annak, aki áldozata. A katolikus egyház katekizmusa (1993) szerint: „Nem ők választották maguknak a homoszexuális állapotot, ami
Péter László professor emeritus
Péter László nyugalmazott professzor határozott véleményt fogalmazott meg a tényleges életfogytiglanról, a halálbüntetésről és a melegbüszkeségről: http://szegedma.hu/?p=548228
Posted by Szegedma Hírportál on 2015. június 19.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.