Közélet

1200 kilométeres fénystaféta indul Szegedről

1200 kilométeres fénystaféta indul Szegedről

2015. március 19., csütörtök
1200 kilométeres fénystaféta indul Szegedről
fizika_napja_mj-29

A Fény Nemzetközi Éve kapcsán Szegeden is számos különleges programmal készülnek: 1200 kilométeres országos útjára indul az ELI-ből egy fénystaféta, lézerhidat hoznak létre a lézerkutató és a Szent-Györgyi Albert Agóra között, valamint táborokkal, előadásokkal és kísérletekkel népszerűsítik a fiatalok körében a természettudományokat.

A Fény Nemzetközi Évének kiáltották ki a 2015-öst, melynek kapcsán színes programokkal és előadásokkal hívják fel a figyelmet az élet kialakulásában, de a tudományban, oktatásban, technológiában és kultúrában is nélkülözhetetlen szerepére. Csongrád megyében is számos színes programmal várják az érdeklődőket, melyről a program egyik helyszínét biztosító Szent-Györgyi Albert Agórában tájékoztatták a sajtót.

feny_eve_sajtotajekoztato02kf

Szabó Gábor

, a Szegedi Tudományegyetem rektora szerint a Fény Nemzetközi Éve kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy a fénnyel kapcsolatos kísérleteken és előadásokon keresztül népszerűsítsék a fiatalok körében a természettudományokat. "A Napfény városának is hívjuk Szegedet, de nem csak ezért van kiemelt szerepe városunkban a fénynek. Korábban az egyetemen, illetve hamarosan az ELI központjában folyó lézeres kutatások is hozzájárulhatnak hozzá, hogy városunk a fény egyik fővárosaként, de legalábbis fontos központjaként vonulhasson be a nemzetközi köztudatba" - emelte ki a rektor. Paradox módon bizonyos rendezvények éppen a fény hiányáról szólnak majd, a csillagászok között fényszennyezésnek hívott jelenség az égbolt vizsgálatát nehezíti meg - tette hozzá.

feny_eve_sajtotajekoztato03kf

Az Európai Unióban a fényipar, azaz a fotonika egyre nagyobb szerepet játszik, az elmúlt években a legdinamikusabban fejlődő iparágak egyike - erről

Osvay Károly

, az ELI-HU Nonprofit Kft. kutatási technológiai igazgatója beszélt. "Ennek az iparnak a betermelő-kutató egységét képezi a Szegeden épülő ELI lézerközpont is. Számunkra a fény éve rendkívül fontos, és reméljük, hogy ezzel hozzájárulhatunk a dél-alföldi és a szomszédos régiók szakembereinek idecsábítására" - hangsúlyozta a technológiai igazgató. Csongrád megyében a Ságvári-gimnázium, illetve a Németh László Gimnázium és Általános Iskola is partnerintézményül társult a rendezvénysorozathoz, a programokkal azonban széles spektrumon szólnának mindenkihez. Az évek óta rendszeresen visszatérő programok fókuszába idén a fény kerül majd, emellett több különleges, látványos rendezvényre is készülnek a szervezők.

Csiszár Imre

, a Fény éve Csongrád megyei szervezőbizottságának titkára kiemelte azt az 1200 kilométer hosszú fénystafétát, amely május 21-én indul el az ELI-ből, egy fényjel képében. A lézer az országot körbejárva teszi meg ezt a hatalmas utat, néhány óra múlva pedig visszatér a kiindulópontjára, Szegedre. Ezen a napon egy gigantikus akciót is szerveznek, melynek során egy 1000 négyzetméteres fényábrát jelenítenének meg a Dóm téren. Körülbelül 3500 ember emeli majd magasba a mobiltelefonját, melyek egy különleges, többszínű fényábrát produkálnak majd. Az Agórában egy lézerhidat is megpróbálnak elhozni az ELI-ből, a Dóm tér érintésével, amely különleges látványt ígér a szervezők szerint. Szintén itt készülnek fotonkibocsátási rekordot dönteni különleges zseblámpák segítségével.

feny_eve_sajtotajekoztato07kf

A látványos programok mellett diákvetélkedők, táborok és előadások váltják egymást az év folyamán - tájékoztatott Csiszár Imre.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.