Közélet

A magyar erdők öt százaléka sem biztosított

A magyar erdők öt százaléka sem biztosított

2015. január 7., szerda
A magyar erdők öt százaléka sem biztosított

A több mint kétmillió hektárnyi magyarországi erdőből kevesebb mint 100 ezer hektár biztosított, a tavaly decemberi jégkár miatt a biztosítói kárkifizetés biztosan meghaladja a díjbevételt - mondta Póczik András, a főleg mezőgazdasági biztosításokkal foglalkozó Agape 2000 Kft. alkusz cég ügyvezetője az MTI-nek.

Jelenleg három biztosító, az Allianz, a Generali valamint a Groupama Garancia foglalkozik erdőbiztosítással. Az éves díjbevétel ebből az üzletágból - a három biztosítónál összesen - néhány tízmillió forint. A decemberi károk felmérése - amikor az ónos eső ráfagyott a fákra és az így keletkezett terhelés tett kárt a faállományban - még tart, az azonban már látszik, hogy a kár meghaladja a tavalyi díjbevételt - vélte az ügyvezető. Az alapbiztosítás minden esetben magában foglalja a tűz, a jégverés és a vihar okozta károkat. A kiegészítő biztosítások között szerepelnek olyanok is, amelyek csak erdőben előforduló károkat térítenek. Ilyen például a hótörés (amikor a fákra rakódott hó súlya alatt törnek le az ágak), továbbá a jég vagy az ónos eső által előidézett károk. A másik jellemző biztosítói kifizetés nem a kárhoz, hanem annak a megelőzéséhez kötődik. Például 21 rovar kártevésének a megelőzési költségét vállalja át a biztosító, köztük a múlt évben nagy károkat okozó gyapjas lepkéét. A biztosítási díj függ még attól is, hogy az erdőt örökzöld fenyőfélék, vagy kemény- illetve lágy lombú fák alkotják. A díj alapja a friss telepítésű erdőknél a telepítés fajlagos - hektáronkénti - költsége, míg a régebbi erdőknél a kitermelhető fa mennyisége. Az éves biztosítási díj ezek 0,8 százalékától indul, és a teljes védelemnél elérheti a 2,7 százalékot is - tette hozzá

Póczik András

.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.