Közélet

Földi László: egy műveleti területen mindent szabad a titkosszolgálatoknak

Földi László: egy műveleti területen mindent szabad a titkosszolgálatoknak

2014. december 16., kedd
Földi László: egy műveleti területen mindent szabad a titkosszolgálatoknak

Földi László titkosszolgálati szakértő szerint egy műveleti területté nyilvánított országban gyakorlatilag mindent szabad a titkosszolgálatoknak.

Az Információs Hivatal egykori műveleti igazgatója az M1 Híradó kérdésére úgy nyilatkozott, hogy a "műveleti terület" egy operatív kifejezés, általában titkosszolgálatok használják. Ha valahol kimondják azt, hogy "mindent szabad, azaz műveleti területté válik, az azt jelenti, hogy gyakorlatilag mind a technikai lehallgatás, mind az ügynökszervezés, mind a források beszervezése engedélyezett". Olyan szervezet támogatásai is engedélyezett, amely az adott ország stabilitását aláássa, kormányt akar buktatni - tette hozzá.

Földi László

arról is beszélt, hogy szövetséges országok nem használnak egymással szemben semmi olyan operatív eszközt, ami sérti egy másik ország szuverenitását.

Orbán Viktor

miniszterelnök Belgrádban, a Kelet-Közép-Európa-Kína csúcstalálkozót megelőzően úgy nyilatkozott, a magyar kormány egyelőre nem tudja, mi az oka annak, hogy az Egyesült Államok több százmillió dolláros forrást különített el arra, hogy mintegy kéttucatnyi közép- és kelet-európai országgal szemben akcióterveket készítsen és hajtson végre, kifejezetten azért, hogy nyomás alá helyezzék e két tucat ország kormányát. Senki nem örül Magyarországon annak, hogy az országot műveleti területté nyilvánították húszegynéhány másik országgal együtt - tette hozzá. A magyar miniszterelnök

Sarah Sewallnak

, az amerikai külügyminisztérium egyik államtitkárának múlt heti nyilatkozatára reagált. Ebben Sewall azt hangoztatta, hogy a korrupció - mint fogalmazott - sebezhetővé teszi az országokat és a népeket a közvetlen belső veszélyekkel, illetve a külső manipulációkkal szemben a Balkántól a Fekete-tengeren át a Bengáli-öbölig. "Érzékeljük ezeket a veszélyeket, és nagykövetségeink kéttucatnyi kelet- vagy közép-európai országban éppen azon dolgoznak, hogy akciótervet állítsanak össze az illető fogadó ország számára az ottani korrupcióellenes reform támogatására és az ebben az ügyben való együttműködésre" - jelentette ki. Közben az M1 Híradó pozsonyi tudósítója arról számolt be, hogy a szlovák külügyminisztériumban államtitkára,

Peter Burian

a múlt héten találkozott

Theodore Sedgwick

pozsonyi amerikai nagykövettel. A két országot érintő kérdésekről tárgyaltak. A találkozón a Híradó információi szerint szóba került a nagykövet nyílt levele is, amelyben üdvözölte a szlovákiai korrupcióellenes tüntetéseket. A szlovák Külügyminisztérium sajtóosztálya erre úgy reagált, hogy a találkozó teljesen szokványos megbeszélés volt. "Hogy azon szó volt-e az amerikai nagykövet nyílt leveléről, az viszont nem nyilvános információ" - tette hozzá.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.