Közélet

Együttműködési megállapodást kötött az ELI és az SZTE

Együttműködési megállapodást kötött az ELI és az SZTE

2014. július 7., hétfő
Együttműködési megállapodást kötött az ELI és az SZTE
eli_alairas01_gs

A lézeres kutatóközpont és az egyetem munkatársai egyebek mellett közös kutatási és képzési projektekben vesznek részt - hangzott el.

Mérföldkőnek nevezte az ELI-ALPS lézeres kutatóközpont beruházásában azt az együttműködési megállapodást

Lehrner Lóránt,

az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, melyet hétfőn Szegeden írt alá

Szabó Gábor

akadémikussal, a Szegedi Tudományegyetem rektorával. A szerződés értelmében a két intézmény munkatársai közösen vesznek részt egyebek mellett kutatási és képzési programokon. A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű fejlesztés várhatóan számos kutatási és üzleti beruházást vonz a világ minden részéről Szeged térségébe. A lézeres kutatóközpont első megvalósítási fázisa 36,9 milliárd forint támogatási összeggel bír, melynek 85 százalékát az Európai Regionális Fejlesztési Alap biztosítja. Lehrner Lóránt azt mondta, az ELI-nek szüksége van az olyan nagy múltú egyetemekkel való szoros kapcsolatra, mint az SZTE, mely ráadásul résztulajdonosa is a projektnek. Leszögezte, ez a kapcsolat mostantól egyértelműen partneri viszonyt öltött. A kutatóközpont pedig rengeteget profitálhat a kutatás és a képzés terén az egyetem partnerségéből.

eli_alairas02_gs

"Összenő, ami összetartozik" - kezdte beszédét Szabó Gábor rektor. Az akadémikus pontokra bontotta, miben látja az ELI és az SZTE együttműködésének lényegét. Elsőként arról beszélt, hogy a lézeres kutatóközpontnak komoly szakmai-tudományos háttérrel kell rendelkeznie, mivel felhasználói közösséget szolgál ki. Az ott működő csúcstechnológiai eszköz használata, a kutatások elvégzése, értelmezése komoly szakmai hátteret feltételez. Az egyetem széles tudományos-kutatási spektrumával segíthet összekapcsolni a lézereket és például a biológus kutatókat. Ebből a szempontból előremutatónak nevezte, hogy az ELI tudományos csapatában máris megtalálható egy szegedi onkológus hölgy. Másodikként azt emelte ki, az ELI és az SZTE közös felelőssége, hogy a kutatóközpont tudományos és gazdasági értelemben ne szigetként működjön Szegeden, hanem a körülötte létesülő science park adjon lendületet a régió gazdaságának. Mindemellett a szakember-utánpótlásban is egymásra vannak utalva a felek: a rektor úgy fogalmazott, az ELI szakemberek nélkül nem működik, nem a pénz és az infrastruktúra csinálja a tudományt, habár természetesen szükséges feltételei. Bár a lézeres kutatóközpont vezető tudósait Európából toborozzák, a fiatal magyar tudósoknak is komoly szerep és lehetőség jut majd itt. Már keresik például azokat a doktoranduszokat, akiknek az ELI ad munkát, akiket külföldi partnereihez, stratégiai tudományos beszállítóihoz küld dolgozni, ám tudományos fokozatukat az SZTE Fizikai Doktori Iskolájában szerzik meg.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.