A holokauszt tagadása az antiszemitizmus egy formája - jelentette ki Ilan Mor, Izrael Állam magyarországi nagykövete szerdán Szegeden.
A vészkorszak hatmillió áldozatát kétszer ölték meg: egyszer hét évtizede, amikor fizikailag megsemmisítették őket, majd másodszor is, amikor az emléküket próbálják meg lerombolni - mondta a diplomata a Szegedi Tudományegyetem, a Szegedi Zsidó Hitközség és a Jad Vasem Nemzetközi Holokausztkutató Intézettel közös megrendezett, A magyar holokauszt 70 év távlatából - a nagypolitikától a hétköznapokig című kétnapos konferencia megnyitóján. A nagykövet hangsúlyozta, az antiszemita jelenségek ellen az oktatás segítségével lehet föllépni.
Ilan Mor
köszönetet mondott a magyar kormánynak, hogy 2014-et holokauszt-emlékévvé nyilvánította. A diplomata reményét fejezte ki, hogy az esztendő végén magyarok és külföldiek visszatekintve elmondhatják, az emlékév elérte célját: emlékeztek a hetven évvel ezelőtt történtekre, és elindulhatott egy hosszú folyamat, amely lehetővé teszi, hogy a teljes magyar társadalom szembenézzen a vészkorszak időszakával.
Botka László
(MSZP) polgármester felhívta a figyelmet a múlttal való szembenézés szükségességére, idézve a szegedi egyetem egykori jogászprofesszorra,
Bibó István
szavait: "azokat a burkokat, melyeket szenvedésből, sérelmekből, rossz lelkiismeretből maguk köré vonnak az emberek, csak a teljes igazság erejével lehet valamennyire is áttörni". A politikus szerint a valódi szembenézés helyett hetven évig "próbáltunk hallgatni, takargatni, szőnyeg alá söpörni", ami rossz irány, mert "növeli, ki elfödi a bajt". Botka László véleménye szerint a jelenlegi magyarországi hatalom bátorítja azokat a kísérleteket, amelyek "tisztára mosnák a múltnak ezt az elmondhatatlanul tragikus fejezetét". "Az, ami történt, és ami most történik, mindannyiunk szégyene, mindannyiunk felelőssége" - hangsúlyozta a polgármester, aki szerint ideje, hogy "apáink és nagyapáink vétkével elszámoljunk".
Szabó Gábor,
a Szegedi Tudományegyetem rektora köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy a történészek munkája, a tények alapos feltárása több szempontból különösen fontos. Egyrészről tanúságot jelent a mai kor számára, hogy a holokauszthoz hasonló események soha ne ismétlődhessenek meg, másrészt bemutatja, hogy még abban a korban is lehet bátor kiállításokat, máig érvényes példákat találni. Az akadémikus hangsúlyozta: Szeged a zsidóság történetének tekintetében szerencsésnek tekinthető, jó példákat sorakoztat fel. 1849-ben itt mondták ki a zsidók egyenjogúságáról szóló törvényt, kiváló együttműködés alakult ki a zsidó hitközség karizmatikus vezetői, például
Löw Lipót
és
Löw Immánuel
, valamint a város vezetése között, és maga a szegedi egyetem is rengeteget köszönhet zsidó származású tudósainak, köztük
Riesz Frigyes
és
Haar Alfréd
kiemelkedő matematikusoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.