Több mint negyven előadással ünneplik a szabad szoftvereket Szegeden. Pénteken az Agórában bemutatják a legújabb kütyüket, a 3D-s nyomtatást, illetve az e-közigazgatás rejtelmeibe is bepillanthatnak az érdeklődők.
„Ha valakit érdekelnek a mobiltelefonok, annak is érdemes regisztrálnia és részt vennie a rendezvényen, hiszen bemutatják az új mobilos operációs rendszert, a Firefox OS-t, így aki az áttérésen gondolkozik, hasznos információkhoz juthat. A szegedi önkormányzat már tíz éve használ szabad szoftvert, s ennek tapasztalatairól is beszámolnak a konferencián, illetve bemutatkozik az E-közigazgatási Szabad Szoftver Kompetencia Központ is” – emelt ki néhány érdekességet a november 29-i Szabad Szoftver Konferencia programjai közül
Havasi Ferenc
. A főszervező arról tájékoztatott, hogy kimondottan rendszergazdáknak is tartanak előadásokat, de játékokról szó esik, míg a legnagyobb érdeklődés a Raspberry Pi iránt mutatkozik, melyet rendszergazdai és kezdő kütyüépítő szemüveggel is górcső alá vesznek a konferencia keretében. A Szent-Györgyi Albert Agórában szó esik továbbá a 3D nyomtatásról szabad szoftveres környezetben, a Linux-ról, a Windowsról átváltás jellemzőiről, a LibreOffice legújabb verziójáról, illetve az előzők tapasztalatairól is, akárcsak a hamarosan megjelenő Drupal 8-ról is. Hasznos információk hangzanak el a nyílt forrású szoftverek segítségével készíthető Prezi-szerű prezentációkról, és a szerzői jogról is. „Az évek folyamán egyre sokrétűbb lett a konferencia programja, így az idei mintegy negyvenöt előadás még nagyobb területet fed le a szabad szoftverekkel kapcsolatos újdonságokról, érdekességekről” – magyarázta Havasi Ferenc. A konferencián több szekcióban hangzanak el előadások, így külön foglalkoznak a mobil, a hardverközeli, a felhasználói, a rendszergazdai, a geoinformatika, tovább a multimédia és jog területét érintő újdonságokkal, érdekességekkel.
A szegedi Szabad Szoftver Konferencia főszervezője megjegyezte, régen közkeletű elgondolás volt, hogy emberek szabadidejükben készítenek szabad szoftvereket, de ha valaki megnézi ezt a területet, láthatja a fejlődését, s egyértelművé válik számára, hogy szakemberek fejlesztenek, akiket megfizetnek, hiszen gazdasági érdekek húzódnak meg a háttérben. „Sok cég szponzorál szabad szoftverfejlesztést, majd megosztják mindenkivel, mert nekik ez így éri meg. Gondoljunk csak a Google-ra, neki az a fontos, hogy a termékei működjenek jól, azzal akar pénz keresni és nem a szoftvereivel. Érdekes megfigyelni, ahogy az önzetlenség és az önérdek összefonódik” – részletezte. A felhasználók szabadságára utal a szabad szoftver elnevezés, hiszen semmi sem korlátozza az adott program használatát, másolható és közzé is tehető, tetszőlegesen testre szabhat vagy akár tökéletesíthető, illetve a szoftver felhasználó általi módosítása is közzétehető. Szinte mindenki használ szabad szoftvereket, gondoljunk csak a böngészőkre, az Android okostelefonos platformra, az Office szabad változatára, a zene- és videólejátszókra, vagy éppen az Ubuntura, ami az egyik legnépszerűbb Linux disztribúció. Havasi Ferenc megjegyezte, a szegedi konferencia nem pusztán nevében szabad, évről-évre jó hangulatban telik, hiszen szabadon lehet kérdezni vagy beszélgetni, illetve szabad szoftveres kütyük és ajándéktárgyak is gazdára találnak. A november 29-én 9.30-kor kezdődő Szabad Szoftver Konferenciáról
is tájékozódhat, míg a részletes programot
olvashatja. A rendezvény fő támogatója a GE Healthcare, míg aranyfokozatú támogatók az FSF.hu alapítvány és az E-közigazgatási Szabad Szoftver Kompetencia Központ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.