A szegedi polgármesternek mindegy, hogy Bajnai vagy Mesterházy + FOTÓK
2013. május 8., szerda
Botka Erdélyből érkezett vörös szegfűről mesélt, a Népszava főszerkesztője meg össznépi karlendítésre buzdította a nyugdíjas publikumot közös beszélgetésükkor.
A Szegfű Klub telt házzal és a szokásos nyugdíjas túlsúllyal fogadta Szeged polgármesterét, akit az est első felében a Népszava főszerkesztője
Németh Péter
főként az ellenzék összefogásáról, a miniszterelnök személyét illető kiegyezésről faggatott szerda délután.
Mindegy, hogy Mesterházy vagy Bajnai
"A demokratikus kormányváltás nem ki-ki csatákkal dől el, hanem együtt, közös erővel. A Fidesz által vezérelt média szándékosan felnagyítja a miniszterelnök-jelöltségért folyó vitát, pedig mi itt a baloldalon nem ezzel foglalkozunk, hanem a kormány kritikájával. Épp ezért minél hamarabb meg kell kötni az együttműködést a demokratikus ellenzékkel" – zárta volna rövidre a kérdést az MSZP választmányi elnöke, de a főszerkesztő melegen tartotta a témát. "Nem személyekről szól a dolog, ez politikai kérdés. 2002-ben
Medgyessy
indult, és nyert is a választáson, akkor
Kovács László
volt a szocialista pártelnök, aki azt mondta: szívesebben lenne második egy győztes csapatban, mint első egy vesztesben. A Fidesz azt akarja elérni, hogy a baloldali szavazók egy része eleve úgy menjen neki szavazásnak, hogy csalódott, mert nem az ő jelöltjük lett
Orbán
kihívója. Ezért mindegy, hogy
Mesterházy
vagy
Bajnai
indul-e Orbánnal szemben, mellékes kérdés, hogy a vezetők között milyen a leosztás" – hangsúlyozta, majd saját sorsával kapcsolatban már arról beszélt, hogy azt a szegediek döntik el. „Itt vannak álmaim, terveim, hihetetlen nehéz a mostani ciklusom, és remélem, jövőre helyre tudjuk állítani, ami kárt ez a közgyűlés okozott a városnak" – emelte ki.
A Fidesz démonizál és balhét kelt
Orbán és Kósa friss nyilatkozatai kapcsán – előbbi győri előadásában tette keresztényi eszmélését 1994-re, mikor szerinte visszajöttek a kommunisták, utóbbi politikus pedig azt mondta a híradóban, hogy a baloldalnak ki kell zárnia a Portik-ügyben érintetteket – szóba került az ellenségkép fogalma is. "Ezek az urak elkezdtek félni. A Fidesz nem erős, csak erőszakos. Országos botrány van a trafikügyből, amire ismét ellenségkeresés a válasz. Az egyik képviselőnk is tartott sajtótájékoztatót az ügyben, amire válaszul a helyi Fidesz országos paneleket felhasználva kiadott egy sajtónyilatkozatot, aminek az a címe, hogy támad a maffiabaloldal” – hozott fel egy friss példát Botka László. Elhangzott: egyes felmérések szerint a 2014-es parlamenti választást a szavazási részvételi arány dönti majd el, ha sokan mennek el, akkor az ellenzéki összefogás, ha kevesen, akkor a Fidesz nyer. "Ha a közéletet a botrányok uralják, akkor az ember kedve elmegy a politikai aktivitástól. Ezért is kell démonizálni a politikai ellenfelet, és balhét kelteni. Van a Fidesznek egy másfél-, kétmilliós stabil bázisa, amely biztos elmegy a voksolásra. Soha olyan aljas, durva kampány, mint most várható, nem volt még. A mozgósítás stratégiája az egyik legfontosabb eleme lesz a demokratikus ellenzéknek" – szögezte le. Elmondta azt is, ha egy országban megtörténhet az, ami a trafikügyben a trafikosokkal, akkor bárkivel bármi megtörténhet.
Sokszínű Szeged, irányított karlendítéssel
"Tavaly ősz óta jóval többen vannak, akik kormányváltást akarnak, így legkésőbb ősz elejére le kell tennünk a választási szövetséget. A győzelem esélyét és reményét mutatja ez meg, mert egymillió bizonytalan szavazó van, aki nem döntött még, és látniuk kell a biztos alternatívát, a lehetőséget a kormányváltásra" - hangsúlyozta. A demokráciadeficit kapcsán újra előkerült a polgármesteri beszédekben mindig elhangzó botkai panel: "170 ezer szegediből még soha nem találkoztam két egyformával". Elmondta azt is, hogy Szeged nyitott város, és a szélsőségek támogatottsága itt nem éri el a felét sem az országosénak. "A 2010-es vereségnél kimutatták, az MSZP-ről azt gondolják, hogy a nagytőkét támogatja. Ez nem igaz, mi a munkából élőket, a munkaadókat, a nyugdíjasokat pártoljuk" – szögezte le. A moderátor a jobboldal elbizonytalanodásra utalva arra kérte a publikumot, hogy emelje fel a kezét, aki ismer olyan jobboldali szavazót, aki távolodik a táborától. Néhány kéz emelkedett csak a magasba, nem vagyok megelégedve a látottakkal - hangzott hangsúlyosan a főszerkesztő kijelentése, majd újra feltette a kérdést: minden kéz a magasba lendült. "Van, aki két kezét is felnyújtotta, biztos több olyan ismerőse is van" – kommentálta a mozzanatot a Népszava vezére…
Botkát az erdélyi magyarok vörös szegfűvel köszöntötték
Arra a kérdésre, hogy kell-e tartanunk a választási csalástól, szinte még a lábak is égnek álltak. "Tudatosan sulykolják ezt is, hogy ne menjenek el az emberek szavazni, törődjenek bele. De ez nem teljesen igaz, amíg elmennek szavazni, és azt írnak rá a lapra, amit akarnak, addig bárkit le lehet váltani. Az is tévedés, hogy a határon túliak Fidesz-szavazók lennének. Nem egyszer fordult elő, hogy egy csokor vörös szegfűt hoztak nekem, mikor egy erdélyi letette állampolgári esküjét. Látniuk kell, hogy a Fidesz nem értük politizál, hanem felhasználja őket. Ezenkívül még 500 ezer ember ment el külföldre dolgozni, nekik is van szavazati joguk. A számok alapján látszik tehát, hogy meg van a többség a demokratikus baloldalon a kormányváltáshoz. Ha megtalálják azt az egy jelöltet, akire szavazni kell, baloldalinak, liberálisnak, csalódott konzervatívnak, akkor leváltjuk az Orbán-rezsimet. Ezen dolgozunk és megteremtjük ennek lehetőségét" – hangzott a botkai végszó, majd a rajongóké lett a terep, kérdezhettek a polgármestertől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.