Közélet

Földet a Gazdáknak! – állami földek haszonbérlet-pályázata

Földet a Gazdáknak! – állami földek haszonbérlet-pályázata

2013. április 19., péntek
Földet a Gazdáknak! – állami földek haszonbérlet-pályázata
sebestyen_robert01_gs

Országosan kétszázezer hektár állami föld haszonbérleti pályázatát hirdetik meg heteken belül, ebből több mint 13 ezer hektár Csongrád megyében található.

A kormány által meghirdetett „Földet a Gazdáknak!” program keretében 200 ezer hektárt fognak haszonbérbe adni, melynek felét hirdeti meg a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA).

Sebestyén Róbert

, az NFA elnöke arról tájékoztatott, a fennmaradó 100 ezer hektárra a nemzeti parkok készítenek kiírást, mivel az ő vagyonkezelésükben van. „A százezer hektárból az NFA több mint 13 ezer hektárt fog meghirdetni Csongrád megye területén, a megyék szintjén ez az egyik legnagyobb terület. Azokat az állami földeket vonják be a programba, amelyek bérleti szerződése 2017. március 31-éig lejár” – nyilatkozta a szakember a csütörtöki szegedi látogatása alkalmával a SZEGEDma.hu-nak. Csongrád megye esetében huszonkét település területén található a már említett több mint 13 ezer hektár, s összességében 869 birtoktestet érint. Sebestyén Róbert felhívta a figyelmet, hogy a kiírás állattartási kötelezettséget is tartalmaz, két hektáronként egy nagy állategységet írnak elő, ami egy felnőtt szarvasmarhának megfelelő állatállományt jelent. „Már a jövő hét elejére várhatóak, hogy az egyes megyékben megjelennek a pályázatok, s azt követően folyamatosan tesszük közzé a kiírásokat” – hangsúlyozta. Pár hét alatt a teljes százezer hektárra vonatkozó pályázatot megjelentetik, s az érdeklődőknek negyvenöt napjuk lesz arra, hogy jelentkezzenek. Sebestyén Róbert elmondta, a hazai pályázati gyakorlatnak megfelelő a pályázatbenyújtási határidő. Még ebben az évben meg akarják kötni a szerződéseket azokra a területekre vonatkozóan, ahol eredménnyel zárult a pályázat.

Az elbírálás egyik alapja a gazdálkodási terv

Az NFA elnöke leszögezte, nincs diszkrimináció az elbírálásnál, nem tesznek különbséget, hogy természetes személy, azaz őstermelő, családi vállalkozó, fiatal gazda, mezőgazdasági vállalkozó vagy jogi személy jelentkezik a kiírásra. „A pályázatok elbírálásánál azonban a birtokpolitikai irányelveket betartjuk, így azok a természetes személyek, akik élethivatásszerűen mezőgazdasági tevékenységből élnek, előnyben részesülnek. Ez a pontozási rendszerben is megjelenik” – közölte. Az elbírálásnál fontos szerepe van a gazdálkodási tervnek, melynek benyújtása ennél a kiírásnál is kötelező, anélkül érvénytelen a pályázat. A vetőmagtermesztés is fontos terület, mely több nagyobb gazdálkodót és társaságot is érint. Sebestyén Róbert hangsúlyozta, fontos, hogy ezek a kapacitások ne vesszenek el, erre is tekintettel van a pályázati rendszer. Érdemes tudni, hogy az NFA-nak kötelessége ellenőriznie, hogy a nyertes betartja-e az állattartásra vonatkozó szabályokat, illetve a területet a művelési ágnak megfelelő módon hasznosítja-e.

sebestyen_robert02_gs

A pályázat elbírásának időpontjától függetlenül lesznek olyan területek, melyek bérleti szerződése csak 2017-ben jár le, természetesen azokat a jelenlegi bérlő használhatja a határidőig. „A célunk, hogy ne akkor kezdődjön a pályáztatás, miután lejárt a szerződés, hiszen senkinek sem jó, ha kiesik egy időszak, másrészt ez esetben nem kell köztes megoldásokat alkalmaznunk, mint például a megbízási szerződés” – szögezte le. Emlékeztetett, 65 ezer hektárnyi terület haszonbérleti szerződése járt le 2010 végén, s akkor nem volt előzetes pályázat. „Eddig úgy dolgoztunk, hogy gyakorlatilag tüzet oltottunk, a rég lejárt szerződések helyére pályáztattuk meg az első pályázati szakaszokban a haszonbérletet. Most előre tervezünk, s minden érintett szereplő számára világos a helyzet” – jegyezte meg.

Elegendő idő lesz a felkészülésre

A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet elnöke abból a szempontból is szerencsésnek tartja, hogy még idén megkötik az új szerződéseket, így mindenki fel tud készülni, tud előre tervezni, így csökken a felek kockázata. A jelenlegi bérlő tudni fogja például, meddig érdemes termelési tevékenységet végeznie, ha nem ő nyeri meg a pályázatot. Sebestyén Róbert arra számít, hogy mindez magával vonja azt is, hogy a korábbiaknál sokkal kevesebb vitás eset lesz. Az NFA elnöke portálunknak elmondta, korábban átlagosan olyan birtoktesteket tudtak kialakítani a pályázatok keretében, hogy 16-18 hektár között mozgott az egy-egy pályázattal elnyerhető haszonbérlet nagysága. Most 30-40 hektáros birtoktesteket tudnak kialakítani, elősegítve a kis- és közepes birtokok létrehozását, a kiírás ugyanis nem korlátozza, hogy hány birtoktestre pályázhatnak a megadott területkorláton belül. Mindezek azonban nem zárják ki a régi, nagyobb haszonbérlők indulását sem a pályázaton. A „Földet a Gazdáknak!” program egyik célja, hogy megerősítsék a családi gazdaságokat, valamint a kis- és közepes méretű birtokokat.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.