Éles párhuzamok 1848 és 2012 között - megemlékezés a múzeum előtt + FOTÓK



Az 1848-as és a mai, 2012-es események között több szinten vontak párhuzamot a szónokok a Móra Ferenc Múzeum előtti március 15-i megemlékezésen, ahol Pálffy István is beszédet mondott.
A szabadság és a polgári Magyarország születésének ünnepén, az 1848-49-es szabadságharc megemlékezésén színes ünnepség várta a Móra-parkba kilátogató szegedieket. A rendezvényt a Csongrád Megyei Kormányhivatal, a Csongrád Megyei Intézményfenntartó Központ és a Csongrád Megyei Önkormányzat közösen szervezte meg. Az esemény
Polner Eörs
, a Csongrád Megyei Kormányhivatal főigazgatója nyitotta meg, aki beszédében kiemelte, hogy ha a szabadságharc hősei ma köztünk lennének, nem tűrnék, hogy egy olyan országot büntessen Európa, aki a szuverenitásáért áll ki, a közös közteherviselésért és azért, hogy a nemzeti bank a nemzet érdekeit képviselje. A főigazgató ezzel szembeállított a szomszéd állam, Szlovákia intézkedéseit, ahol a mai napig érvényben vannak a Benes-dekrétumok, melyek kollektív bűnösként határozzák meg a magyarságot, közben korlátozzák a magyar nyelvhasználatot, s aki felveszi magyar állampolgárságágát, azt azzal büntetik, hogy elveszik tőle a szlovákot. "És az EU mégis Magyarországot bünteti" - emelte ki. A köszöntőt ünnepi műsor követte, ahol a Makói Oktatási Központ és a Földeáki Szárazéri Néptáncegyüttes mutatott be a forradalom és szabadságharc szellemiségét megidéző verses-táncos előadásokat.
Pálffy István
Pethő István-díjas újságíró, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának alelnöke is a pulpitusra lépett, s beszédében szintén erős párhuzamot állított az országot Európa felől ma sújtó és a 164 évvel ezelőtti események között. "Minden szabad nemzet alapja a szabad önrendelkezés. 1848-ban is ez volt az fundamentuma az áprilisi törvények megszilárdulásának, a fejlődésnek, a Szabadság híd, a gőzmozdonyok, gőzhajók építésének, a gazdaság fellendülésének. Nem látó ember az, aki nem veszi észre a párhuzamot az akkori és a mai helyzet között. Csak most nem fegyverrel, hanem gazdasági és politikai eszközökkel veszik fel a küzdelmet a szuverenitásunk ellen, a magyar földért, a vizünkért. De egyre többen állnak mellénk, és látják be, hogy példát mutatunk, mert nem hódolunk be. Nem bírjuk örökké, hogy fejőstehenek legyünk. Az a baja bizonyos nagyhatalmaknak, hogy Magyarország a saját lábára állt" - fogalmazott, hozzátéve, egyre több nyugati ország ismeri el, hogy a keleti térségből nem lehet nyakló nélkül kivenni a pénzt, hagyni kell ott is valamennyit. "Bízom benne, hogy egy új kiegyezés kezdődött, Európa újra a keresztényi értékek útjára lép, és zsinórmértéknek tekintik majd az önrendelkezés, a közjót és a szabadságot" - fűzte hozzá. A résztvevők az ünnep zárásaként elénekelték a Szózatot, majd megkoszorúzták
Klauzál Gábor
mellszobrát a múzeum mellett. Az ünnepséget követően a múzeum emeleti aulájában a Csongrád Megyei Önkormányzat díszpolgári címét és sajtódíját osztották ki.
Magyar Anna
megyei elnök Csongrád megye díszpolgáraként
Deutsch Tamást
, térségünk fideszes európai parlamenti képviselőjét köszöntötte, a VTV Szeged stábja nevében pedig a főszerkesztő,
Zelena András
vette át a megyei önkormányzat sajtódíját.
A hétvége folyamán külön interjút olvashatnak portálunkon Pálffy Istvánnal és Deutsch Tamással.
