Közélet

LMP: tévút a kormányzati energiastratégia

LMP: tévút a kormányzati energiastratégia

2011. szeptember 13., kedd
LMP: tévút a kormányzati energiastratégia

Energiapolitikai tévútnak tartja a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által készített és a parlamentben kedden tárgyalt nemzeti energiastratégiát Jávor Benedek.

Az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke keddi sajtótájékoztatóján tévesnek nevezte azokat a stratégiában megfogalmazott prioritásokat, amelyek szerint a jövőben folyamatosan nő az ország energiaigénye, amit elsősorban az atomenergiával és fosszilis energiahordozókkal lehet kielégíteni. A politikus ehelyett egy zöld energetikai fordulat szükségességéről beszélt, amelynek során a takarékosság, az energiahatékonyság, a megújuló energiaforrások, valamint a regionális és uniós együttműködések kerülnek a középpontba. Véleménye szerint csökkenteni lehet az ország energiaigényét, növelni a megújuló energiaforrások részarányát.

Jávor Benedek

a paksi atomerőmű további bővítésének tervét biztonsági szempontból kérdésesnek, közgazdasági szempontból pedig nonszensznek nevezte. Úgy számolt, ha az energiapolitikai források elsöprő többségét a háromezer milliárd forintba kerülő paksi bővítésre és új fosszilis erőművekre költik, akkor sem forrás, sem hely nem marad a megújuló energiaforrások megfelelő részarányának kialakítására. A parlamentnek benyújtott stratégiáról szólva ugyanakkor azt mondta, hogy ez az első olyan dokumentum, amelyik átfogó módon több forgatókönyvet is figyelembe véve próbálta meg felrajzolni az ország energetikai képét. Mindezt úgy tette, hogy közgazdasági számításokat, illetve stratégiai környezeti vizsgálatokat társítottak. Jávor Benedek úgy összegzett, hogy a fejlesztési minisztérium megalapozott, racionális érvelés alapján próbált döntést hozni, "az más kérdés, hogy szerintünk rossz döntést hozott".

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.