Közélet

Sajtóbeszélgetés a közszolgálatiság jelenéről és jövőjéről

Sajtóbeszélgetés a közszolgálatiság jelenéről és jövőjéről

2011. június 7., kedd
Sajtóbeszélgetés a közszolgálatiság jelenéről és jövőjéről

A közszolgálati médiumok rendszerének átalakításáról, a függetlenséget biztosító finanszírozás kérdéséről és a médiafelügyelet szerepéről is vitáztak A közszolgálatiság jelene és jövője című sajtóbeszélgetés résztvevői kedden Budapesten.

Pálfy G. István

újságíró vitaindító beszédében azt hangsúlyozta: nem ért egyet azokkal az érvekkel, amelyek a közmédiumok rendszerének átalakítását az intézmények pártállami múltjával indokolják. Mint mondta, az MTI és a Magyar Rádió történelmi múltja a pártállami bélyeget nem indokolja, az 1992-ben létrejött Duna TV esetében pedig különösen nem érvényes ez az érv, és a Magyar Televízió is számos értéket állított elő. Az újságíró az Európai Újságírók Szövetségének magyar tagozata, valamint a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola rendezvényén úgy fogalmazott, hogy a közszolgálati médiumokban alkotóműhelyek jöttek létre, a megrendelői, kereskedelmi szemlélet mellett azonban nincs alkotás. Az újságíró bírálta a médiafelügyeleti rendszer működését is, amelyben jelenleg egyetlen párt képviselői foglalnak helyet. Az Magyar Távirati Iroda vezérigazgatója a közmédiumok átalakításával kapcsolatban az MTI „különleges helyzetét” mutatta be. Mint mondta, a sajátos szereppel bíró hírügynökség részét képezi a Hírcentrum, amely a Magyar Televízió Híradójának és a Magyar Rádió Krónika című műsorának szakmai irányítását is végzi.

Belénessy Csaba

az átalakulás kulcsfontosságú elemének nevezte a hírügynökség híreinek ingyenessé tételét. Mint mondta: eddig több mint 11 ezren regisztráltak arra az oldalra, ahol elérhető ez a tartalom, közülük 2700-an a médiából. A vezérigazgató hangsúlyosan szólt az egységes közszolgálati hírportálról, a híradó.hu-ról is, amely reményei szerint néhány éven belül az elsőszámú közmédiummá válik.

Born Ádám

televíziós rendező azt hangsúlyozta, hogy ha okosan zajlik a közmédiumok átalakítása, az hasznára válhat a televíziós és rádiós csatornáknak, amelyek az elmúlt időszakban egyre inkább elveszítették értékes műsoraikat, és ezzel a közszolgálatiságuk is gyengült.

Cseh Gabriella

médiajogász aggályosnak nevezte, hogy a médiatörvény önálló képviselői indítványként lett beterjesztve a parlament elé, és ezzel keveseknek nyílott lehetősége a hozzászólásra. A médiajogász a közmédiumok finanszírozásának módjával sem értett egyet, kifogásolta, hogy arról a parlament szavaz, ezzel csorbul az intézmények anyagi függetlensége.

Koltay András

, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának tagja a felvetésekre reagálva arra emlékeztette a jelenlévőket, hogy 2009-ben a Magyar Televízió egyetlen tollvonás által veszítette el forrásainak jelentős részét. Koltay András azokat az alkotóműhelyeket sem vélte felfedezni az elmúlt években a közmédiumokban, amelyek eltűnése veszélyhelyzetet generálna, mint ahogy szerinte a szakmai autonómia is kérdéses volt az elmúlt 22 évben. A médiatanács tagja azt mondta: nem tartja szerencsésnek, ha az általa képviselt hatóság beleszól a közszolgálatiság kérdésébe, mint ahogy azt az elődintézmény tette korábban a Petőfi Rádió esetében. Koltay András reményét fejezte ki, hogy hamarosan megvalósul a közmédiumok anyagi függetlensége, erre szerinte a médiatörvény ad garanciát. „A közmédia eddigi rendszere, különösen a köztelevízióké, meghalt” – mondta a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap kommunikációs igazgatója. Szabó László cáfolta, hogy a közszolgálati médiumok anyagi helyzete romlana. Az elmúlt hónapok tevékenységéről szólva elmondta, hogy a közszolgálati csatornák már közös műholdon foghatók, és több olyan műsora is volt a Magyar Televíziónak, amely nézettségben megverte a kereskedelmi csatornákat.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.