Közélet

Környezetvédők: az atomenergiának nincs helye az energiastratégiában

Környezetvédők: az atomenergiának nincs helye az energiastratégiában

2011. június 21., kedd
Környezetvédők: az atomenergiának nincs helye az energiastratégiában

A kormány úgy dolgozza át Magyarország energiastratégiáját, hogy az ország energetikai jövőképe az energiafelhasználás csökkentésén alapuljon, s ne kapjon benne szerepet az atomenergia - erre szólítja fel a kormányt a Greenpeace Magyarország és a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ).

A két zöld szervezet keddi, az MTI-hez is eljuttatott közleményében idézi az

Ipsos hétfőn megjelent nemzetközi felmérésének

eredményeit, amely szerint világszerte erősen visszaesett az atomenergia támogatottsága. A közvélemény-kutatási adatok szerint a magyar lakosság 84 százaléka atomenergia nélkül képzeli el az ország jövőjét - olvasható a közleményben. Az eredményekre hivatkozva a környezetvédő szervezetek hangsúlyozzák: Magyarországon a lakosság 59 százaléka ellenzi az atomenergiát (30 százalék inkább ellenzi, 29 százalék erősen ellenzi, mindössze 12 százalék támogatja erősen, 29 százalék inkább támogatja). Arra a kérdésre, hogy folytassák a jövőben is atomerőművek építését, vagy állítsák le, a megkérdezett magyarok 62 százalék mondta azt, hogy ellenzi új atomerőművek építését. Arra a kérdésre, hogy az elektromos áram termelése szempontjából hosszú távon életképes opciónak tekinti-e az atomenergiát, vagy úgy véli, hogy a jövőbeni energiatermelés ezen formája korlátos, és hamarosan idejétmúlt lesz, a magyarok 80 százaléka válaszolt úgy, hogy az atomenergia korlátos, hamarosan elavult lesz. Az MTVSZ és a Greenpeace figyelmeztet: a kormány a készülő energiastratégiában további húsz éven át működtetni akarja "a lejáró üzemidejű, elöregedett, számos láthatatlan veszélyt rejtő paksi reaktorokat", illetve még a jelenleginél is nagyobb szerepet kíván szánni az atomenergiának, újabb atomerőművek építését tervezve. A zöldek szerint a kormány nukleáris tervei elvonnák a forrásokat az energiatakarékossági, energiahatékonysági, valamint a megújuló energiás beruházásoktól, jóllehet Magyarország adottságai és lehetőségei mindhárom területen jelentősek. Ezért arra kérik a kormányt, hogy Magyarország energetikai jövőképe az energiafelhasználás csökkentésén alapuljon, s ne kapjon benne szerepet az atomenergia. Egyben azt sürgetik, hogy a kormány ezeknek a szempontoknak megfelelően dolgozza át, és csak ezután fogadja el a tervezett energiastratégiát.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.