A cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák posta közös bélyeg kibocsátásával köszönti a Visegrádi Csoport alapításának 20. évfordulóját. A Visegrádi Csoport elnevezés az észak-magyarországi Visegrád város nevéből vezethető le – olvasható a Felvidék Ma hírportálon.
A visegrádi királyi palotában 1335 novemberében
Károly Róbert
magyar király kezdeményezésére tanácskozást tartottak
III. Kázmér
lengyel és
Luxemburgi János
cseh király részvételével. Ennek az együttműködésnek a folytatására került sor 1991. február 15-én, amikor
Václav Havel
csehszlovák köztársasági elnök,
Lech Wałęsa
lengyel köztársasági elnök és
Antall József
magyar miniszterelnök aláírta a Visegrádi Nyilatkozatot. A csoport 1993-ban Csehszlovákia kettészakadásával vált négytagúvá. Az 1991-es deklaráció céljai között szerepelt a totalitárius rendszer maradványainak felszámolása, a demokrácia védelme, a három ország összefogása a gazdasági előrehaladásban és az euroatlanti csatlakozás előremozdításában. 2000-ben, pozsonyi székhellyel jött létre a Nemzetközi Visegrád Alap, amely sokak szerint a V4-ek legsikeresebb vállalkozása. Erősíti a tagországok együttműködését a kultúra, a tudomány és kutatás, az oktatás, illetve az ifjúsági cserekapcsolatok területén. Költségvetésének köszönhetően a négy tagországból évente több alkalommal lehet pályázatokat benyújtani a pozsonyi titkárságra. Az Alap által kínált lehetőségek a humanitárius segélyezésre is kiterjednek. (Forrás: visegradgroup.eu; wikipedia.org) Az évfordulót köszöntő bélyegek főmotívuma egy „V" betűt és egy „4"-es számjegyet formázó kéz, melyet az Európai Unióra utaló motívum, és a V4-tagországok nemzeti zászlóinak színei gazdagítanak. A tenyerekben található „2"-es és „0"-ás számjegy a jubileumi 20. évfordulóra utal. A kibocsátás különlegessége, hogy a bélyegek mind a négy országban
Baticz Barnabás
magyar bélyegtervező grafikusművész tervei alapján valósultak meg. Az alkalmi borítékon a tagországok zászlói alkotta grafikai kompozíció látható. Az alkalmi bélyegzőn a tagok országtérképének kontúrvonala tűnik elő. A négy ország bélyegének együtt bemutatása céljával emléklap is megjelent. (Forrás:
)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.