Hírzóna

Miért épp Grönland?

Kohári Nándor
2026. február 22., vasárnap
A népszerű egykori amerikai televíziós sorozat, a "Miért éppen Alaszka?" válhatott címadásunk alapjává a jelenlegi geopolitikai helyzetben. Miért éppen Grönland?
Miért épp Grönland?
Fotó: [email protected]. Grönland a Föld legnagyobb szigete, ami a zord körülményei ellenére, izgalmas történelemmel rendelkezik.

Az USA legnagyobb területű, felvételi sorrendjében 49. tagállama, Alaszka után felvetődött a kérdés, lesz-e 51. tagállam Grönland, és egyáltalán, Donald Trump elnöknek és az Amerikai Egyesült Államoknak miért lenne szüksége a Föld legnagyobb szigetére?

Grönland földrajzi és gazdasági helyzete alapján nem meglepő, hogy nem beszélhetünk számottevő magyar-grönlandi kapcsolatokról. (Fotó: Reuters)
Grönland földrajzi és gazdasági helyzete alapján nem meglepő, hogy nem beszélhetünk számottevő magyar-grönlandi kapcsolatokról. (Fotó: Reuters)

Kis grönlandi történelem

Miközben egyes dán nyilatkozatok 800 éves dán fennhatóságot emlegettek a valóság kissé más. A mai napig a lakosság többségét alkotó inuit azaz eszkimó őslakosság tökéletesen alkalmazkodott a zord körülményekhez, kajakot, iglut és kutyákat használva, így mintául szolgálva a későbbi sarkkutatóknak. A gyilkosságért Izlandról száműzött viking, Vörös Erik 982-ben fedezte fel a területet, amit az akkori átmenetileg enyhébb éghajlat miatt zöld szigetnek, Grönlandnak nevezett el. A gyéren lakott partvidékre néhány száz viking érkezett, ottlétük az újra hidegebbé váló éghajlat következtében 15. századan szűnik meg.

Hans Egede evangélikus lelkész viking leszármazottakat kutató hittérítőként érkezik 1721-ben, innentől folyamatos a dán jelenlét. Nemcsak kikötők és állami intézmények létesülése, hanem az őslakosságot megtizedelő járványokat okozó betegségek behurcolása is meghatározó Grönland 18. századi történelmében. 

A sziget gazdasági életét a bálna- és fókavadászat, a későbbiekben a halászat és bányászat határozta meg, napjainkra a növekvő idegenforgalom is egyre jelentősebb. Dánia saját kormányzattal bíró autonómiát adott a szigetnek, a dán mellett a grönlandit is hivatalos nyelvként elismerve.

Amerikai igények

Már az Alaszkát az oroszoktól megvásárló Seward amerikai külügyminiszter is érdeklődött a dánoknál egy esetleges megvételről. Akkor is dán nem volt a válasz, ám a második világháborúban már elkerülhetetlenné vált az amerikai katonai jelenlét. Mindez folytatódott a hidegháború idején amerikai légi- és rakéta- és megfigyelőbázisokat, meteorológiai állomásokat üzemeltetve. Szomorú katonai esemény, hogy 1968-ban, egy B–52-es bombázó lezuhanása során négy hidrogénbomba szennyezte be a légikatasztrófa környékét.

A globális felmelegedés miatt új hajózási útvonalak nyílhatnak meg Grönland környékén, amelyek kereskedelmi szempontból, illetve a halászati lehetőségek miatt is fontosak. Ugyanakkor talán ennél is jelentősebb, hogy Grönland potenciális olaj-, gáz lelőhelyek forrása lehet, és a természetes édesvíz-készlete is kimeríthetetlen az olvadó jég miatt.

 Mindezt egyébként Donald Trump is elismerte, korábban ugyanis nyíltan hangsúlyozta, hogy a sziget stratégiai elhelyezkedése és ásványkincsei miatt létfontosságú az USA számára, és a megvételi ajánlattétel mellett a katonai beavatkozás lehetőségét sem zárta ki.

Magyarok Grönlandon és grönlandi szurkoló Szegeden

Grönland földrajzi és gazdasági helyzete alapján nem meglepő, hogy nem beszélhetünk számottevő magyar-grönlandi kapcsolatokról. Néhány évig dolgozott Grönlandon egy magyar fogorvos, majd az Eötvös Lóránd Tudományegyetem doktorandusza Till Anilla kutatott disszertációs témájában, a sarkvidéki fenntarthatósági kommunikációt vizsgálva a helyi fővárosban Nuukban. Néhány honfitársunk lelkes és szívós kajaktúrázóként törhetetlenül visszajár Kelet-Grönland lakatlan területeinek morózus sziklái, meredek vonulatai és különleges formavilágú jégtömbjei közé.

A magyar női kézilabda válogatottnak és a Pick Szeged csapatának van lelkes grönlandi szurkolója. 

A jelenleg 36 éves Suuluaraq John Petersen Motzfeldt öt éve járt városunkban és a Pick Szeged Csurgó elleni hazai meccsét is végigszurkolta, majd találkozott a csapat több tagjával és Juan Carlos Pastor edzővel is. Grönland ötvenezres népessége alapján nem lehetetlen, hogy jelenlegi külügyminiszterük Vivian Motzfeldt távoli barátunk rokona.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.