Ez a hír is érdekelheti
Magyar szív az űrben: Kapu Tibor különleges útravalói

Bár a tervek szerint július 10-én érnének földet, több tényező is közbeszólhat.
Kapu Tibor és társai, az Axiom-4 űrmisszió legénysége már két hete dolgoznak a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), miután június 26-án sikeresen dokkoltak a Dragon kapszulával. A négy űrhajós – az amerikai Peggy Whitson parancsnok, az indiai Shubhanshu Shukla, a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewski és a magyar Kapu Tibor – több mint 60 tudományos kísérletet végeztek el az elmúlt napokban, köztük olyan kutatásokat is, amelyek magyar részvétellel zajlanak.
A visszatérés tervezett időpontja július 10-e, magyar idő szerint délután 2 óra. Ekkor válna le a „Grace” nevű Dragon visszatérő kapszula az ISS-ről, hogy néhány órával később a Csendes-óceán vizére ereszkedjen. A pontos leszállóhelyet a mindenkori időjárási és óceáni viszonyok alapján határozzák meg a SpaceX és az Axiom Space szakemberei.
Ugyanakkor három fő tényező is befolyásolhatja a visszatérés időpontját: az időjárás, a műszaki állapot, valamint a kutatási program előrehaladása.
Az ejtőernyős ereszkedés során például a túl erős szél vagy a magas hullámzás komoly kockázatot jelenthet, ezért ilyen körülmények között akár órákkal a leválás előtt is elhalaszthatják a leszállást.
Emellett bármilyen műszaki rendellenesség – például szoftverhiba vagy érzékelési probléma – szintén módosíthatja a menetrendet.
A harmadik, kevésbé ismert tényező a kutatási program: ha a földi tudóscsoportok indokoltnak látják egy-egy kísérlet meghosszabbítását, és az űrhajó ellátottsága ezt lehetővé teszi, a küldetés napokkal is kitolódhat.
A vg.hu információi szerint a küldetés jelenleg az utolsó fázisba ért: az Axiom július 7-i közlése szerint a legénység lezárja a kutatásokat, és már átpakolják a felszerelést a visszatérő kapszulába. A folyamat jelen állása szerint minden a terv szerint halad, és nincs jele annak, hogy a visszatérés veszélyben lenne.
Kapu Tiborra itthon különösen nagy figyelem irányul, hiszen a második magyar űrhajósként a Hunor-program keretében végez kutatásokat, többek között sugárzásméréseket és biológiai kísérleteket. A magyar műszerek teljesítményéről hamarosan hivatalos jelentést ad ki az Axiom Space.
A visszatérés tehát – bár a naptárban szerepel – még korántsem garantált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.