
Szerdán, szigorú szabályok mellett a konklávé.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát. A cédulára a bíborosok tollal írják fel jelöltjük nevét, majd a papírdarabot ketté hajtják, és egyesével az oltárra állított szavazóurnához viszik. A szavazócédulát az előírások szerint nem kell apróra hajtogatni, és úgy kell az urnáig vinni, hogy a cédula a jól látható legyen. Az urnához érve a bíboros a cédulát ráhelyezi egy ezüst tányérkára, majd arról becsúsztatja a szavazóurnába. Ez alkalommal 133 bíboros választ pápát, ezért a szavazási fordulók több időt vesznek majd igénybe mint Ferenc pápa 2013-as megválasztásakor, amikor 115 bíboros vett részt a konklávén.
Az egyes szavazási fordulók után után a három szavazatszámlálóból ketten egymás után kinyitják és csendben elolvassák a cédulára felírt nevet, a harmadik szavazatszámláló pedig hangosan bejelenti.
A konklávé szavazati adatai titkosak, de számtalan pápaválasztó beszámolt a választásokról, többek között Ferenc pápa, aki életrajzi könyveiben sok részletet elárult például a 2005-ös és a 2013-as konklávéról.
Közismert, hogy a szavazások alatt több bíboros maga is jegyzi a eredményeket. A feljegyzéseket a konklávé után el kell égetni, de nem ritka, hogy később a sajtóhoz is eljutnak.
A nyolcvan évnél fiatalabb bíborosok délután a vatikáni palotákban található, III. Pálról elnevezett Paolina-kápolnából átvonulnak a Sixtus-kápolnába a Teremtő lélek, jöjj közénk liturgikus éneket énekelve.
A kápolnában a bíborosok kijelölt helyét névtábla jelzi. Mindenki asztalán lesz jegyzetfüzet, íróeszköz, zsoltároskönyv és a konklávé szabályzata.
Amikor elérkezik a kápolna lezárásának ideje, elhangzik az „extra omnes” kiáltás, ami szó szerint azt jelenti, hogy „mindenki kifelé”, akinek nincs dolga a konklávén. Ez a ceremóniamester, Diego Ravelli feladata lesz. A Sixtus-kápolnában csak a pápaválasztó bíborosok maradnak, és az ajtót kulcsra zárják.
A szavazást megelőzően a bíborosok egyenként esküt tesznek a Bibliára. Kisorsolnak három szavazatszámlálót, három revizort és három beteglátogatót, akik mobilurnával az esetleg gyengélkedés miatt a Szent Márta-házban maradó bíborosok szavazatait veszik fel és viszik át a Sixtus-kápolnába. A konklávé elnöke Pietro Parolin bíboros, volt szentszéki államtitkár lesz. Sikeres pápaválasztás esetén az ő feladata megkérdezni majd latinul a megválasztott egyházfőtől, hogy elvállalja-e a szolgálatot, és milyen néven szeretné elfoglalni Szent Péter trónját.
A konklávé nyelve a latin, és latinul jelentik be azt is, hogy sikerült új pápát választani a Habemus papam! (Van pápánk!) formulával, de a bíborosok egy része már nem tud latinul, ezért az egyeztetés nyelve az olasz és a többi világnyelv lesz. A konklávé tolmácsolás nélkül zajlik.
Szerda délután egy szavazási fordulót tartanak. Ha ezen nem sikerül új egyházfőt választani, akkor a tervek szerint csütörtökön délelőtt és délután is kettőt-kettőt. Minden szavazási forduló után a cédulákat kilyukasztják, összefűzik és elégetik, és a Sixtus-kápolna kéményéből felszálló fekete vagy fehér füst jelzi majd, hogy sikerült-e megválasztani az új pápát.
Ez lesz a XXI. század harmadik pápaválasztása. 1900-tól egyetlen pápaválasztás sem haladta meg a négy napot, ami 1978 októberében II. János Pál megválasztásához kellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.